
Прем'єр Олексій Гончарук залишається працювати ще як мінімум два тижні. Так вирішив Володимир Зеленський. Фото: сайт президента
Президент Володимир Зеленський, якого вже тиждень «наживо» не бачила вся країна, нарешті, показався народу. Для цього знадобилося, щоб прем'єр-міністр Олексій Гончарук подав у відставку після того, як вибухнув скандал з оприлюдненням запису наради в Кабміні щодо ряду економічних питань.
У відставку Гончарука ніхто не вірив з самого початку. Так воно і вийшло. Через кілька днів мовчання і 12 годин після заяви прем'єра, Зеленський врешт публічно підтримав Гончарука.

Але поставив йому ряд завдань: розібратися з високими зарплатами міністрів, звільнити неефективних чиновників і поліпшити співпрацю з депутатами.
«Зараз не той час, щоб розхитувати державу економічно і політично. Я вирішив надати вам і вашому уряду шанс, якщо ви вирішите деякі речі, які сьогодні є дуже важливими і турбують наше суспільство».

Володимир Зеленський
президент України
Рішення подати у відставку Гончарук, судячи з усього, прийняв пізно увечері напередодні. Однією з перших про це о 7 годин ранку п'ятниці, 17 січня, дізналася його давня колега по BRDO, а нині представник Кабміну в парламенті Олена Шуляк.
Про те, що спочатку подавати у відставку Гончарук не планував, говорить і те, що буквально до останнього обговорювалося призначення нового глави Мінрегіону, який мав би замінити нинішню міністерку Олену Бабак. Крім того, багато депутатів зі «Слуги народу» на ТБ-ефірах напередодні ввечері навіть не допускали відставку прем'єра.
Своє рішення «звільнитися» Гончарук пояснив тим, що не хоче ставити під сумнів репутацію Зеленського.
«Я прийшов на посаду – виконувати програму президента. Він є для мене взірцем відкритості та порядності. Однак, щоб розвіяти будь-які сумніви в нашій повазі і довірі до президента, я написав заяву про відставку і передав її президенту з правом внесення в парламент».

Олексій Гончарук
прем'єр-міністр України
Примітно, що як тільки-но на Facebook-сторінці прем'єра з'явилося повідомлення про відставку, його практично відразу ж «залайкали» половина міністрів та інших чиновників його команди. А через 10 хвилин в Офісі президента повідомили, що заява вже на розгляді у глави держави.
Про реакцію Володимира Зеленського можна було судити по тому, що він дав вказівку правоохоронцям – главам СБУ, ГПУ, МВС, НАБУ і Управління держохорони – терміново встановити причетних до запису «плівок Гончарука».
«Вимагаю, щоб за два тижні, як можна швидше ми з вами отримали інформацію — хто вів записи... Знайти, хто це зробив, і з цим розібратися», — заявив Зеленський.
За словами самого прем'єра, зустріч, з якої був оприлюднений перший уривок, тривала п'ять годин. Тобто фактично автентичність запису дійсно не ставиться під сумнів.
Якщо відставка уряду в підсумку і відбудеться, то це буде можливо лише з 4 лютого. Оскільки сьогодні спікер Верховної Ради Дмитро Разумков закрив останнє пленарне засідання 2-ї сесії, і на наступному тижні 20-24 січня народні депутати працюватимуть з виборцями. Наступна 3-я сесія почнеться 4 лютого.
Глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що фракція готова підтримати відставку Гончарука тільки у випадку, якщо її підтримає президент Володимир Зеленський.
«Якщо президент підтримає ідею його відставки, я гарантую — ми це зробимо в парламенті за один день. Якщо президент не підтримає — тоді все буде нормально, будемо працювати далі», — сказав він.
Як відреагували міжнародні партнери України
Європейський Союз продовжить співпрацювати з урядом України, незалежно від того, чи піде вона у відставку, заявив посол ЄС Матті Маасікас в коментарі Hromadske.
«Ми маємо – і я особисто — маю дуже хороші робочі відносини з урядом і окремими міністрами. І в якому б напрямку не розвивалися політичні події, співпраця з урядом України триватиме і далі», — сказав посол.
У представництві Міжнародного валютного фонду також заявили, що підтримують політику нинішнього уряду.
«Розсудлива макроекономічна політика уряду та НБУ сприяла зміцненню економіки України. Низький бюджетний дефіцит, зниження відношення держборгу до ВВП, низька інфляція і накопичення валютних резервів — все це результат цієї політики і важливі передумови для економічної стабільності і зростання», – підкреслили в МВФ.
Що думають про відставку експерти

Якщо станеться криза уряду, то це в будь-якому випадку позначиться на взаєминах України з МВФ. Адже на порядку денному стоїть ще ухвалення двох законопроектів «анти-Коломойський». І якщо вони будуть провалені, то це дуже дорого обійдеться економіці. Якщо не будуть виконані ці умови меморандуму і МВФ не дасть грошей. Це посіяло би хаос.
Іноземні інвестори якщо і злякалися, то зовсім трохи. На відкритті ринків вартість облігацій трохи знизилася, але потім відіграла назад.

Де-юре наслідків заява Гончарука ніяких не несе. Уряд, всі міністри продовжують діяльність у звичайному режимі. Але політично це дуже погано. Так як може служити сигналом до хаосу між виконавчою владою і вертикаллю президента. Адже при зміні уряду окремим міністерствам потрібно від кількох місяців до півроку для того, щоб увійти в курс справ.
Також переформатування уряду вносить нестабільність у співпрацю України з МВФ.
Вважають цей крок Гончарука безвідповідальним, йому варто було б утриматися від такої заяви. Адже для самого Зеленського це також тягне ряд проблем — кадровий резерв для призначень нових міністрів фактично відсутній, й без того призначають кого потрапить.
До того ж, Зеленський у будь-якому випадку виявляється в програшному становищі.
Якщо він підтримає відставку — то фактично визнає факт запису розмови і покаже, що дійсно «образився» на висловлювання про своє «туманне» розуміння економіки.
Якщо залишить Гончарука – то тим самим візьме на себе всі ризики відповідальності за подальші «проколи» цього уряду.

Не думаю, що буде переформатування. Зміна уряду – це завжди певна нестабільність і це не дуже добре для роботи бізнесу. Адже поки нові міністри почнуть працювати і розберуться у справах, пройде певний час і це потягне за собою уповільнення роботи, паузу в прийнятті рішень.
За минулі чотири місяці з нинішнім урядом Європейська бізнес Асоціація вже цілком спрацювалася. Ми бачимо, що у Кабміну є бажання змінювати систему в кращу сторону, і що це цілком розсудливі люди.

Скажу відразу, що у відставку уряду Олексія Гончарука я не вірю, ймовірність цього прямує до нуля.
Але якщо говорити в загальних рисах, то відставка уряду, якщо він, звичайно, не повністю бездарний і бездіяльний (таким не є Кабмін Гончарука, на нашу думку), несе за собою тяжкі економічні наслідки. Як мінімум, відмова від інвестування міжнародних партнерів України. Найімовірніше, МВФ відмовився б від надання траншу. Всі організації чекали б призначення нового уряду.

Ви, можливо, не помітили, але суб'єктність Гончарука сьогодні значно зросла. Прем'єр заручився підтримкою міжнародних інституцій. Це вже немало. На його підтримку висловилися і опоненти Зеленського (Петро Порошенко, наприклад). Також Гончарука підтримали бізнес-асоціації.
До речі, технічно прийняти відставку прем'єра Зеленський міг, оскільки це відповідальність парламенту. Але хід Гончарука красивий.
Подавши у відставку, Гончарук поставив Зеленського в незручне становище, з якого було не багато варіантів:
1. Прийняти відставку – тоді доведеться терміново шукати заміну (не тільки Гончаруку, а й частині команди, яка піде з ним), при цьому лава запасних – порожня, і швидкого вирішення немає.
2. Не прийняти — це визнати самостійність Гончарука і зростання його впливу.
Що далі:
– Гончарук в новому статусі стає суб'єктом політичної ініціативи. Під нього прийдуть гроші для формування нового політичного проекту;
– зростає ризик розколу у ВР;
– у Раді висока ймовірність формування пропрем'єрської групи (частина «Слуги народу», «Голосу», фракції Порошенка і ситуативно БЮТу);
– Вплив і роль Зеленського, в результаті цієї гри, буде значно знижений.