Ухвалено новий закон про регулювання ринку фінансових послуг. Фото: finservices.com.ua
Верховна Рада 14 грудня ухвалила в другому читанні та в цілому закон «Про фінансові послуги та фінансові компанії» (законопроєкт № 5065). Як зазначила перша заступниця голови Національного банку Катерина Рожкова, він встановлює прозорі, єдині для всього фінсектору принципи роботи та вимоги. Також вводяться чіткі правила роботи фінансових компаній і ломбардів, зокрема щодо захисту прав їхніх клієнтів. «Бо це питання викликало в нас як у регулятора деякі питання», — прокоментувала Рожкова.
Закон набуває чинності з 1 січня 2024 року.
Ключові нововведення закону про фінансові послуги
Вводиться поняття «таємниця фінансової послуги» як спрощеного аналога банківської таємниці, встановлюється режим її захисту та розкриття.
Розмежовуються фінансові (страхування, кредитування, лізинг, платежі) та супровідні (посередницькі) послуги, спрощується регулювання останніх.
Запроваджуються пропорційні вимоги до мінімального капіталу залежно від послуг. Капітал має становити від 1 млн грн для ломбардів, що надають винятково послуги кредитування, до 10 млн грн для фінансових компаній, що надають послуги гарантій.
Придбання суттєвої участі у фінансовій компанії чи ломбарді більше не вимагатиме отримання попереднього погодження регулятора (НБУ). Але Національний банк і далі перевірятиме відповідність власника вимогам законодавства.
Вводяться ризикоорієнтовані регулювання та нагляд. Тобто вимоги та правила нагляду за фінансовими установами залежатимуть від їхнього розміру, виду діяльності, значущості та ризиків. Також з'явиться нагляд за ринковою поведінкою установ. Йдеться про посилення контролю за дотриманням фінустановами вимог щодо захисту прав споживачів, розкриття достатньої інформації, прозорості структур власності, належної ділової репутації власників і керівників тощо.
Спрощується процес виходу на ринок фінкомпаній та ломбардів і отримання ними ліцензій. Чинна процедура реєстрації компанії як фінансової установи скасовується. Набуття компанією статусу фінансової установи та включення її до відповідного реєстру здійснюватиметься одночасно з видаванням ліцензії. Фінансові компанії та ломбарди отримуватимуть лише одну ліцензію з переліком фінансових послуг, які вони мають право надавати. Обсяг своєї ліцензії можна буде розширити (за потреби). З'являються ширші можливості поєднання видів фінансових послуг, які можуть надаватися компанією. Наприклад, ломбарди зможуть надавати окремі платіжні послуги та здійснювати торгівлю валютними цінностями в готівковій формі. Зникне так званий винятковий вид діяльності. Отже, фінансові компанії та ломбарди зможуть не лише надавати фінансові послуги, а і проводити іншу господарську діяльність.
З огляду на ризикоорієнтований підхід оновлюються вимоги до корпоративного управління фінкомпаніями та встановлюються вимоги до системи внутрішнього контролю.
Фінансові компанії та ломбарди, якщо вони не є підприємствами, які становлять суспільний інтерес, можуть передавати на аутсорсинг низку власних функцій. А саме: ведення бухгалтерського обліку, здійснення внутрішнього аудиту, управління ризиками, комплаєнс. Про таку передачу вони зобов'язані поінформувати Національний банк.
Підприємства, що становлять суспільний інтерес, — це емітенти цінних паперів, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи та підприємства, що належать до великих за балансовою вартістю активів, чистим доходом і кількістю працівників.
НБУ зможе вживати до постачальників фінансових послуг коригувальні заходи та заходи раннього втручання задля запобігання порушенням.
Нацбанк отримав право створювати регуляторну платформу для тестування інноваційних послуг, технологій та інструментів на ринках фінансових послуг.