У ІТ-секторі зарплати повільно знижуються з 2023 року. Медіанні зарплати у грудні 2024 року для провідних спеціальностей були такими:
- інженер ПЗ – $4500;
- QA/QC/SDET (тестувальники) – $3400;
- дата-інженер – $5300;
- розробник – $5000.
Такі дані навела Ірина Іпполітова, аналітик DOU, у ході дискусії щодо перспектив ІТ-ринку, організованої Центром економічної стратегії. The Page переказує найцікавіше з того, що прозвучало там.
Ситуація на ринку праці в ІТ
Стабільне зростання кількості вакансій триває з 2023 року – зараз на DOU їх 6300, у 2023 році було близько 4000, але у 2021 році – 9000, повідомила Іпполітова.
На ринку відбувається структурне зрушення. До повномасштабної війни більшість айтішників працювали в сервісних чи аутсорсингових компаніях, а зараз більше у продуктових. Цей зсув має два наслідки:
- зростає кількість людей, які працюють у невеликих компаніях (до 50 осіб);
- зростає попит на маркетологів у IT, змінюються вимоги до фахівців під час пошуку.
Близько 25% працівників IT-компаній фізично перебувають за кордоном.
Порівняно з 2023 роком зараз:
- більше айтішників перебувають у пошуку роботи (25% проти 12%);
- зросла тривалість пошуку роботи (шукають понад два місяці 54% проти 40%);
- при пошуку збільшилася кількість звернень до роботодавців (до 20+ компаній звертаються 45%, а було 30%);
- знайшли роботу із вищою зарплатою 57%, а було 65%.
Як IT-компанії підбирають персонал у 2025 році
Віктор Шальнєв, керівник компанії NIХ, зазначив, що замовники часто скасовують свої замовлення, якщо над ними працюватимуть в Україні. Вони побоюються, що роботу буде зірвано через війну – наприклад, фахівця мобілізують.
З початком великої війни NIХ була змушена відмовитися від своєї моделі підбору персоналу. «Раніше ми набирали сотні студентів, навчали їх, відбирали, і таким чином раз на три місяці отримували потрібних фахівців. Тепер цього не можемо собі дозволити. Працюємо з коліс, тобто шукаємо людей під конкретну вакансію, до якої замовник висунув багато вимог та обмежень», – сказав Шальнєв.
Лише 2 з 10 найбільших IT-компаній збільшили свій штат у другому півріччі 2024 року
Найболючіше питання – мобілізація. ІТ-компанія може забронювати 50% персоналу. «А другі 50% прагнемо заповнити людьми, які захищені від мобілізації віком, багатодітністю тощо, – поділився керівник. – Люди – наш основний ресурс, але він зараз ненадійний».
Він підтвердив, що вакансій на ринку побільшало, але практично всі вони – для кваліфікованих фахівців.
Як IT-компанії працюють у прифронтовому Харкові
«За нашими оцінками, 25% айтішників з компаній, що працюють у місті, перебувають зараз у Харкові, ще 25% – за кордоном, решта – в інших місцях України», – сказав Олександр Медовий, генеральний директор AltexSoft, голова наглядової ради Харківського IT-кластера.
2024 року компанії та ФОП, зареєстровані в регіоні, сплатили сумарно 14 млрд грн різних податків і зборів. Це більше, ніж було 2023 року.
На думку Медового, зростання продуктових компаній, про яке зараз багато говорять, багато в чому – наслідок вдалого збігу обставин у окремих компаній. Взагалі, продуктовий бізнес перебуває під сильним тиском ШІ, а кордони між продуктовими і сервісними компаніями досить умовні.
Перспективи IT-ринку
На думку Іпполітової, раніше зростання ринку багато в чому забезпечувалося закордонними замовленнями, нині роль цього чинника значно менша. Так, зростають українські продукти, але в цілому настрої в ІТ-спільноті досить песимістичні, особливого зростання та покращень не очікують.
Шальнєв вважає, що покращення ситуації з безпекою – головний фактор, який позначиться на розвитку ринку.
«Тоді вистрілить накопичений зараз потенціал», – пояснив він.
Його компанія повернеться до колишньої моделі роботи з персоналом, знову набиратиме студентів.
Зростання продуктових компаній нині переважно відбувається за рахунок miltech. Глава NIХ розповів, що через відсутність держзамовлень для стартапів та заборону експорту оборонної продукції часто підприємці змушені відкривати свою компанію за кордоном. Тоді їхню продукцію Україна змушена вже імпортувати.
Медовий звернув увагу, що очікуються великі зміни в Європі через розвиток галузі miltech. Українці мають добрі шанси у боротьбі за ці замовлення.
На його думку, для розвитку ІТ-ринку в Україні потрібно:
- зберегти ФОП-систему, щоб люди могли працювати безпосередньо з іноземними роботодавцями;
- зберегти Diia.City – для бізнесу;
- зробити максимум для того, щоб передбачалася ситуація з безпекою та мобілізацією.
Стан українського ІТ-ринку – основні цифри
Нині на ІТ-ринок припадає 3–4% ВВП України та 14% від загального обсягу експорту.
У секторі інформаційно-комп'ютерних технологій в Україні працює майже 430 тис. осіб: 302 тис. фізосіб-підприємців та 14 тис. підприємств, у яких 127 тис. співробітників. Чисельність ІТ-працівників оцінюється у 343 тис.
З 2021 року для ІТ-компаній діє спеціальний режим регулювання та оподаткування Diia.City. Нині у ньому 1695 резидентів, і у першому кварталі 2025 року вони заплатили 7,1 млрд грн податків.
2024 року в українські стартапи інвестовано $462 млн. Минулий рік перевищив попередній у 2,2 раза за обсягом інвестицій, але залишається нижчим, ніж у 2021 році. Галузь, що зростає найшвидше – оборонні технології.
8 із 10 найбільших компаній сектору скоротили чисельність персоналу у другому півріччі 2024 року. Винятками стали лише Ajax Systems та Genesis.
У березні експорт ІТ-послуг зріс на 2%, до $545 млн, що стало другим щомісячним зростанням після мінімуму, досягнутого у січні. Частка ІТ в експорті послуг зросла до 42,6%, що зумовлено падінням загального експорту послуг після припинення транзиту російського газу через Україну.
Експорт IT-послуг та його частка у загальному експорті послуг
Ключовими ринками були США (37%), Мальта (9%), Велика Британія (8%) та Кіпр (7%), на які в сукупності припала понад половина експорту.
2024 року імпорт ІТ-послуг досяг рекордних $980 млн, збільшившись на 25% у річному обчисленні, але це лише 4% від загального імпорту послуг. У 1-му кварталі 2025 року імпорт зріс на 37,5% у річному вирахуванні, до $282 млн, головні країни імпорту: Ірландія (15%), США (12%) та Німеччина (8%).