Facebook Pixel

Тарган, пташки та космонавти: як на Київщині розміновують поля (фото)

Згідно з даними Мінекономіки, наразі в Україні заміновано 5,6 млн га полів. Щоб розчистити їх, потрібні гроші, техніка і, звичайно, люди.

Благодійний фонд «Розмінування України» є ініціативою чотирьох друзів, які до початку повномасштабного вторгнення не мали ніякого відношення до військової справи. Наразі у фонді працює п’ять саперів, два аеророзвідники та медик. Вони показали The Page, як працюють, щоб аграрії і далі могли використовувати землю для роботи.

Розмінування починається з розмов

Фонд «Розмінування України» зібрав однодумців та колег на території Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області. Тут вони працюють на ділянці площею 29 га.

Попереджуючі таблички на полі. Джерело: The Page

Попереджуючі таблички на полі. Джерело: The Page

Це село було в окупації, місцеві мешканці не можуть точно сказати, чи заміновані їхні поля. Але аграрії обробляють лише половину поля, побоюючись працювати на другій.

Ділянку потрібно було детально вивчити. Свою роботу сапери почали з опитувань та розмов з місцевими жителями. Так вони з’ясували, що ані люди, ані худоба тут не підривалися. Але запевняти, що ця територія не забруднена вибухонебезпечними предметами, занадто рано.

Розмінувальники допомагають аграріям. Джерело: The Page

Розмінувальники допомагають аграріям. Джерело: The Page

Поспілкувалися навіть з власником місцевого пункту приймання металобрухту, бо нерідко саме в такі місця приносять навіть вибухонебезпечні предмети. Але власник запевнив, що нічого такого йому не приносили.

Розмінувальники зробили висновок, що вірогідність забруднення поля десь 50 на 50. По периметру території поставили спеціальні таблички, що попереджають про небезпеку.

Магнітометр — засіб для обстеження території

Робота ускладнювалася наявністю високого бур’яну. На допомогу людям прийшла техніка: у фонді використовують магнітометр, прикріплений на агродрон.

Захисний костюм сапера. Джерело: The Page

Захисний костюм сапера. Джерело: The Page

Перевага магнітометра перед звичайними міношукачами в тому, що він може обстежувати ґрунт глибше та надає дані з точністю до кількох сантиметрів. Прилад виявив близько 10 магнітних аномалій.

Далі ці місця обстежують «мавіками», потім вже приймають рішення щодо подальших дій: відправляти робота чи людину, а можливо, залишити все, як є.

Пташка на захисту полів. Джерело: The Page

Пташка на захисту полів. Джерело: The Page

В наявності у саперів багато технічних та захисних засобів. Кожен з них вони продемонстрували гостям.

Командний пункт на колесах

«Домівка» розмінувальників — мікроавтобус. Його фонду надали норвежці, раніше він використовувався як СТО на колесах. Машину довелося переобладнати під потреби саперів.

Машина розрахована на вісім людей: шістьох саперів та двох аеророзвідників. Всередині цього командного пункту зручні столики. Зараз тут працюють оператори БПЛА. Крім магнітометра вони використовують і тепловізори.

Додатковий причіп з обладнанням. Джерело: The Page

Додатковий причіп з обладнанням. Джерело: The Page

Машина обладнувалася поступово, додавалися полички для техніки та саперського інвентарю. Тут є все необхідне для роботи: від попереджувальних табличок до засобів захисту. Цю машину можна використовувати і для вантажних перевезень, і як пасажирське авто.

Міношукач. Джерело: The Page

Міношукач. Джерело: The Page

Ще є додатковий причіп, який тягне на себе обладнання та захисні костюми. Тут розташовані два види міношукачів та два види костюмів. Гостям дозволили все це приміряти на себе. Виглядаєш як космонавт, проте більш-менш безпечно на полі.

Допомагає в роботі і квадроцикл, який доставляє людей у важкодоступні місця.

Командний пункт розмінувальників. Джерело: The Page

Командний пункт розмінувальників. Джерело: The Page

Тарган та інші друзі сапера

Ще один колісний друг сапера — невеличка червона коробочка. Це робот на дистанційному управлінні, має кличку Тарган. Він обладнаний додатковою бронею, яка використовується для військових жилетів. Ці пластини вже були пошкоджені в боях, використовувати у бронежилетах їх не можна, але Таргану вони підійшли.

Робот на кличку Тарган. Джерело: The Page

Робот на кличку Тарган. Джерело: The Page

Антеноподібні вусики допомагають роботу працювати з розтяжками. Таргана запускають туди, де людині працювати небезпечно.

Дрони використовують не лише для обстеження. Одна з «пташок» може обприскувати поля спеціальними хімікатами для знищення рослинності. На цій ділянці саме такий випадок: бур’ян заважає виконувати роботу. Дехто траву палить, але сапери вважають такий спосіб шкідливим для ґрунту та віддають перевагу хімії.

Цей дрон використовують про оприскування полів. Джерело: The Page

Цей дрон використовують про оприскування полів. Джерело: The Page

За допомогою всіх цих засобів, що придбані за кошти спонсорів та донати, на ділянці знайшли залишки світлової ракети. Робота триває, але є надія, що вже навесні фермери знову зможуть працювати на цій ділянці поля.

Подякувати 🎉