Facebook Pixel

Країни Заходу створять новий винищувач для протидії Росії та Китаю

Велика Британія, Японія та Італія домовилися спільно побудувати один із найдосконаліших у світі винищувачів до 2035 року. Робота вестиметься в рамках тристоронньої військової програми, спрямованої на розширення їхнього оборонного потенціалу для протидії зростаючим загрозам безпеці з боку Китаю та Росії.

Подібна співпраця цих трьох країн відбувається вперше в історії, зазначає Financial Times.

Глобальна бойова авіаційна програма (Global Combat Air Program, GCAP) реалізовуватиметься одночасно з конкуруючим франко-німецько-іспанським проєктом, який страждає від політичної та виробничої напруги між партнерами.

Великобританія та Італія об'єднають свою програму Future Combat Air, що отримала назву Tempest, з японським проєктом FX. Три країни розділять витрати на розробку, які оцінюються в десятки мільярдів доларів, хоча остаточне рішення про точні внески буде ухвалено на основі спільної оцінки витрат та національних бюджетів.

Угода, яка зажадала довгих років переговорів, знаменує безпрецедентну зміну політики Японії. Раніше вона працювала виключно з американськими партнерами з великого військового обладнання, але давно прагне більш тісних зв'язків у сфері безпеки з низкою союзників, щоб підготуватися до можливості війни з Китаєм через Тайвань.

Новий проєкт також є частиною зростаючих оборонних амбіцій Японії. Прем'єр-міністр Фуміо Кісіда заявив на початку грудня, що уряд планує виділити 43 трлн ієн (315 млрд доларів) на свій п'ятирічний оборонний бюджет, що на 57% більше, ніж у попередній період.

Експерти вважають, що рішення Токіо про партнерство з Великобританією та Італією було викликане зростаючими побоюваннями в уряді та промисловості з приводу того, що Японія не зможе забезпечити своїх потреб з розробки сучасної військової техніки та зброї, покладаючись виключно на США, які прагнуть тримати свої передові технології. при собі.

При цьому представники міністерства оборони заявили, що Японія продовжить тісне співробітництво зі США, підкресливши, що вибір Великобританії та Італії як партнерів був зроблений тільки тому, що Вашингтон не мав таких же термінів розробки свого наступного винищувача.

Прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак 9 грудня привітав співпрацю Великобританії з Італією та Японією як свідчення того, що «безпека Євроатлантичного та Індо-Тихоокеанського регіонів є неподільною».

Зовнішньополітична та оборонна доктрина Великобританії, відома як «комплексний огляд» та опублікована у 2021 році, зараз переписується, щоб відобразити виклики, що виникли внаслідок вторгнення Росії до України. Ймовірно, переглянутий документ буде своєрідним розворотом назад до Європи. Великобританія виділила 2 млрд фунтів стерлінгів на програму Tempest. Це рішення названо «ключем до збереження британських суверенних бойових льотних навичок та робочих місць після виведення з експлуатації Eurofighter Typhoon».

Нову програму очолюватимуть чемпіони національної оборони кожної країни: BAE Systems у Великій Британії, Leonardo в Італії та Mitsubishi Heavy Industries у Японії. Ці компанії вже співпрацюють з низки найважливіших напрямів, включаючи рухові установки та радіолокаційні технології.

Тепер три країни працюватимуть разом над створенням концепції нового основного винищувача, який, за їхніми словами, буде оснащений передовими датчиками, передовою зброєю та інноваційною системою даних з метою запуску етапу розробки у 2024 році. Літак відносять до винищувачів 6-го покоління.

Подякувати 🎉