Наразі в Україні подорожують переважно жінки з дітьми. Адже виїзд за кордон обмежений для військовозобов’язаних, а у межах країни більшість чоловіків подорожувати не наважуються.
Виключенням є українські військові, які можуть провести відпустку з родиною за кордоном або на українських курортах і прагнуть скористатися цією можливістю. The Page в ході відеоінтерв’ю з Іриною Мосулезною, керівною директоркою туристичного оператора Join UP!, розпитав про нюанси організації відпочинку для військових та їхніх родин.
Повне відеоінтерв’ю з Іриною Мосулезною з Join UP!
Відпустка військового: чому виникають ускладнення
Нагадаємо, відпустка для лікування через хворобу або після поранення залежить від висновку ВЛК (військово-лікарської комісії) і може тривати 30, 45 або 60 днів за медичними показаннями. Основна щорічна відпустка військовослужбовців сягає 30 календарних днів. Але її надають частинами – не більше ніж 15 днів за один раз, і лише за умови, що одночасно в підрозділі не будуть відсутні понад 30% військовослужбовців. Через це запланований відпочинок у будь-який момент може опинитися під питанням.
«Можу сказати, що це не легкі бронювання. Бо ми часто стикаємося з тим, що в дуже короткий термін перед початком поїздки військовому відмовляють у відпустці, і потрібно або переносити дати, або взагалі скасовувати тур. Такі випадки все частішають», – розповіла The Page Ірина Мосулезна.
Через це для таких клієнтів у Join UP! спільно з партнерською страховою компанією розробили страховку від невиїзду, де подібні обставини виступають страховим випадком.
Подорожі для військових за кордон на море
Для військовослужбовців і учасників бойових дій (УБД) на українському туристичному ринку формують спеціальні тарифи, знижки та програми. Наприклад, готелі пропонують проживання на 10-30% дешевше, музеї, туристичні об’єкти, зони відпочинку – безкоштовний вхід. Туроператори надають знижки на подорожі й у співпраці з силами оборони організовують для військовослужбовців, які потребують відновлення та реабілітації, безкоштовні тури, зокрема й за кордон.
Часто військовослужбовці, що бажають організувати відпочинок з родиною під час відпустки, самі звертаються до туроператорів з відповідними запитами.
«Вибирають як Україну, так і інші країни. Дуже часто військові бажають все ж таки поїхати на море в теплі країни і орієнтуються на Єгипет, Туреччину, Європу. Тобто тут немає чіткого вектора, куди саме їдуть військовослужбовці. Але більшість із них обирає спокійні готелі, можливо, з певними оздоровчими програмами, на термін не більше 7-10 днів», – каже Мосулезна.
Відпочинок в Єгипті. Фото: Join UP!
Оскільки Туреччина та Єгипет є популярними серед російських туристів, щоб організувати комфортний відпочинок українцям, у тому числі – військовим та їх родинам, туроператорам необхідно втілити наступні зміни:
- попіклуватися про зменшення російського впливу на культурну програму відпочинку;
- організувати групові екскурсії та активності окремо від росіян;
- забезпечити для людей з пораненнями безбар’єрний доступ до пляжів та басейнів;
- провести навчання персоналу закордонних партнерів, як створити для відпочинку українців належні умови.
Інклюзивність – новий виклик для туристичного ринку
У Join UP!, за словами Ірини Мосулезної, не робили досліджень для оцінки доступності подорожей на українському ринку туризму, проте виходячи із досвіду співпраці із Superhumans та ініціативи з морського відпочинку для військових, дійшли висновку, що до безбар’єрного відпочинку нам ще далеко.
Військовослужбовець після ампутації. Фото: УНІАН
Мосулезна додає, що й у виїзному туризмі теж все далеко від ідеалу. Навіть курорти, які вважаються просунутими в плані інклюзивності, не завжди готові забезпечити потреби людей з інвалідністю, зокрема з ампутаціями та іншими травмами.
«Щоб зробити подорожі доступними для всіх без обмежень в Україні, потрібна активна участь та співпраця усіх стейкхолдерів: держави та місцевих громад, туроператорів, турагентів, курортів, готелів, розважальних комплексів, закладів харчування та інших суміжних відпочинкових послуг, транспортних компаній тощо. Реальних змін на рівні галузі, а не окремих кейсів, можна досягти лише у зв’язці, коли кожен на своєму рівні та в межах компетенцій зробить усе для цього необхідне», – підсумовує Ірина Мосулезна.