Прогноз курсу валют на січень 2022. Колаж: The Page
Курс долара та євро в Україні в грудні був відносно стабільним. Незважаючи на геополітичні ризики, енергетичну кризу та виконання урядом зобов'язань перед підрядниками та контрагентами, курс долара 29 грудня був таким самим, як і на початку місяця – 27,2 грн.
Водночас експерти роблять песимістичні курсові прогнози. У січні ослабленню гривні сприятиме дефіцит торговельного балансу, коронавірус і політична нестабільність, де найбільшою загрозою залишається напруженість на кордоні з Росією.
Прогноз курсу долара в січні 2022 року
Початок січня на міжбанківському валютному ринку буде спокійним через велику кількість свят. Значніші коливання курсу очікуються після 10 січня, коли більшість учасників торгів активно працюватимуть на міжбанку. На думку керівного партнера компанії «Атлант-Фінанс» Юрія Нетесаного, в січні курс долара варто очікувати на рівні 27,2 — 27,7 грн. Керівник відділу аналітики групи компаній Forex Club Андрій Шевчишин прогнозує курс 28 — 28,5 грн за долар.
На думку експертів, головними позитивними факторами, що впливають на курс гривні в січні будуть:
- посилення монетарної політики, зокрема підвищення облікової ставки НБУ до 9%;
- перекази трудових мігрантів. Це один із ключових факторів, які наступного року підтримуватимуть курс гривні. За прогнозами НБУ, у 2021 році вони можуть досягти $14,3 млрд, тоді як у 2020 році вони становили $12,12 млрд;
- високий попит та ціни на експортні товари (сільськогосподарські продукти, залізняк тощо).
«У 2022 році агрокомпанії не зможуть знову продемонструвати такі високі показники, як у 2021 році. Насамперед через зростання вартості добрив, пального та посівного матеріалу. Отже, висока вартість продовольства значно нівелюватиметься високими витратами на виробництво. Але, з іншого боку, збільшення вартості посівної компанії спонукає агробізнес до того, щоб продавати більше валюти на міжбанку», – пояснює Нетесаний.
Серед негативних факторів варто виділити:
- енергетичну кризу у світі. Ціна газу на європейських хабах залишається високою. Відповідно, українським імпортерам доводиться купувати газ, вугілля, електроенергію за завищеними цінами, що призводить до збільшення попиту на валюту;
- дефіцит торговельного балансу. Січень – це місяць високого споживання енергоресурсів та обмеженого експорту;
- коронавірус та його нові штами. Не сприяє відновленню економіки України продовження карантинних обмежень на 1-й квартал 2022 року та посилення податкового тиску на бізнес;
- зовнішньополітична напруженість збережеться, що позначиться на купівлі валюти населенням;
- інфляція буде високою, що потребуватиме переоцінки вартості валюти щодо гривні;
- нерезиденти можуть активізувати відтік інвестицій, що пов'язано зі зниженням стимулювання економіки світовими центробанками, а також посиленням кредитно-грошової політики ФРС США.
До цього може додатися і ситуація на зовнішніх ринках. «Наприкінці 2021 року відбувається стрімка девальвація турецької ліри. Оскільки Туреччина є одним із основних торгових партнерів України, то економічна криза в цій країні позначиться і на стабільності гривні. Крім цього, Федеральна резервна система США почала скорочувати програму кількісного пом'якшення. Ліквідність банківської системи США у своїй знижується. У 2022 році очікується зростання облікової ставки у США. Все це призведе до зміцнення курсу долара до світових валют, включаючи гривню. За моїми прогнозами, у січні гривня може знецінитися до 28 грн за долар, якщо не почнеться російська агресія. У такому разі девальвація буде дуже високою і мало прогнозованою», – пояснює кандидат економічних наук Олександр Хмелевський.
Прогноз курсу євро та рубля у січні
За оцінками Шевчишина, у січні пара євро/долар може торгуватися на позначці 1,1, відповідно курс євро буде на рівні 30,5 – 31,3 грн. Ситуація в Європі досить складна через високі ціни на газ і зростання захворюваності на ковід. Водночас ЄЦБ зберігає м'яку грошову політику, що тисне на євро.
Російський рубль перебуває під тиском через можливі військові дії та санкції. Його курс щодо гривні коливатиметься на рівні 0,365 – 0,375, прогнозує Хмелевський.
Коли варто купувати валюту
Експерти рекомендують використати девальвацію гривні для заробітку. «Виходячи з очікувань курсу 28,5 грн за долар, за поточних позначок 27,3 грн за долар, покупка вигідна, оскільки може принести 4,3% без урахування вартості конвертації. Це висока прибутковість проти інших доступних інструментів зараз», – вважає Шевчишин.