Знайти в компанію людину, яка тобі підходить, недостатньо. Достатньою умовою буде бажання цієї людини прийти до твоєї компанії. Як цього досягти? Це питання про персональне лідерство. Йому присвятив свій виступ на форумі Business Thinkers, організованому KA Group, Дмитро Морозов, заступник голови правління МХП з розвитку бізнесу клієнтів. Далі – його пряме мовлення.
Лідер та керівник
У чому різниця між лідером та керівником? Якщо візуалізувати цю різницю, то сфера впливу керівника йде завжди вниз, а лідер лідирує все навколо.
Посада керівника – це позиція, позиційне лідерство. Персональне лідерство в принципі не потребує посади. Мені подобається модель побудови персонального лідерства Five E. Вона означає:
- Envision – лідер формує уявлення.
- Engage – лідер забезпечує залучення.
- Enable – лідер надає ресурси.
- Energize – лідер підтримує зарядженість для досягнення результату.
- Execute – лідер відповідає за результат.
Уявлення – Envision
Персональне лідерство починається з того, що ти точно розумієш, куди людей поведеш. Якщо відповіси на це питання для себе, включається золоте правило: те, що є причиною для тебе для досягнення якого-небудь результату, у 90% випадків не є причиною для інших людей.
Коли лідер відповів для себе, що для його означає успіх проєкту, хороший бізнес-результат, він повинен подумати про Shared Vision, розділене бачення. Тому що те, що є причиною для мене, зазвичай не є причиною для людей, які працюють зі мною. Це недоробка лідера, коли він транслює своє бачення людям і очікує, що вони захочуть його розділити.
Envision формується виключно на загальному баченні хорошого майбутнього. Потрібно подивитися на кожну персону в команді, потрібно подивитися, як кожний елемент Vision, яке ти для себе сформував, матиме відношення до кожної людини. Після цього збираєш як пазл Shared Vision, яке забезпечуватиме цей спалах – загальне бажання досягти результату проєкту.
Залучення – Engage
Коли ми всі захотіли кудись добігти, до якогось результату, всі розділяють Vision, треба людей залучити. Кожна людина має чітко розуміти свою роль у проєкті.
Під час війни дуже загострився мотиватор причетності – «Я хочу бути причетним до історії успіху». У бізнесі ми не повинні забувати, що причетність є частиною мотивації.
Хороші команди формуються, коли їхні члени розуміють взаємозалежність. Кожна людина в команді має чітке розуміння, що вона робить, як додає вартості проєкту, як всі разом можуть досягти успіху. Це формує справжню команду під лідером. Люди працюють як годинниковий механізм: чітко розуміють, хто за що відповідає і з якою швидкістю мають рухатися.
Ресурси – Enable
Якщо я знаю, куди йти, розумію, яка моя роль, керівник каже мені: «Все, йди і роби!» Лідер же подумає, чи маю я достатньо ресурсів, щоб це зробити: людей, грошей, повноважень приймати рішення, щоб виконати цю функцію. Це дуже важливо. Коли ти ставиш завдання, то маєш бути впевненим у тому, що людина має можливість це виконати.
Лідер відповідає за безпеку команди. Команда, що отримала завдання, отримала бачення, ролі, ресурси має бути сфокусована на виконанні проєкту чи завдання, над яким вона працює. Якщо її в цей час розхитуватиме безліч зовнішніх чинників, а лідер робитиме вигляд, що нічого не відбувається, команда не почуватиметься захищеною.
Лідер має відкрити умовну парасольку над командою та сказати: «Ви над цим працюєте, сфокусуйтесь, будь ласка. А все, що відбувається зовні – це мої проблеми».
Енергія – Energize
Українці зараз втомилися від викликів, які вони мають поза своїми офісами, поза бізнесами. Енергія стає новим золотом з погляду команд. Завдання лідера – думати, наскільки заряджені його люди.
У щоденнику лідера має бути записано: щонайменше в середині місяця перевірити, що з енергією команди. Ти мусиш піти, поговорити, послухати, наскільки у людей вистачає енергії.
Чим довший проєкт, тим частіше потрібно робити такий зріз та дивитися на зарядженість. Якщо люди втратили енергію, мотивацію, треба повертатися до попередніх кроків та дивитися, чого не вистачає.
Будь-який механізм рухається зі швидкістю найповільнішого свого елемента. Якщо хтось у команді погас, то вся команда опускатиметься до його швидкості. Тому енергія у команді – це теж відповідальність лідера.
Досягнення результату – Execute
Хороший лідер завжди вважає успіх результатом команди, а провали бере на себе. Це – базовий постулат.
Водночас лідер не може уособлювати провал. Один невиконаний проєкт – окей, буває. Але якщо ви хочете стати лідером, ви повинні бути сфокусовані на Execution. Якщо у вас немає в резюме успішних проєктів, хороша людина до вас ніколи не перейде на роботу, вона не хоче ототожнюватися з людиною, яка не досягає результату.
Лідерство за умов війни
Офлайн-лідерство – це основа. У контексті війни, міграції, переїздів і так далі, якщо ви хочете бути лідером, ви повинні бути поруч із командою. А якщо ні, то в контексті моделі Five E ви не зможете перевірити енергію, ресурсність команди. Ви не зможете бути разом та відповідати за досягнення результату.
Неможливо в онлайні бути справжнім лідером команди, якщо вона працює в офлайні. Якщо команда в онлайні, звичайно, контекст трохи інший.
Присутність лідера, якщо він є успішним, якщо він надихає – це зона комфорту для команди.
Після початку повномасштабного вторгнення весь топменеджмент МХП роз'їхався по активах. Я багато часу проводив на Вінницькій птахофабриці.
Якщо люди сидять в онлайні, то їх потрібно все одно познайомити один з одним, зібрати раз на квартал, раз на пів року, поїхати кудись у готель, наприклад. Тому що people make business – люди роблять бізнес. І цих людей треба якось поєднати один з одним.