Facebook Pixel

Землю — усім: що таке виставка-досвід і як працює подібний формат

Життя

З 18 до 25 листопада в Києві на території ВДНГ проходить виставка-досвід «Zeмля: неймовірна Україна», яку присвячено 30-річчю Незалежності України. Архітектура експозиції складається з пересувних модулів-контейнерів, у яких розміщено 5 тематичних блоків. Організатори події анонсують кураторські екскурсії, майстер-класи, зони «Просвіта-лаунж» і «Гра» (до речі, тут можна отримати «живий» квиток із насінням, що проросте).

Що таке виставка-досвід

Виставка-досвід «Zeмля: неймовірна Україна»

Виставка-досвід «Zeмля: неймовірна Україна»

Ми довго звикали до некритичності. Не дозволяли її собі. І нам не дозволяли. Тепер прийшов час це змінювати, адже йдеться про дефіцит оптики саме критичної, плідної та професійної, а не лише побутово-критиканської. І чи не найкраще її напрацьовувати, звертаючись до справді великих, значних тем. Розмова про наші основи — саме з таких. А земля — одна з основ. Це скаже вам будь-хто з антропологів.

Окрім того, святкування ювілеїв, як-от тридцятиліття Незалежності, — це не лише про зовнішню ефектність. Це також про внутрішню динаміку, про усвідомлення себе в цій точці часу та простору. Якщо хочете, це серйозна внутрішня робота. І наша виставка хоче бути саме такою: ефектною та глибокою. Такою, що яскраво оповідає про складне; це взагалі одно з гасел команди.

Як працює виставка-досвід

Блок «Вдихати»

Блок «Вдихати»

Проте «Zемля: неймовірна Україна» — не просто виставка, це виставка-досвід. Чому? Бо найефективніше розповідати про щось тоді, коли відвідувачі відчувають себе частиною історії, а не просто гостями ззовні. Відвідувачів варто занурити в те, що вони побачать на виставці: їм від цього — інтенсивний новий досвід, нам — можливість краще донести до них те, що покладено в концепцію виставки. Перетворити відвідування експозиції на цінний експіріенс. Звісно, традиційні виставкові інструменти на кшталт демонстрації, контекстуалізації та коментування все ще працюють, але варто поєднувати їх із новочасними методами, класику — з пошуком.

Блок «Бачити»

Блок «Бачити»

Як це виглядатиме в реальності, як витворити можливість нового інтелектуального та емоційно-відчуттєвого досвіду? По-перше, провести свіже концептуальне дослідження, закцентувавши на тому, що земля — це зовсім не одна історія, а ціла система історій і образів (з-поміж іншого й мистецьких, у діапазоні від бароко до Малевича й далі), де є місце і традиційності, і модерності. І навіть післямодерності. Отже, провести дослідження й дати відвідувачам можливість із ним ознайомитися, але зробивши це теж по-особливому. Наприклад, нанести кураторські тексти на верхню частину місткостей із ґрунтами, знятими в різних українських регіонах у спеціальній експедиції. Щоб реальна земля у своєму різноманітті просвічувала крізь тексти.

Блок «Відчувати»

Блок «Відчувати»

А, по-друге: це виставка в пересувних контейнерах, кожен із яких відводиться під окремий тип людського чуття: нюх, слух, смак, зір і дотик. І в кожному з них ми так чи інакше цей тип чуття відвідувачів активізуватимемо. Витворюватимемо досвід через відчуттєве включення, переживання зв'язки «я і земля» безпосередньо. В ідеалі це має працювати й на загальну ідею виставки, демонстрацію захопливої складності самої землі в різних її проявах, але також це долучатиме відвідувачів до виставкового проєкту в несподіваний спосіб. Красиве й корисне, несподіване й нове.

Блог «Гра»

Блог «Гра»

Звісно, тут немає некритичної претензії на абсолютну новизну, проте є робота, спрямована на конструювання свіжих поглядів та інакших способів усвідомлення наших основ. Без спекуляцій. Здається, десь так і треба працювати з важливим, але заяложеним: перебудовувати стосунки з відвідувачами всередині виставкового простору й переосмислювати наше ставлення до вагомих категорій.

«Переосмислену та перевідчуту землю — усім!» Ну, чи принаймні тим, хто до нас прийде.

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Головні події січня: втрати місяця, зірки на подіумі, найочікуваніші модні колаборації та нова Кім Кардаш'ян Мода

Головні події січня: втрати місяця, зірки на подіумі, найочікуваніші модні колаборації та нова Кім Кардаш'ян

Чому аромати викликають емоції та спогади Краса

Чому аромати викликають емоції та спогади

Як пробитися на сцену без продюсера: досвід участі у вокальному шоу Життя

Як пробитися на сцену без продюсера: досвід участі у вокальному шоу