Facebook Pixel

Пасивний дохід: як в Україні самому купити криптовалюту на біржі

Як купити криптовалюту на біржі. Фото: interactivebrokers.com

Як купити криптовалюту на біржі. Фото: interactivebrokers.com

Раніше The Page розповідало про те, як в Україні можна отримати криптовалюту. Одним із найпростіших способів є купівля такої валюти на спеціалізованій біржі.

1

Як працює криптовалютна біржа

Алгоритм роботи криптовалютної біржі загалом такий самий, як і будь-якої іншої. Продавець виставляє на продаж певну кількість криптовалюти за якоюсь ціною, а покупець робить заявку на покупку із зазначенням ціни та обсягу. Ці пропозиції та заявки (вони називаються ордерами) надходять до так званої книги ордерів (orderbook, ордербук).

Біржа автоматично в реальному часі знаходить збіг цінових інтересів в ордербуці, і заявки покривають одна одну, відбувається угода — криптовалюта надходить покупцеві.

З огляду на цей принцип роботи стає зрозумілим, що якоїсь фіксованої загальної вартості однієї криптовалюти не може бути – на кожній біржі вона своя. Немає на одній біржі і свого «курсу крипти» – є середньозважена поточна вартість, яка постійно змінюється залежно від параметрів закритих на цей момент угод.

Ця особливість дає можливість одного з варіантів біржової гри: купівля крипти в одному місці та продаж її в іншому. Але за переказ криптовалют між біржами часто стягується комісія, яка може обнулити прибуток від таких спекуляцій.

Зазначимо, що варіантів оплати та виведення придбаних коштів із біржі багато. Так, купувати крипту на біржі зазвичай можна як за реальні (фіатні) валюти (включно з гривнею), так і за криптовалюти. Виводити покупку можна у вигляді реальних грошей (включно з гривнею) на звичайну банківську картку (Visa або Mastercard) чи цифровий гаманець. Багато бірж дають клієнтам змогу зберігати придбану криптовалюту на своєму майданчику.

За поповнення гаманця та виведення реальної валюти потрібно буде сплатити комісію. Вона є різною в різних бірж і залежить від валюти. Але зазвичай не перевищує 1,5% суми. Комісія сплачується й під час операцій купівлі та продажу крипти.

Потрібно враховувати, що часто біржі встановлюють ліміти: на мінімальний обсяг покупки крипти або її виведення, на мінімальну суму депозиту тощо.

Деякі біржі дозволяють користувачам торгувати на своєму майданчику безпосередньо між собою (P2P-сервіси).

Зазначимо, що деякі світові банки зараз забороняють своїм клієнтам проводити операції з криптовалютою, зокрема оплачувати покупку крипти з карткового рахунку. В Україні такого поки що немає.

2

Як почати працювати на криптовалютній біржі

Спочатку треба зареєструватися на біржі. Процес реєстрації на всіх біржах нагадує реєстрацію на будь-якому іншому сайті. Зазвичай потрібно вказати пошту та телефон, придумати пароль. Часто можна зареєструватися через соцмережі або Google.

Форма для реєстрації на криптобіржі

Форма для реєстрації на криптобіржі

Для повноцінної торгівлі на більшості бірж потребуватиметься верифікація особи з наданням скану паспорта. Без цього не вдасться завести на рахунок валюту та проводити з нею будь-які операції. Іноді верифікація потрібна лише для сум, які перевищують певний ліміт. Проте є й поодинокі біржі, які надають широкі можливості для роботи анонімним клієнтам.

Після реєстрації потрібно прив'язати до облікового запису цифровий гаманець, необхідний для зберігання криптовалюти, та банківський рахунок.

Зазначимо, що процедура верифікації часом може бути досить складною — наприклад, потрібно завантажити скан квитанції для оплати за квартиру, ім'я на якій збігається з ім'ям власника облікового запису. У поодиноких випадках біржа може вимагати підтвердження походження коштів на рахунку.

3

Як створити ордер

Вище ми зазначали, що для успішного виконання операції на криптобіржі користувачам треба вказати:

  • тип ордера (продаж/купівля);
  • торгову пару (що продавати/купувати);
  • суму валюти, що продається чи купується;
  • ціну (курс) криптовалюти.

Є три типи ордерів:

  • маркет-ордер, або ринковий ордер, дає можливість моментально купити чи продати актив за поточною ринковою ціною;
  • лімітний ордер дає змогу купити чи продати актив за зазначеною ціною. Його буде автоматично виконано, коли ринкова ціна зрівняється з виставленою ліміт-ціною;
  • стоп-ліміт ордер дає можливість встановлювати мінімальну бажану суму прибутку та максимальну суму збитків. Він передбачає два індикатори: стоп-ціну та ліміт-ціну. Зазвичай такий ордер виставляють трейдери, які прогнозують рух курсу крипти й хочуть укласти угоду лише за певного набору умов.

Ордер створюється на сайті біржі або в її мобільному застосунку.

Мобільний застосунок біржі Kuna

Мобільний застосунок біржі Kuna

Якщо є бажання купити крипту за поточним курсом, то часто біржа дозволяє зробити це практично миттєво, працюючи у форматі обмінника. Для цього є спеціальна форма.

pokupka-kripty.jpg
4

Приклади криптовалютних бірж, що працюють із гривнею

Зараз у світі є вже кілька сотень криптовалютних бірж, щонайменше 300 з них вважаються великими.

Потрібно враховувати, що далеко не всі вони дають змогу купувати крипту за гривню або мають версії українською та російською мовами. Наведемо приклади бірж, які є популярними в Україні.

Binance – зараз це найбільша криптобіржа у світі. Добовий обсяг на ній перевищує $42 млрд. На ній представлено понад 350 криптовалют, із них за гривню можна купити лише приблизно 60.

Комісії:

  • за переказ гривні на рахунок біржі з банківської картки – 0,65%;
  • виведення коштів на банківську картку – без комісії;
  • за операції купівлі-продажу криптовалюти – 0,1%.

Exmo - діяльність цієї біржі орієнтована на країни Східної Європи, у регіоні вона вважається найбільшою (щоденний обсяг торгів приблизно $86 млн). Компанію зареєстровано в Лондоні, вона має офіс у Києві. За гривню можна придбати 10 криптовалют.

Комісії:

  • за поповнення гривневого рахунку – 1% + 5 грн;
  • виведення коштів на банківську картку – 1,49%;
  • за операції – 0,3%.

Kuna – біржа зареєстрована на Британських Віргінських островах, юридична адреса – Естонія. Біржа орієнтується насамперед на українську аудиторію, тому її іноді називають першою українською криптобіржею. Засновник криптобіржі – Михайло Чобанян.

Добовий обсяг торгів – приблизно $2 млн. Але біржа швидко зростає. За гривню можна купити майже 20 криптовалют.

Комісії:

  • за поповнення гривневого рахунку – 1,5% + 5 грн;
  • за виведення коштів на банківську картку – 1,5%;
  • за операції – 0,25%.

На всіх криптобіржах є онлайнові служби підтримки. На багатьох із них «розуміють» російську та українську мови. Певні біржі запевняють, що на запитання користувачів відповідають лише люди, без втручання роботів.