Як бізнес реагує на ракетні атаки та відключення електроенергії – опитування

Стан українського бізнесу

Український бізнес і далі зазнає впливу російського ракетного терору, проте адаптується до роботи в таких умовах. Дедалі менше підприємств відчувають невизначеність у перспективі трьох — шести місяців. Суттєво скоротилася кількість тих, хто не зміг дати прогнози на найближчі три — чотири місяці. Такими є результати щомісячного опитування підприємств за грудень 2022 року, яке провів Інститут економічних досліджень.

Завантаженість потужностей підприємств

Головні перешкоди для бізнесу

У грудні топ-3 проблем для бізнесу залишилися незмінними: перебої з електроенергією, зростання цін і небезпечні умови для роботи. Тенденція зниження важливості проблеми порушення ланцюгів постачання завершилася — раніше вона спостерігалася з вересня до листопада. Корупція й далі перебуває внизу списку перешкод.

У грудні перебої з електроенергією другий місяць поспіль очолили перелік перешкод для ведення бізнесу. Частка респондентів, які повідомили про це, зросла з 78% у листопаді до 80%. У вересні ця проблема була актуальною лише для 4% респондентів.

Основні перешкоди для ведення бізнесу

Попри обстріли бізнес не став більше боятися за власну безпеку. У грудні частка підприємств, які повідомили про проблему, пов'язану з небезпекою для роботи, практично не змінилася, як порівняти з листопадом, і становить 47%.

Як підприємства реагують на відключення електропостачання

Переважна частина респондентів (86%) припиняли роботу через відключення електропостачання, зокрема:

  • 31% зупиняли роботу на 1 – 10% робочого часу;
  • 26% — на 11 – 25% часу;
  • 6% не працювали понад половину робочого часу.

У середньому через відключення електроенергії підприємства втратили 21% загального обсягу робочого часу за місяць.

Вплив відключень електроенергії на роботу підприємств

Втрати часу через відключення електроенергії корелюють із короткостроковими очікуваннями бізнесу: третина респондентів планують скорочення виробництва на найближчі три місяці. Водночас проблеми зі світлом менше впливають на довгострокові очікування бізнесу.

Як підприємства долають труднощі, пов'язані з відключенням електроенергії:

  • три чверті підприємств встановили резервні джерела живлення (генератори, акумулятори тощо);
  • кожне друге – змінило графік роботи;
  • кожне четверте – змінило виробничі процеси.

Великі та середні підприємства частіше, ніж мікро- та малі підприємства, встановлюють резервні джерела електропостачання.

Забезпеченість підприємств замовленнями


Читати на The Page