У Києві 8 та 9 вересня відбувся 18-й щорічний форум «Ялтинської європейської стратегії» (YES) — 2023 – «Майбутнє вирішується в Україні». Тематика виступів та дискусій у його рамках була дуже широкою. обрало ключові моменти з того, що йшлося про економіку.
Перспективи членства України у Євросоюзі
Україна планує до кінця 2023 року виконати всі сім умов, висунутих Європейською комісією при наданні статусу кандидата, та перейти до переговорного процесу щодо членства в ЄС, заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
«Рухатимемося дуже швидкими темпами. Інші країни проходили цей шлях за 5, 7, 8 років. Ми маємо амбіцію максимум за два роки пройти цей шлях і реалізувати нашу мету – бути повноцінною частиною Європейського Союзу», – сказав прем'єр.

Форум «Ялтинської європейської стратегії» (YES) — 2023
Перспективи трансформації української економіки
Перший віцепрем'єр – міністр економіки пані Юлія Свириденко представила план зростання української економіки в найближчі 10 років і переходу її від транзитної економіки до країни, що розвивається. Мінекономіки розробило план, який дає змогу забезпечити такий перехід. Необхідно досягти оптимального розміру держави в економіці шляхом поступового скорочення фіскального відсотка ВВП та як наслідок державних видатків щодо доходів. Це своєю чергою має збільшити обсяг капітальних інвестицій у приватному секторі.
Водночас уряд має зосередитись на розвитку малого та середнього бізнесу, а також на спрощенні діяльності для бізнесу, зокрема шляхом видалення зайвих процедур та бюрократії. (При цьому незрозуміло, чому друга особа Кабміну каже, що "уряд має зосередитися", а не "ми зробимо це і це, а якщо ні, то подамо у відставку. – .)
В Україні має бути встановлено верховенство права. Головна мета уряду – зменшити ризики країни через політичні та правоохоронні дії, що допоможе збільшити прямі іноземні інвестиції.
Також Україні необхідно розвивати експортний потенціал, підвищувати інтенсивність інвестицій у виробництво та розвивати транспортну логістику. Крім цього, у плані йдеться про масову приватизацію держпідприємств та про розвиток сфери соціальних послуг через державно-приватне партнерство.
Окремим пунктом Мінекономіки вказує «військово-технічний прорив щодо інновацій у сфері оборонних технологій».
Чим Україна залучатиме інвесторів
Українська економіка має низку переваг для міжнародних інвесторів, основною з яких є високий людський потенціал, заявив заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма. «Якщо підсумувати математичний, інженерний та підприємницький потенціал наших молодих людей — це чудова основа для свого роду Кремнієвої долини Європи», — пояснив чиновник.
Виступ Ростислава Шурми на форумі YES-2023 (відео)
За його словами, Україна має величезний потенціал відновлюваної енергетики, який здатний замістити російське викопне паливо на європейському ринку.
Крім того, Україна має суттєвий потенціал аграрного сектору, який гарантуватиме продовольчу безпеку регіону. А також великі поклади рідкісних металів, наприклад, літію.
Однак для того, щоб Україна могла залучати міжнародний капітал, потрібно передусім забезпечити безпеку інвесторам. «Йдеться не лише про зупинення бойових дій, а й про довгострокові гарантії, які гарантуватимуть Україні мир на десятиліття», — наголосив Шурма. При цьому він нічого не говорив про захист бізнесу від свавілля податківців, рейдерських захоплень та вибіркового застосування норм законів.
Про це сказав генеральний директор однієї з найбільших у світі інвестиційних компаній BlackRock Ларрі Фінк. Він зазначив, що розмір інвестицій для повоєнного відновлення України «залежатиме від чесності, прозорості та ефективності використання коштів».
«Ніхто не хоче, щоб гроші працювали тільки на користь закритої групи людей. Якщо інвестори відчують, що вкладення капіталу тут чесне та справедливе, шлюзи відкриють і гроші обов'язково сюди надійдуть», — вважає Фінк.