Facebook Pixel

Кінцеві власники: як уникнути штрафу за новим законом про відмивання коштів

Роман Кобець
адвокат INPRAXI LAW

Новий закон про запобігання відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом, вимагає оновлення інформації про бенефіціарних власників. Ми склали дорожню карту.


Так, 28 квітня 2020 року набув чинності закон №361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Він встановив нові обов’язки для юридичних осіб у питаннях актуалізації інформації про кінцевих бенефіціарних власників.

Невиконання нових правил тягне за собою накладення штрафів. Тому для мінімізації фінансових ризиків будь-якого підприємства необхідно володіти умовною дорожньою картою законодавчих новел.

Документація

Законодавчі зміни стосуються переліку документів, які підтверджують інформацію про кінцевого бенефіціарного власника.

Відтепер юридичні особи під час оновлення інформації про кінцевих бенефіціарних власників мають подавати:

  • заяву про підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника;
  • структуру власності. Форма і зміст зазначеного документа має бути окремо затверджена;
  • витяг, виписку чи інший документ з торговельного, банківського, судового реєстру тощо, що підтверджує реєстрацію юридичної особи-нерезидента в країні її місцезнаходження (засновник — юридична особа-нерезидент);
  • нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником юридичної особи (засновник — фізична особа).

Одразу варто звернути увагу, що форма та зміст структури власності станом на момент написання цього матеріалу не затверджені.

Тому юридичні особи зможуть оновити інформацію про кінцевих бенефіціарних власників лише після затвердження форми та змісту структури власності.

Терміни

Всі без винятку юридичні особи, що зареєстровані до набрання чинності Закону 361-IX, зобов’язані подати державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника протягом трьох місяців з дня затвердження форми та змісту структури власності.

Щорічно юридичні особи повинні підтверджувати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника протягом 14 днів від дня державної реєстрації. Тобто якщо юридична особа була зареєстрована 1 квітня, то вона зобов’язана вчинити зазначені дії до 14 квітня.

Якщо протягом року відбулись зміни у складі бенефіціарних власників, то юридична особа зобов’язана повідомити державного реєстратора протягом 30 днів з дня їх виникнення.

Також законодавець з метою усунення допущених помилок передбачив триденний строк, який відраховується від дня їх виявлення.

Відповідальність

За порушення встановлених строків або неподання до державного реєстратора інформації про кінцевого бенефіціарного власника накладається штраф на директора юридичної особи від 17 тис. грн до 51 тис. грн.

Підсумовуючи, варто зазначити, що наразі законодавчі зміни не зобов’язують в терміновому порядку підтверджувати інформацію про кінцевих бенефіціарних власників.

Реалізація згаданого механізму ставиться в залежність від затвердження форми та змісту структури власності.

Проте варто розуміти, що форма та зміст структури власності можуть бути затверджені в будь-який момент, що також змусить юридичних осіб максимально активізуватись за цим напрямом.

Після затвердження юридичним особам не варто відкладати подачу документів на останні дні, адже, враховуючи значну кількість функціонуючих підприємств та досить стислі строки, можна порушити приписи закону, що стане підставою для застосування штрафу.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора