Чому Україна поки що не може отримати гроші від продажу футбольного клубу «Челсі»

Гроші від продажу футбольного клубу «Челсі» як допомога Україні

Фонд, створений для допомоги Україні у розмірі 2,34 млрд фунтів стерлінгів (2,9 млрд доларів), майже готовий до роботи, але схвалення уряду Великобританії займає більше часу, ніж очікувалося, повідомило агентство Bloomberg.

Фонд буде сформовано із коштів, отриманих від продажу Романом Абрамовичем британського футбольного клубу «Челсі». Гроші залишаються замороженими на банківському рахунку у Великій Британії.

«Є складності та затримки, пов'язані з політичним схваленням як між Великою Британією та ЄС, так і всередині Великої Британії», – сказав Майк Пенроуз, виконуючий обов'язки генерального директора нового фонду.

Пенроуз сказав, що його команда підготувала всі документи, необхідні для створення фонду, у тому числі запропонувала генерального секретаря Норвезької ради у справах біженців Яна Егелана як голову та шорт-лист кандидатів у правління з семи осіб.

Минулого року уряд Великої Британії виділив близько 200 тис. фунтів для фінансування юридичних та адміністративних витрат щодо створення благодійної організації та найму експертів для розробки плану використання коштів. За словами Пенроуза, фонд планує зосередитись на гуманітарних проєктах, які підтримують медичні, освітні та житлові програми для українців.

Абрамович, російський бізнесмен, у травні 2022 року продав «Челсі» консорціуму інвесторів після того, як потрапив під санкції Великої Британії та Європейського союзу через зв'язок із Путіним. Він сам запропонував створити благодійний фонд, а весь чистий дохід від угоди передати жертвам війни в Україні.

У заяві уряду Великої Британії у травні минулого року говорилося, що гроші зберігатимуться на рахунку в банку, щоб «використовуватися з гуманітарною метою в Україні». Велика Британія співпрацюватиме з Європейською комісією та урядом Португалії, громадянином якої є Абрамович, щоб забезпечити дотримання санкцій та визначити призначення доходів, йшлося у заяві.

За словами джерела, яке побажало залишитися анонімним, практичні аспекти пожертвування виявилися дуже складними, доведеться подолати ще кілька перешкод, перш ніж Україна зможе отримати будь-які гроші. Незрозуміло, коли це станеться.

У листопаді 2022 року міністр закордонних справ Великої Британії Лео Дочерті сказав, що він сподівається, що гроші «знаходяться на початку свого шляху до України».

Газета Telegraph повідомила у січні цього року, що уряд ВеликоЇ Британії близький до передачі виручених коштів у фонд, а до домовленостей, можливо, залишилося кілька тижнів.

Правові ризики благодійності за умов санкцій

Як тільки фонд, очолюваний Пенроузом, буде завершено, він має подати заявку на отримання ліцензії на доступ до коштів до Управління щодо здійснення фінансових санкцій Мінфіну Великої Британії, яке відповідає за санкції. Потім уряду доведеться оцінити заявку щодо ризиків обходу санкцій.

Використання активів, які під санкціями, – складне юридичне питання. Однак рішення потрібно знайти, оскільки Велика Британія та ЄС вивчають способи конфіскації заморожених російських активів та використання їх для сприяння відновленню України.

Закони ЄС дозволяють йому інвестувати заморожені активи російського центрального банку, аби допомогти Києву. Але застосування аналогічного механізму до активів фізичних та юридичних осіб, які перебувають під санкціями, може бути проблематичним, оскільки накладені на них обмеження мають тимчасовий характер.

На цьому тлі механізм передачі грошей від продажу «Челсі» має бути простішим, оскільки Абрамович сам запропонував створити благодійний фонд, коли оголосив про продаж футбольного клубу.

Читати на The Page