Facebook Pixel

Фальшиві гроші: як виявити несправжні купюри та не стати жертвою шахраїв

Кожен українець має шанс хоча б раз у житті стикнутися з фальшивими грошима, незважаючи на те, що в нашій країні підробок у десять разів менше, ніж у країнах Єврозони. Як відрізнити фальшиві гроші від справжніх, які купюри підробляють частіше, та що робити, якщо вони до вас потрапили — йдеться у сюжеті партнера The Page — програмі «Перша Шпальта».

Як відрізнити фальшиві гроші від справжніх (відео):

Як відрізнити фальшиві гроші від справжніх. Поради від Нацбанку:

  • Заступник начальника відділу дослідження та захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ Михайло Луценко пояснив, що щоб розпізнати фальшиву купюру, спочатку потрібно відчути банкноту на дотик, тому що банкнотний папір, на якому виготовлені гривні, відрізняється від звичайного;
  • потім необхідно відчути рельєф із лицьового боку банкноти;
  • далі — подивитися на банкноту проти світла. Необхідно побачити водяний знак, світлий елемент водяного знаку, наскрізний елемент та оптично-змінний елемент, для чого треба покрутити банкноту. На 500 грн зразка 2006 року колір ромбу через зміну куту нахилу банкноти змінюється з оливково-зеленого на фіолетовий. На фальшивій купюрі цього не відбувається.

Де можна зустріти фальшиві гроші та що робити, якщо їх виявили

Найчастіше підроблені гроші трапляються там, де панує торгівля — у магазинах, аптеках, на ринках, заправках, закладах харчування, великих торговельних мережах. За словами виконавчої директорки Незалежної асоціації банків Олени Коробкової, найчастіше підробляють 200 та 500 грн старого зразка.

Директор ТЦ METRO Сергій Брушковський говорить, що якщо трапилася фальшива купюра, то касири дотримуються правил та інструкцій і приділяють увагу тому, якими грошима розраховується клієнт. Так, вони беруть купюру, розглядають її та перевіряють на детекторі валют. Однак касир не може забирати фальшиву купюру клієнта, але може відмовитися її приймати, якщо сумнівається у справжності.

Що робити, якщо ви виявили фальшиву купюру

За словами Луценка, необхідно звернутися до найближчого банку, де касир перевірить справжність купюри, якщо і у нього будуть сумніви, то він направить її на дослідження до Національного банку, який це робить безкоштовно. У разі, якщо банкнота законна, то заявнику компенсують її вартість, якщо вона буде несправжньою, цього не робитимуть.

Як не стати жертвою фальшивомонетників

Щоб не стати жертвою фальшивомонетників, насамперед необхідно за можливості розраховуватися банківською карткою та здійснювати покупки не поспішаючи. Адвокат компанії Investment Service Ukraine Олександр Озеров радить людині, яка отримує велику кількість купюр або здійснює обмін валюти, звернутися до банківської установи або обмінного пункту, де наявна спеціалізована техніка і видається фіскальний чек.

Iснує також схема, де шахраї публікують оголошення про продаж фальшивих грошей, а після того, як клієнт відправляє плату за них, посилки так і не отримує. Так, людина, яка перерахувала справжні гроші за фальшиві, ніколи не звернеться до поліції, на чому і заробляють шахраї. Максимальне покарання для фальшивомонетників — до 12 років позбавлення волі, а відповідальність передбачається навіть за зберігання та розповсюдження (від трьох до семи).

Подякувати 🎉