У РФ критично бракує взуття для військових – про дефіцит берців повідомляють навіть пропагандисти державних ЗМІ. Виробляють їх на російських підприємствах, але сировину везуть з-за кордону. Це доводить, що багато компаній і далі працюють у Росії навіть після її агресії в Україні.
Про те, як індійці постачають шкіру російським виробникам військового взуття, нещодавно розповіла й британська The Guardian.
Черевики для російських військових
Ростовська фірма «Донобувь» із 1994 року є одним з основних постачальників військового та спеціального взуття. «Асортимент для Міністерства оборони найрізноманітніший — починаючи від польового взуття для солдатів і закінчуючи ротами почесної варти», – говорить гендиректорка підприємства Ніна Пікова на одному з відео.

Ось такі черевики на сайті «Донобуві» зараз є в розділі «спецвзуття». Їхня ціна 3 тис. рублів, а призначення – для силових структур. «Підошва має протиковзкий протектор», — хвалять там товар.

Берці з таким самим малюнком підошви можна побачити на численних фото російських солдатів, які загинули в Україні.
Зараз у Росії не публікують інформацію про держзамовлення у відкритому доступі. Але раніше «Донобувь» брала участь у держзакупівлях на сотні мільйонів рублів. Наприклад, уклала контракт на постачання черевиків для ФСО РФ на 36 млн рублів. Строк виконання – 31 грудня 2022 року.
Зараз це підприємство є настільки важливим для РФ, що всіх його співробітників звільнили від мобілізації.
Постачання сировини з Індії
До початку війни найбільше сировини «Донобуві» постачали німецька компанія Salamander та індійська Homera Tenning. Обидві, за даними ресурсу Importgenius, у січні продали росіянам по 20 тис. кг шкіри.
Після 24 лютого Salamander припинила постачання, а от Homera – ні. До того ж стосунки з росіянами в неї, схоже, дуже давні.
Єдиний представник Homera Tanning у Росії, якого можна знайти у відкритих джерелах, це Наїра Газарян із Ростова-на-Дону. Посада, яку вона вказала в соцмережах, – директорка з розвитку бізнесу на півдні Росії.
Газярян товаришує з Піковою в Instagram, вони лайкають фото одна одної.
За даними сайтів, що відстежують експорт — імпорт, у серпні цього року 87 тонн шкіри на $159 тис. поставила «Донобуві» індійська Aaisha International. Її зареєстровано за тією самою адресою, що й Homera Tanning.
У травні 2022 року індійські ЗМІ писали, що шкіряна промисловість Канпура похитнулася через війну в Україні та карантин у Китаї. Як приклад журналісти наводили Homera Tanning із трьома шкіряними заводами та двома виробничими підрозділами.
«Через зростання цін на сировину та блокування в Китаї ми боремося з безліччю проблем», – нарікав один із засновників Homera Tanning Ашраф Різван.
Наразі компанія не скаржиться журналістам на збитки. Згідно з даними російських сайтів, що розміщують сертифікати відповідності на продукцію, у серпні – жовтні цього року Homera Tanning і Aaisha International постачали шкіру на «Донобувь» і московський «Стеллар».
Друге підприємство засновано роком раніше в Москві, сфера діяльності – торгівля шкірою. Першим його гендиректором була Газарян. Зараз єдиним власником і директором є Різван Шарик, який у Linkedin вказав, що працює маркетинговим директором у Homera Tanning.
Постачання сировини для військового взуття з Німеччини
Зазначимо, що каучук для підошви «Донобуві» раніше продавала німецька компанія Gummiwerk Schoenebeck. Зараз вона працює винятково з українським підприємством «Таланлегпром» – продає гумові суміші.
«Таланлегпром» – це основний постачальник взуття для наших військових. І фактично є монополістом у державних закупівлях взуття для військових.
Добре, що для виробництва берців українські бізнесмени використовують німецьку якість. Однак є одно «але». Засновником фабрики Gummiwerk Schoenebeck, розташованої в місті Шенебек неподалік Магдебурга в Саксонії-Ангальті, є «Донобувь». А директор німецького підприємства — Володимир Ширяєв, зять Ніни Пікової.
***
Ймовірно, «Донобувь» та її партнера в Індії варто внести до санкційних списків, а «Таланлегпрому» – подумати про доцільність співпраці з компанією, яка має не просто російське, а «токсичне» коріння.