Якщо населення якоїсь країни змусити всю суботу копати ями, а в неділю їх закопувати, то її ВВП значно збільшиться, але який у цьому сенс? Подібні метафори використовують деякі економісти, реагуючи на офіційні повідомлення влади РФ про зниження ВВП у 2022 році «лише» на 2%. Після нападу на Україну в Росії засекретили значну частину статистичної інформації. The Page проаналізувало доступні дані, щоб зрозуміти, що відбувається в російській економіці насправді.
Динаміка ВВП Росії у 2022 і 2023 роках
Європейська комісія (ЄК) днями покращила прогноз щодо динаміки ВВП Росії у 2023 році. Якщо восени 2022 року прогнозували, що спад російської економіки за підсумками року становитиме 3,2%, то тепер очікують, що підсумковий показник буде мінус 0,9%. У Брюсселі вважають, що у 2024 році ВВП Росії перейде до зростання, яке досягне 1,3%.
Мінекономрозвитку Росії у квітні спрогнозувало зростання реального ВВП цьогоріч на 1,2% після спаду на 2,1% торік. Двигуном зростання буде споживання «завдяки значному зростанню зарплат», зазначають у відомстві. The Page вважає за потрібне уточнити, що це «зростання зарплат» складається переважно з виплат мобілізованим на війну з Україною «вагнерівцям» та іншим «добровольцям».
Економіст Сергій Алексашенко вважає, що якби не війна, ВВП РФ 2022 року зріс би на 4 – 4,5%. Офіційно названо величину падіння – 2,1%. Спад досяг би 3,5 — 4%, якби не великі оборонні витрати — за 12 місяців війни РФ витратила на війну 5 трлн рублів (понад $62,9 млрд за офіційним курсом), або приблизно 3% ВВП.
Виконання федерального бюджету РФ за січень – квітень 2023 року, млрд рублів
Грошові запаси уряду РФ на 1 травня 2023 року
У Росії, крім валютних (міжнародних) резервів, є Фонд національного добробуту (ФНД), який поповнюється коштом наддоходів від експорту нафти та газу. Приблизно $300 млрд ФНД, що перебували на рахунках у країнах Заходу, зараз заморожені та гіпотетично можуть бути спрямовані на фінансування повоєнного відновлення України. Але у 2022 році завдяки високим цінам на енергоносії до ФНД надійшло багато коштів, що зберігаються всередині РФ або в «дружній валюті» – китайських юанях.
За даними Мінфіну РФ, станом на 1 травня 2023 року обсяг ФНД становив 12,5 трлн рублів, або $155 млрд.
Від розміщення своїх коштів на рахунках в іноземній валюті в Банку Росії в період із 15 грудня 2022-го до 30 квітня 2023 року ФНД «заробив» $44 млн, або 3,5 млрд рублів. Від розміщення коштів в інших активах врятували ще 17,4 млрд руб. ($229 млн). У цей період завдяки рахунок курсової різниці ФНД отримав ще 1,25 трлн рублів ($154 млрд).
Однак у Росії таки спостерігається дефіцит держбюджету. У квітні уряд продав із ФНД 4,3 млрд китайських юанів і 6 408 кг золота, виручені кошти — 83 млрд рублів — направили на його фінансування.
Фінансування бюджетних видатків РФ у 2023 році
Мінфін РФ повідомив, що доходи федерального бюджету в січні — квітні 2023 року склали 7 782 млрд рублів ($96 млрд), що на 22% нижче за аналогічний показник минулого року.
Нафтогазові доходи склали 5 500 млрд рублів ($68,2 млрд) і збільшилися на 5%. Нафтогазові доходи склали 2 282 млрд рублів ($28,3 млрд) і знизилися на 52%. Таке падіння пояснюють високою базою порівняння минулого року, зниженням цін на російську нафту та скороченням обсягів експорту природного газу.
Обсяг видатків бюджету становив 11 206 млрд рублів ($139 млрд) – зростання протягом року на 26%. Особливо швидко витрати зростали в січні — лютому.
Отже, дефіцит бюджету на початок травня становив приблизно 4 трлн рублів і перевищив ліміт, встановлений на кінець року (3 трлн рублів).
Алексашенко вважає, що федеральний бюджет РФ «починає тріщати», але ситуація не критична. Дефіцит можна фінансувати коштом ФНД і кредитів держбанків (це 80% банківської системи РФ), яким гроші для позик Мінфіну видасть Центробанк.
Варто також враховувати, що курс рубля нині не визначається вільним ринком. Якщо уряду бракуватиме грошей, ЦБ і Мінфін легко знизять його, що забезпечить зростання надходжень рублів від продажу валютних активів. Наприклад, достатньо дозволити іноземним інвесторам вивести з Росії пару мільярдів доларів, щоб долар подорожчав на рубль, після чого в «кубишці» з'являться 900 млрд додаткових рублів, говорить Алексашенко.
Експерт наголошує, що є ще одне джерело фінансування дефіциту бюджету – продаж держзапасів. Наприклад, оборонні підприємства безплатно отримали з Держрезерву щось потрібне їм для нарощування виробництва. Така операція відбивається в обліку як зниження запасів, тобто фінансування дефіциту бюджету.
Стан економіки РФ у першому кварталі 2023 року
Росстат опублікував зведення за березень поточного року та за перший квартал. The Page вибрало із цього об'ємного документа найцікавіші та промовисті цифри.
Звіт Росстата 2023 року
У першому кварталі видобуток газу впав на 14,1% у річному вимірі. З огляду на те, що на альтернативні «Газпрому» компанії припадають 20% видобутку, у держмонополіста вона впала протягом року на 17,5%.
Падіння видобутку вугілля на 6,2% відбиває вплив європейського ембарго, тобто перенаправити все вугілля в Азію поки що не вдалося.
Пікове падіння виробництва залізничного концентрату в третьому кварталі минулого року сягало 10%, зараз – 6,4%. Це корелює зі зростанням виробництва конструкцій із чорного металу в першому кварталі на 7,9%. Одночасне зростання на 12,4% виробництва цементу, готового до заливання, дає змогу припустити, що це пов'язано з масовим будівництвом оборонних споруд. Виробництво всіх інших видів металоконструкцій і будівельних матеріалів суттєво впало.
Виробництво всіх лікарських засобів впало на 13,5%. Водночас аномальні показники зазначені в таких категоріях, як-от:
- препарати, що впливають на кров – зростання на 69,1%;
- засоби для лікування сечостатевої системи – 8,6%;
- протипухлинні та імуномодулятори – 8,1%;
- протипаразитарні, інсектициди та репеленти – 68,4%.
Неважко зрозуміти, що всі ці засоби дуже потрібні у воєнний час.
Крім того, потрібні мобілізовані та прості безпружинні матраци (зростання виробництва на 2,9%), а також кушетки з дерев'яним каркасом (зростання на 3,3%). Водночас виробництво інших меблевих категорій впало.
Аналогічно з автомобілями – виробництво автотранспортних засобів і причепів впало на 40,2%. Водночас «інших транспортних засобів і обладнання» виробили більше на 15,7%. У статистиці Росстату військову продукцію відкрито не називають, але ці «інші» з великою ймовірністю мають військове призначення.
Аналогічні припущення можна зробити й щодо:
- спецодягу іншого — зростання у 2,4 раза;
- взуття на підошві та з верхом із гуми чи пластмаси – на 36,5%;
- взуття захисного та іншого – на 28,9%.
Про призначення м'ясних консервів (зростання на 25,6%), овочевих консервів (82,7%) і чаю в одноразовому пакуванні (21,4%) теж неважко здогадатися.
***
Про що варто пам'ятати українцям: що б не відбувалося з російською економікою, це не стане підставою для ухвалення рішення Путіним про припинення війни. А погіршення якості життя росіян навряд чи призведе до політичного бунту.