Коронавірус, нафта і долар. Огляд світових економічних новин

Аналітик TeleTrade

Цього тижня теми коронавірусу і нафтового ринку були найактуальнішими.


Глобальні карантинні заходи призвели до падіння попиту на нафту більш ніж на 15 млн барелів на добу. При цьому замість того, аби вживати якихось заходів щодо балансування ринку, Саудівська Аравія вирішила багаторазово збільшити видобуток сировини і вибити конкурентів зі світових ринків, переважно американських і російських виробників.

Востаннє королівство діяло аналогічним чином 2014 року. Щоправда, тоді серйозного ефекту її дії не справили.

Тепер же саудити демонструють готовність битися до останнього і все-таки примусити сісти за стіл переговорів не тільки країни ОПЕК і ОПЕК+, а також США, які завжди ігнорували подібні заходи в минулому.

На цю тему щодня виходили новини, але їхній основний мотив був незмінним: відновлення угоди ОПЕК+ можливе тільки в разі участі американських сланцевиків. Дональд Трамп активно сприяє укладенню нової угоди, але не виявляє готовності скорочувати видобуток у своїй країні.

Разом з тим інвестори налаштовані позитивно і сподіваються на сприятливий результат переговорів: нафтові котирування відштовхнулися від 18-річних мінімумів і тепер знаходяться вище рівня 30 доларів за барель.

Нагадаємо: фінансові проблеми американських нафтовиків, зокрема і збільшений ризик серії дефолтів, були одними з головних драйверів падіння фондового ринку США минулого місяця. Таким чином, з відновлення нафтового ринку має початися загальний оздоровчий процес глобальної фінансової системи.

Безумовно, очікувати істотного позитиву в умовах боротьби з коронавірусом не доводиться, але негативний сантимент поступово починає слабшати. Кількість смертельних випадків в Італії, Іспанії та Франції почала зменшуватися, а в Чехії та Австрії готуються послабити карантин.

Свою лепту внесли і чутки про чергові стимули з боку американського уряду, який готується збільшити нещодавню допомогу економіці з $2 трлн до $3,5 трлн. Одразу ж після появи цієї новини долар почав дешевшати проти конкурентів — масштабна емісія здатна знецінити навіть найнадійнішу валюту.

Вашингтон активно збільшував розміри федерального боргу і в спокійніші часи, але поточного року ситуація стала значно гірше. Якщо за підсумками 2019 року обсяг боргу країни становив 79% ВВП, то такими темпами до кінця 2020-го він може перевалити за 100%.

Наслідки карантинних заходів для української економіки ще належить оцінити. Наразі пом'якшення карантинних заходів очікується в травні, але тільки для працездатних громадян: школярів, студентів і пенсіонерів послаблення не торкнуться.

Зараз у системі зайнятості зареєстровано 364 тис. безробітних, що на 14% більше, ніж минулого року. Якщо карантин буде продовжено ще на місяць, це число може збільшитися до 500 тис. осіб.

Нерезиденти продовжують залишати ОВДП через високий рівень невизначеності, що чинить досить сильний тиск на курс гривні. Підвищений попит на валюту змушує НБУ продавати її зі своїх резервів: з початку року центробанк реалізував $2,8 млрд.

Ось і виходить, що, незважаючи на нещодавній позитив, тиск на курс, як і раніше, зберігається і за відсутності серйозного позитиву він може знову повернутися до позначки в 28,0-28,2 грн за долар.

У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: kolonka@thepage.ua

Читати на The Page

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора