Підготовка до нової зими: як і чиїм коштом наповнюватимуть підземні сховища газу

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 18 лютого за результатами засідання Антикризового енергетичного штабу заявив про початок підготовки до наступного осінньо-зимового періоду «вже зараз». «Робимо ставку на український газ і маємо послідовно нарощувати власний видобуток. «Нафтогазу» доручили підготувати стратегію імпорту газу для покриття можливого дефіциту в газотранспортній системі. Готуємось до всіх можливих варіантів», – сказав прем'єр.

Підготовка до нового сезону буде складною. Основні причини цього:

  • у підземних сховищах газу (ПСГ) наприкінці опалювального сезону буде рекордно низький обсяг газу (зараз їх заповнення менше 7,3%);
  • у разі припинення бойових дій попит на газ з боку промисловості зросте, отже, потрібно мати більше запасів;
  • ракетні та дронові удари агресора по газовій інфраструктурі негативно вплинули на видобуток газу та роботу наземного обладнання ПСГ;
  • гроші на оплату імпорту газу треба ще знайти;
  • виробники теплової енергії зберігають значну заборгованість за постачання газу;
  • імпорту газу заважають перекоси цін на внутрішньому українському ринку.

The Page зібрало інформацію про те, як виглядає підготовка до нового осінньо-зимового періоду на початковому етапі.

Рівень розрахунків виробників теплової енергії з «Нафтогазом»


Який баланс газу прогнозує «Нафтогаз»

Сергій Макогон, екскерівник «Оператора газотранспортної системи України», подивився на проєктний баланс газу на 2025 рік, представлений «Нафтогазом», і зазначив:

  • новий керівник «Нафтогазу» Роман Чумак займає адекватну та технократичну позицію, а не виступає з нереальними політичними гаслами «ми пройдемо зиму без імпорту»;
  • нарешті баланс газу наведено без урахування нерезидентів і газу в режимі митного складу. Слід розраховувати лише на власні можливості;
  • складно коментувати плани збільшення видобутку. Особливо після останніх атак на об'єкти видобутку газу;
  • прогноз загального споживання газу 20,6 млрд кубометрів є консервативним, особливо зі зростанням газової генерації. Більш реальне споживання – на рівні щонайменше 22 млрд кубометрів, оскільки у 2024 році воно було 21,5 млрд;
  • нарешті «Нафтогаз» відкрито говорить про необхідність імпорту газу на рівні 2,7 млрд. кубометрів. «Сподіваюся, що тільки міністр енергетики очікує отримати цей газ за гранти партнерів, а «Нафтогаз» почне готувати фінансування та проводити переговори щодо закупівлі газу. Бажано з американськими компаніями», – заявив Макогон.

Підсумки круглого столу з підготовки до зими 2025 року

Про перспективи наповнення ПСГ у 2025 році говорили на круглому столі, організованому агентством ExPro Consulting.

Андріан Прокіп, експерт з енергетики «Українського інституту майбутнього», вважає, що заявлені плани Міненерго імпортувати у 2025 році 1 млрд куб. м газу з урахуванням поточної ситуації потрібно збільшити щонайменше до 3 млрд. Також існує нагальна потреба перегляду підходів до ПСО (покладання спеціальних обов'язків для забезпечення газом населення), щоб забезпечити найкращі умови для імпорту газу для проходження наступного опалювального сезону.

Михайло Свищо, аналітик газового ринку ExPro Consulting, з огляду на необхідність збільшення імпорту газу зазначив, що Україні необхідно вирішити питання лібералізації внутрішнього ринку газу. Наразі заборонено експорт газу внутрішнього видобутку, що призвело до ізоляції українського ринку та спотворення цін. Внутрішні ціни значно нижчі, ніж ціни в Європі, це робить імпорт газу в Україну економічно недоцільним. Відкриття внутрішнього ринку та повернення до ціноутворення за формулою європейські ціни плюс вартість доставки зробили б Україну цікавою для іноземних постачальників газу.

Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газодобувних компаній, вважає, що дешевого газу наступного опалювального сезону не буде, уряду доведеться відмовитися від обмеження цін.

Андрій Мізовець, президент асоціації «Газові трейдери України», наголосив, що держава має опрацювати кілька сценаріїв енергостратегії, серед яких і найгірші. 2025 року через значний відбір газу зі сховищ Європа буде змушена закачувати більше газу до сховищ, це створює додаткові труднощі для України. Наша країна має стати учасником загальноєвропейської ініціативи щодо спільної закупівлі природного газу. Потрібно тісніше співпрацювати з європейськими країнами щодо спільного вирішення стратегічних та технічних проблем із постачанням та зберіганням газу. Серед перспективних партнерів експерт назвав Польщу та Норвегію.

Кирило Бражко, керівник департаменту ринкової та трейдингової аналітики компанії «Д.Трейдінг», пояснив: «Коли ми говоримо про баланс газу в Україні, слід розуміти, що є два сегменти: ПСО та комерційно-промисловий сегмент. У комерційному сегменті ціна 18 тис. грн і є певний профіцит газу, а ПСО є дефіцитом». Щоб покращити ситуацію, можна частину сегмента ПСО, наприклад, газову генерацію, яка споживає 3 млрд куб. м на рік, вивести в ринок та частково перевести на альтернативні види палива. Це значно знизить тиск на ПСО.

Роман Василишин, начальник департаменту забезпечення бурових робіт «Укргазвидобування», наголосив на важливості збільшення видобутку. Компанія планує отримати у 2025 році від буріння нових свердловин близько 1,3 млрд. куб. м газу. Нині вона бурить лише власними силами. Значну частину втраченого через війну видобутку «Укргазвидобування» вже вдалося компенсувати. Однак говорити про остаточне відновлення не можна через постійну небезпеку нових обстрілів та необхідність заміни високотехнологічного обладнання для видобутку, підготовки газу та його транспортування.

Читати на The Page