Facebook Pixel

Мільярди Чорнобаївці: скільки коштуватиме відновлення українських міст і сіл

Війна вже завдала Україні величезних збитків, які й далі зростають. Але водночас набирають сили процеси відновлення зруйнованих населених пунктів. Після перемоги на фронті ця робота прискориться, проте готуватися до повоєнного відновлення потрібно вже зараз, створюючи плани ремонтів і будівництва.

Приклад лише двох постраждалих від війни громад — Тростянецької та Чорнобаївської — свідчить про те, що це коштуватиме величезних грошей. The Page розповідає, де мають намір їх шукати та хто вирішуватиме, на що спрямувати кошти насамперед.

Де планують брати гроші на відновлення міст України

Дискусії про механізм процесу відновлення все ще тривають. Натепер вважається, що основну роль координатора візьме на себе Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури (Мінвідновлення).

Під час онлайн-конференції, яку провів Центр економічної стратегії (ЦЕС), директор департаменту стратегічного планування та регіональної політики міністерства Дмитро Турчак зазначив, що процес на 100% має відбуватися на основі децентралізації: територіальні громади мають самі вирішувати, що їм потрібно відновлювати, у якому обсязі та в якій послідовності.

«Основний принцип робіт із відновлення — зробити об'єкти кращими, ніж вони були. Основне гасло цих робіт — підзвітність і прозорість», — заявив він.

Тростянець після звільнення від окупантів

Тростянець після звільнення від окупантів

Кошти мають намір отримати з держбюджету, завдяки допомозі донорів, з контрибуцій від РФ та інших джерел, їх розподілятимуть між громадами пропорційно до їхніх потреб. Тому зараз важливо збирати інформацію про них.

Під егідою Мінвідновлення буде створено:

  • єдину цифрову систему управління процесом відновлення об'єктів нерухомості та інфраструктури;
  • держреєстр пошкодженого та знищеного майна – гроші виділятимуть лише на об'єкти, внесені до цього реєстру;
  • єдину геоінформаційну систему моніторингу та оцінювання розвитку регіонів і територіальних громад.

В Україні 2020 року завершили формування громад на основі нового адміністративно-територіального поділу країни. Але систему збору статистичних даних на рівні громад досі не сформовано, а планування, яке не спирається на дані, – фікція.

Проєкт, фінансований урядом Великої Британії, покликаний надати експертну та технічну допомогу уряду та регіональним адміністраціям у зборі інформації, розробленні та реалізації планів відновлення. У його рамках склали плани відновлення для 15 пілотних регіонів. Під час конференції розповіли про плани Тростянецької (Сумська область) та Чорнобаївської (Херсонська область) громад.

Відновлення Тростянецької громади: потрібно понад 4 мільярди

Тростянецька міська територіальна громада налічує 38 населених пунктів. Вона була окупована впродовж 30 днів. До російського вторгнення в громаді проживали 28 тис. осіб. Після визволення сюди переїхали 1 550 людей з інших регіонів.

Через війну громада втратила третину потенційних доходів бюджету й отримала приблизно $120 млн збитків від руйнувань. Під час бойових дій пошкодження отримали 1 322 індивідуальні будинки та квартири. Повністю зруйновано 12 приватних будинків, ще 52 потребують капітального ремонту, у п'яти багатоповерхівках зруйновано 120 квартир.

Звільнений від окупантів Тростянець. Як виглядає місто (відео)

Багатоповерхові будинки збираються відновлювати насамперед. Також до проєктів «невідкладного реагування» віднесли ремонт будівлі Тростянецької лікарні, яку було дуже пошкоджено під час обстрілу, але яка й далі працює: дірки в стінах заклали щитами, вставили шибки. Крім того, з-поміж пріоритетів реконструкція очисних споруд, які практично повністю вийшли з ладу, облаштування містечка для переселенців і капітальний ремонт соціального гуртожитку в Тростянці. Загальна сума проєктів цієї категорії – 1 264 млн грн.

До другої черги — проєктів відновлення — віднесли капремонт каналізаційного колектора в Тростянці, будівництво водопроводів замість зруйнованих, капремонт і термомодернізацію шкіл, відновлення міського стадіону та будівлі пам'ятника історії та архітектури – Тростянецької лісової станції. Крім того, через бойові дії громада втратила автомобілі та техніку для комунального господарства, уцілів лише один екскаватор, усе інше треба купувати. Загальна сума проєктів другої черги – 1 222 млн грн.

До третьої черги – проєктів розвитку – віднесли створення освітньо-культурного центру, будівництво водолікувального корпусу в лікарні, модернізацію сільських будинків культури та бібліотек, реновацію спортзалу та будівництво біатлонного комплексу та лижного спортивного центру в селі Лучка. Також у цьому пакеті передбачено реставрацію пам'ятки архітектури XVIII століття – садиби Кеніга та формування нової системи вивезення твердих побутових відходів на території громади.

Загальна сума проєктів у рамках цього етапу – 1 692 млн грн. Розробляти план відновлення Тростянцю допомагає австрійська компанія iC Consulenten.

Садиба Кеніга після окупації

Садиба Кеніга після окупації

Місцева влада розуміє, що своїми силами з таким обсягом робіт їм не впоратися.

«Ми надовго втратили значну частину бюджетних доходів, тому під час відновлення маємо думати про заощадження всіх ресурсів», — наголосив голова Тростянецької громади Юрій Бова.

У Чорнобаївці повністю або частково зруйновано 1 703 житлові будинки

До складу Чорнобаївської сільської територіальної громади входять 10 населених пунктів, у яких на початку 2022 року мешкали 17,3 тис. осіб. В окупації громада перебувала дев'ять місяців, зараз там мешкають приблизно 6 тис. осіб.

Чорнобаївка часто згадувалася у військових зведеннях, і це не пройшло для неї безслідно. В одному із сіл пошкоджено 91% будинків, у самій Чорнобаївці – 18%, загалом у громаді отримали пошкодження 1 703 житлові будинки. Повністю знищено половину шкіл і дитячих садочків, пошкоджено половину адміністративних будівель. Зараз уся територія громади вважається потенційно небезпечною, вона потребує обстеження та розмінування.

Місцеві чиновники говорять, що головними викликами для громади стали втрати 95% активів підприємців, припинення діяльності 2/3 бізнесів і майже десятикратне зменшення кількості працівників.

До ключових проєктів етапу «невідкладного реагування» тут віднесли ремонт і відновлення електромереж, купівлю техніки та обладнання для комунальних підприємств, відновлення та будівництво нових систем водопостачання та водовідведення, а також оцінку пошкоджень будівель. На першому етапі необхідно реконструювати ліцей і дитячий садочок як базові для двох сіл, а також відремонтувати адміністративну будівлю, щоб відкрити в ній центр надання послуг, відновити амбулаторії та побудувати соціальне житло.

З-поміж проєктів етапу відновлення – відродження школи та дитячого садочка в Посад-Покровському, які можуть об'єднати в одну освітню установу, та будівництво придорожнього торговельного комплексу в Посад-Покровському, щоб мешканці могли продавати там вирощену продукцію. Також влада хоче побудувати станцію сортування твердих побутових відходів, землю під полігон для відходів уже виділили.

Легендарне село-мем: що лишилося після росіян у Чорнобаївці (відео)

До проєктів етапу розвитку віднесли створення центру дозвілля та організацію паркової зони, а також перетворення сільських бібліотек на центри дозвілля.

Зрозуміло, що все це вимагатиме великих грошей, однак у громаді поки що не можуть сказати, скільки саме. «У громади не вистачає власних ресурсів, щоб оцінити обсяг робіт і скласти план відновлення. Тому допомога зовнішніх консультантів для нас дуже важлива», – зазначила фахівчиня Чорнобаївської сільської військової адміністрації Зорі Ганієва.

У яку суму уряд оцінює відновлення України після війни

Минулого тижня в Києві відбулася презентація звіту про швидку оцінку збитків і потреб для відновлення України. У ньому потреби України на відновлення складають уже $411 млрд.

«Ця величезна сума містить далеко не всі руйнування. Адже нам точно невідомо, що зараз відбувається на окупованих територіях, тому немає можливості оцінити потреби для відбудови після деокупації всіх українських земель. Водночас ми розуміємо необхідність розпочати програму відновлення вже цього року», – сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Чорнобаївка

Чорнобаївка


Подякувати 🎉