Під час останньої масованої ракетної атаки по території України, що відбулася 5 грудня, росіяни використали приблизно 70 крилатих ракет великої дальності.
За даними українських військових, пуск 38 крилатих ракет Х-101/Х-555 виконано з восьми літаків стратегічної авіації Ту-95МС із району Каспійського моря та Волгодонська Ростовської області. 22 ракети «Калібр» було запущено з кораблів Чорноморського флоту. Крім того, з акваторії Чорного моря Україну атакували далекі бомбардувальники Ту-22М3 ракетами Х-22.
підрахувало, скільки в країни-агресора носіїв крилатих ракет — літаків і морських суден.
Скільки літаків постраждало від ударів по аеродромах РФ
5 грудня по Україні могло прилетіти більше ракет, якби напередодні не було завдано удару по двох російських військових аеродромах.
На аеродромі стратегічної авіації Дягілєво під Рязанню з-поміж іншого було серйозно пошкоджено Ту-22М3, який готувався до вильоту. На опублікованих після удару фото видно, що під його крилом підвішено дві ракети Х-22.

Ушкодження Ту-22М3 у Дягілєвому

Ту-22М3 на стоянці в Дягілєво до і після удару. Джерело: Rob Lee
Після вибухів 5 грудня на аеродромі Дягілєво зі стоянки зникли щонайменше 9 бомбардувальників. Про це написав журналіст «Радіо Свобода» Марк Крутов у Twitter. Він опублікував знімки, зроблені 7 грудня. «Ушкоджений Ту-22М зник, залишивши лише тінь на злітно-посадковій смузі. Щонайменше 9 інших Ту-22М відлетіли з бази, а також деякі інші літаки», — стверджує Крутов.
На аеродромі Енгельс під Саратовом, як повідомили російські ЗМІ, «було незначно пошкоджено обшивку корпусів двох літаків». Навіть якщо пошкодження незначні, з ними літак літати не може, а на ремонт потрібен довгий час. Судячи з опублікованих космічних знімків, пошкоджень зазнали Ту-95МС.

Аеродром в Енгельсі після удару
Які літаки-ракетоносці є в Росії та де вони базуються
За даними відкритих джерел, далека авіація РФ на початок 2022 року мала на озброєнні стратегічні бомбардувальники:
- Ту-95МС (приблизно 60 одиниць);
- Ту-160 (17 одиниць).
Було також майже 60 далеких бомбардувальників Ту-22М3.
Зазначимо, що в стані боєготовності всі наявні літаки ніколи не бувають. Насправді 90% – дуже непоганий показник. А в складних ситуаціях показники готовності можуть падати до 70% і нижче.
Значна частина ракетоносців базуються далеко від кордонів України. Гіпотетично вони можуть використовуватися для удару, але така атака буде дуже складною щодо підготовки та реалізації.
Важким Ту-95МС потрібні аеродроми зі ЗПП не менше за 3000 м. Нині вони мають три головні бази: Енгельс-2 (Саратівська область), Українка (Амурська область) та Дягілєво (Рязанська область).
Усі Ту-160 приписані до аеродрому Енгельс-2.
Місць базування Ту-22М3 більше. Для ударів по Україні вони поки що вилітали з баз Дягілєво та Шайківка (Калузька область).

Скільки крилатих ракет несуть Ту-160, Ту-95, Ту-22м3 та кораблі РФ
Скільки крилатих ракет несуть російські літаки
Ту-95МС має низку модифікацій, що відрізняються складом озброєння. Так, у Ту-95МС6 у бомбовідсіку на пусковій установці барабанного типу розміщуються шість ракет. У модифікації Ту-95МС16 на додаток до внутрішньофюзеляжної пускової установки передбачена підвіска ще для десяти ракет Х-55/Х-555 на чотирьох тримачах під крилом. Останніми роками ці літаки модифікуються під ракети Х-101. У них збільшено бомбовий відсік і навіть встановлено вісім зовнішніх балок, на яких можна закріпити 16 ракет Х-101.
Склад флоту Ту-95МС щодо модифікацій не розкривається.

Ту-95МС з підкриловими тримачами для крилатих ракет
У Ту-160 ракети Х-55 розміщуються на двох барабанних пускових установках (подібні до Ту-95МС) по шість штук у двох вантажних відсіках. Повідомлялося, що в процесі модернізації цей літак пристосували для застосування ракет нового покоління Х-555 і Х-101.

Крилаті ракети Х-55 у бомбовідсіку Ту-160

Ту-160 із крилатими ракетами, які він може нести
Під Ту-22М3 можна підвішувати до трьох ракет Х-22 (одну під фюзеляж і дві під крило).

Ту-22М3 із ракетами Х-22
Скільки крилатих ракет несуть російські кораблі
Одразу скажемо, що для ракетних ударів по Україні РФ може застосовувати лише кораблі, що перебувають в акваторії Чорного, Азовського та Каспійського морів. У разі запуску з інших місць, наприклад Середземного моря, ракети мають пролетіти над територією інших країн. Такий проліт без дозволу місцевої влади загрожує важкими наслідками для РФ, оскільки її військова авіація порушить чужі повітряні кордони. Нагадаємо: коли під час війни в Сирії російський бомбардувальник на кілька хвилин залетів на територію Туреччини, його одразу збили.
За оцінками, у корабельному складі РФ у Чорноморсько-Азовській акваторії зараз є 14 кораблів-носіїв крилатих ракет «Калібр»:
- 2 фрегати проєкту 11356Р «Буревісник» («Адмірал Макаров» і «Адмірал Ессен»), на кожному по одній вертикальній пусковій установці для 8 ракет;
- 4 малі ракетні кораблі (корвети) проєкту 21631 «Буян-М», на кожному по одній вертикальній пусковій установці для 8 ракет;
- 4 патрульні кораблі проєкту 22160, на кожному 2 × 4 модульні ракетні комплекси «Калібр-К»;
- 4 дизель-електричні підводні човни проєкту 636 «Варшав'янка», на кожній по 4 ракети.
За неофіційною інформацією, на сьогодні принаймні 1 фрегат проєкту 11356Р («Адмірал Макаров») та 3 корвети проєкту 21631 «Буян-М» («Грайворон», «Вишній Волочок» та «Інгушетія») отримали пошкодження під час «невідомих» атак і перебувають у ремонті.
***
У росіян у невеликій кількості також є наземні комплекси крилатих ракет: «Бастіон» та «Іскандер-К». Перший із них запускає ракети «Онікс» (ними били з Криму по Одесі та Миколаєву). Другий оснащений варіантом ракети «Калібр» (він називається Р-500).