Facebook Pixel

Пік вилучення підроблених банкнот зафіксували напередодні великої війни — Валерій Строчков, НБУ

У вересні 1996 року в Україні з’явилася національна валюта — гривня. Відтоді зловмисники почали її підробляти, а Нацбанк України і правоохоронці — вилучати підробки і розшукувати злочинців. Про історію розповсюдження в Україні підроблених грошей і викриття їх фальшувальників The Page розповідає Валерій Строчков, начальник управління організації виготовлення і захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ.

Коли з обігу вилучали найбільше підроблених грошей

В історії відомі випадки, коли під час війни в економіку країни для дестабілізації ситуації цілеспрямовано вкидали підроблені гроші. Чи спостерігається щось подібне зараз, під час повномасштабного вторгнення росії?

QuoteДійсно, є такі цікаві історичні факти. Під час Другої світової війни нацистське керівництво Німеччини намагалося використати друк англійських фунтів стерлінгів для дестабілізації економіки Великої Британії. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ми враховуємо цю потенційну загрозу з боку агресора. Нацбанк постійно моніторить стан вилучення з обігу підроблених грошових знаків. За нашими оцінками, ситуація стабільна. У Нацбанку відсутня інформація щодо російського сліду в прецедентах підробки української валюти. Вилучення з обігу фальшивих грошових знаків навіть зменшилося у порівнянні з довоєнним роком. Тобто протягом 2022-2023 років ми не виявили жодної небезпечної підробки.
Валерій Строчков, начальник управління організації виготовлення і захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ. Фото: НБУ

Валерій Строчков, начальник управління організації виготовлення і захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ. Фото: НБУ

Які саме підробки вважають небезпечними?

Ми такими вважаємо поліграфічні підробки, які теоретично можна виготовити у великій кількості і у промислових масштабах. З таким явищем, наприклад, ми зіткнулися у 2017 році, коли вилучили 10,4 тис. штук підроблених банкнот. Переважно це були банкноти 500 грн зразка 2006 року (61% від загальної кількості вилучених).

Тоді ми зіткнулися з доволі небезпечною поліграфічною підробкою. На тих банкнотах зімітували декілька машинозчитувальних елементів захисту, використовували способи друку, подібні до оригіналу. Реагуючи на ситуацію, ми оперативно повідомили правоохоронців, провели робочі наради зі Службою безпеки України.

Вочевидь, правоохоронні органи належно спрацювали, бо протягом наступних років вилучення цих банкнот з обігу майже припинилося, хоча зрідка такі підробки інколи ще вилучають. В Україні відбулися окремі затримання щодо збуту, але на лабораторію чи майстерню, яка виготовляла ці підробки, не вийшли. Бо, ймовірно, їх завозили в Україну.

Справжня (ліворуч) і підроблена банкноти 500 грн зразка 2006 року. Фото: Марія Бабенко

Справжня (ліворуч) і підроблена банкноти 500 грн зразка 2006 року. Фото: Марія Бабенко

Повернемося до 2021 року: тоді підробки траплялися частіше, ніж зараз?

QuoteЯкщо до цього питання підходити з огляду на те, що у 2022 році відбулося повномасштабне вторгнення, про ті цифри варто задуматися. Бо від 2019-го у нас почала зростати кількість вилучених з обігу підробок. У передвоєнний 2021-й ми вийшли на пік, коли за рік вилучили майже 21 тис. підроблених купюр на 8,2 млн грн. Переважно це були банкноти старого зразка 2006 року номіналами 500 грн (59% від загальної кількості вилучених з обігу підробок) та 200 грн зразка 2007 року (31%).

Ми, як і Європейський центробанк, оцінюємо рівень підробок за кількістю сфальшованих банкнот на один мільйон справжніх в обігу. І перед початком війни ми вийшли на 7,1 штук підробок на мільйон. Для порівняння, 2022 року на мільйон справжніх банкнот в Україні припадало майже 2,2 підробок. У країнах Євросоюзу, за даними Європейського центробанку, за підсумками 2022 року цей показник становив приблизно 13 штук фальшивок на мільйон банкнот в обігу.

Виявлені в Україні перед війною підробки не загрожували банківській системі. Певна загроза була для закладів торгівлі, тому що на цих банкнотах доволі якісно імітували ультрафіолетовий захист, а отже, їх могли пропускати на касах під час перевірки з використанням ультрафіолетових детекторів. Дійсно, надходили такі підробки переважно із закладів торгівлі.

Справжня (ліворуч) і підроблена банкноти 200 грн зразка 2007 року з імітацією ультрафіолетового захисту. Фото: Марія Бабенко

Справжня (ліворуч) і підроблена банкноти 200 грн зразка 2007 року з імітацією ультрафіолетового захисту. Фото: Марія Бабенко

Отже, протягом великої війни жодних форс-мажорів з підробленими гривнями не було, ситуація залишається стабільною і контрольованою. Це пояснюється двома чинниками. По-перше, зараз у нас в обігу переважають банкноти четвертого покоління, які Нацбанк увів в обіг у 2015-2020 роках. Вони мають посилену систему захисту.

Для банкнот високих номіналів (100, 200, 500 та 1000 грн), які зловмисники найчастіше намагаються підробити, застосовують інноваційні оптично-змінні елементи, які громадянам легко перевірити, а зловмисникам надзвичайно складно відтворити.

Такі банкноти зрідка теж намагаються підробляти, але великої небезпеки вони не становлять. Підробки мають низьку якість та розраховані на неуважність громадян і касових працівників.

По-друге, у 2021 році НБУ, реагуючи на збільшення в обігу підробок, провів велику інформаційну кампанію. Ми звернули увагу населення на цю проблему, тому зараз наші громадяни стали більш пильними.

Низькоякісну підробку (праворуч) видає відсутність ультрафіолетового захисту. Фото: Марія Бабенко

Низькоякісну підробку (праворуч) видає відсутність ультрафіолетового захисту. Фото: Марія Бабенко

Крім 2021-го та 2017-го, які ви вже згадали, коли ще в історії незалежної України були періоди найбільшого розповсюдження підроблених грошей?

Ще раніше пік спостерігався у 2010 році, коли з обігу вилучили майже 11,4 тис. фальшивих банкнот. Більшість тодішніх підробок — банкноти номіналом 200 грн зразка 2001 року (57,8%). В обігу вже були переважно гривні третього покоління зразка 2003-2007 років. Підробки виготовили на струменевому принтері, але з імітацією ультрафіолету. Тому на касі їх теж могли пропускати.

Справжня (ліворуч) і підроблена банкноти 200 грн зразка 2001 року. Фото: Марія Бабенко

Справжня (ліворуч) і підроблена банкноти 200 грн зразка 2001 року. Фото: Марія Бабенко

Іще варто згадати 1998 рік, коли з обігу також вилучали поліграфічні підробки банкнот номіналом 20 грн зразка 1992-го. Це були гривні, які в Україні вперше ввели в обіг під час грошової реформи у вересні 1996 року. Ми називаємо їх канадськими, тому що їх надрукували у Канаді. Тоді вперше Україна стикнулася з доволі якісною підробкою національної валюти з використанням способів друку, подібних до оригіналу. Були випадки, коли ці фальшивки навіть не визначали банківські сортувальники.

Щодо походження цих банкнот у нас немає офіційної інформації від правоохоронців, але була версія, що їхній слід іде зі Східної Європи через наш західний кордон. Тобто це могли бути міжнародні злочинці.


Справжня (ліворуч) і підроблена банкнота 20 грн зразка 1992 року. Фото: Марія Бабенко

Справжня (ліворуч) і підроблена банкнота 20 грн зразка 1992 року. Фото: Марія Бабенко

Справжня (ліворуч) і підроблена банкнота 20 грн зразка 1992 року в ультрафіолетовому світлі. Фото: Марія Бабенко

Справжня (ліворуч) і підроблена банкнота 20 грн зразка 1992 року в ультрафіолетовому світлі. Фото: Марія Бабенко

Тож після введення в обіг у 1996 році гривні було чотири піки вилучення підроблених банкнот: 1998 року (20 грн зразка 1992-го — поліграфічна підробка), 2010 року (200 грн 2001-го — струменевий принтер), 2017 року (500 грн зразка 2006-го — поліграфічна підробка) та 2021 року (500 грн 2006-го та 200 грн 2007-го — струменевий принтер).

Під час повномасштабного вторгнення росії ситуація стабільна, загальний рівень вилучення з обігу підробок низький.

Як підроблені банкноти потрапляють в обіг і що робити із сумнівними купюрами

Як зловмисники збувають фальшиві гроші і якими є точки входу таких підробок в обіг?

Таке розслідують правоохоронці. Як свідчить їхня практика, зазвичай певні партії підроблених банкнот зловмисники закуповують у першої лінії фальшувальників. Раніше вони навіть пропонували свій товар у телеграм-каналах. У 2021 році там було багато пропозицій купити нібито «якісні підробки, що не відрізняються від оригіналу». Завдяки нашій тісній співпраці з департаментом кіберполіції зараз канал продажу через телеграм-канали майже не активний.

QuoteФальшувальники збувають свій товар за ціною, скажімо, 30% від номінальної, а кожен дилер шукає свої шляхи збуту. Місцем, де вони найчастіше намагаються запустити в обіг підроблені банкноти, зараз є базари. Під час нашої інформаційної кампанії ми проводили навчальні заходи для великих торговельних мереж і їхній персонал вже навчений, як розпізнавати підроблені купюри, тому зловмисники стали більш обережними і віддають перевагу базарам. Там треба бути надто уважними, розраховуючись готівкою.

Наявна система захисту за коректного налаштування дозволяє гарантовано відкидати сумнівні банкноти на рівні терміналу або банкомату. Тобто тут встановлено надійний кордон.

Експерт НБУ демонструє неспівпадіння наскрізного елементу на підробленій банкноті. Фото: Марія Бабенко

Експерт НБУ демонструє неспівпадіння наскрізного елементу на підробленій банкноті. Фото: Марія Бабенко

Що робити з підробленою купюрою, якщо така трапилася, підприємствам торгівлі або громадянам — доведеться примиритися із втратою грошей?

Так, законодавство не передбачає відшкодування підробленої банкноти, зрозуміло, що ці гроші потенційно втрачені. Але під час інтерв’ю чи навчальних вебінарів ми завжди наголошуємо, що підозрілу готівку не варто передавати далі, а краще віднести у банк, який спрямує її до НБУ для проведення безкоштовного дослідження. Якщо банкнота виявляється справжньою, її вартість відшкодують, якщо підробленою, її просто вилучать.

До речі, бувають випадки, що справжні банкноти потрапляють під вплив певних хімічних речовин, наприклад, під час прання, і починають світитися в ультрафіолеті. Через це лічильник її не пропустить, на касі не беруть і у громадян можуть виникнути підозри, що вони зіткнулися з підробкою. У такому разі варто звернутися до будь-якого банку або відділів Нацбанку в Києві, Дніпрі, Львові, Одесі, Харкові, Хмельницькому, щоб обміняти таку банкноту.

Про кожний факт вилучення підробок ми інформуємо правоохоронців для проведення перевірки. Якщо підозрілу банкноту приніс доброчесний громадянин, йому не варто хвилюватися, йому нічого не загрожує.

Експерти НБУ вивчають сумнівну банкноту. Фото: Марія Бабенко

Експерти НБУ вивчають сумнівну банкноту. Фото: Марія Бабенко

Вочевидь, вилучити вдається не всі фальшиві купюри. Як можна оцінити частку, що продовжує бути в обігу?

Підроблені гривні найчастіше вилучають касові працівники банків під час інкасації готівки, що надходить від закладів торгівлі, швидкого харчування, автозаправних станцій, аптек тощо.

QuoteМіжнародні експерти здебільшого вважають, що ті підробки, що вилучають з обігу, є верхівкою айсберга. Бо поза офіційним обігом у тіньовій економіці може обертатися більше підроблених грошей. Йдеться про дві третини, тоді як вилучити вдається приблизно третину підробок.

У нас немає інструментів, щоб оцінити це твердження. Але якщо припустити, що воно може бути правдивим і для України, то навіть у такому разі рівень підроблення банкнот гривні залишиться низьким.

Підроблені купюри часто видає неякісний водяний знак. Фото: Марія Бабенко

Підроблені купюри часто видає неякісний водяний знак. Фото: Марія Бабенко

Як часто в Україні вилучають підроблену інвалюту і які фальшивки були найбільш кумедними

Наскільки розповсюджені в Україні випадки вилучення підроблених доларів, євро або інших іноземних купюр?

Безпосередньо з обігу вилучається незначна кількість підробок доларів і євро. За вісім місяців 2023 року таких доларів було 311 штук, євро лише 6 штук. Підробки іноземної валюти найчастіше вилучають касові працівники банків, а також небанківських пунктів обміну валют.

Вилучена НБУ підроблена банкнота євро. Фото: Марія Бабенко

Вилучена НБУ підроблена банкнота євро. Фото: Марія Бабенко

Чи траплялися при цьому незвичайні чи кумедні підробки інвалюти?

Коли європейський Центробанк вводив в обіг банкноти євро нової серії «Європа» [2013-2019 років випуску] і українські громадяни ще не знали, як вони мають виглядати, були випадки, коли деякі умільці переробляли справжні банкноти інших країн під начебто євро. Наприклад, запам’яталася підробка, виготовлена зі справжньої банкноти Центрального банку Суринаму шляхом її перероблення на банкноту номіналом 500 євро. На цій екзотичній купюрі просто надрукували логотип євро і зірки Євросоюзу.

Підробка, виготовлена зі справжньої банкноти Центрального банку Суринаму. Фото: Марія Бабенко

Підробка, виготовлена зі справжньої банкноти Центрального банку Суринаму. Фото: Марія Бабенко

Підробка, виготовлена зі справжньої банкноти Центрального банку Суринаму в ультрафіолетовому світлі. Фото: Марія Бабенко

Підробка, виготовлена зі справжньої банкноти Центрального банку Суринаму в ультрафіолетовому світлі. Фото: Марія Бабенко

Також є приклад, коли якийсь умілець пошкодив справжню доларову банкноту і основні захисні елементи з неї переклеїв на підроблену. Вірогідно, пошкоджену купюру йому вдалося передати у США, де банкноти, від яких залишилось понад 50%, мають приймати для обміну. Тобто від цієї ризикованої операції зловмисник мав виграти лише $100.

Ще був випадок, коли з африканської банкноти, яку вивели з обігу, змили зображення і на цьому справжньому банкнотному папері з певними елементами захисту надрукували підроблені $100. На цій банкноті зберігся рідний круглий водяний знак, а в ультрафіолеті волокна світяться зеленим, що для долара не характерно.

Підроблені $100 на банкнотному папері африканської банкноти. Походження підробки видає водяний знак. Фото: Марія Бабенко

Підроблені $100 на банкнотному папері африканської банкноти. Походження підробки видає водяний знак. Фото: Марія Бабенко

Якісні підробки іноземної валюти в Україні трапляються?

Дійсно, у нас вилучали підробки банкнот номіналом 200 і 500 євро, виконані поліграфічним способом з якісною імітацією голографічних захисних елементів. Вочевидь, це справа міжнародної злочинної групи. А у серпні 2023 року було повідомлення про те, що СБУ спільно з Бюро економічної безпеки (БЕБ) затримали групу злочинців, які намагалися збути велику партію фальшивих банкнот доларів США.

Подякувати 🎉