Facebook Pixel

Брітні Спірс звільнилася від опіки батька

Життя

12 листопада 2021 року суд у Лос-Анджелесі офіційно припинив опіку над американською попспівачкою Брітні Спірс. Нагадаю, що опікунство тривало аж 13 років, а опікуном Брітні був її батько Джеймс Спірс. У далекому 2008 році суд ухвалив рішення про опікунство над співачкою, оскільки вона потрапила до психіатричної лікарні через серйозні проблеми з алкоголем і наркотиками.

Історія Брітні Спірс

Опіка полягала в повному контролі над життям зірки – вона не могла самостійно розпоряджатися своїми гонорарами, отриманими від концертної діяльності та продажу альбомів, керувати автомобілем, вільно пересуватися тощо.

За словами артистки, її життя під опікою батька було нестерпним. Брітні заявляла, що її змушували приймати сильнодійні лікарські препарати, багато працювати та не дозволяли завагітніти. Опікун регулярно переглядав особисте листування співачки, прослуховував її розмови, тотально контролював її життя. Зрештою поппринцеса не витримала й заявила, що не гастролюватиме та не дасть жодного концерту, доки її життя контролює батько. Ці одкровення співачки настільки шокували суспільство, що у вересні 2021 року Netflix випустив документальний фільм про опіку над Брітні Спірс. Автори картини наполягають на тому, що отець Брітні зловживав своїми опікунськими правами впродовж 13 років і що співачку необхідно відновити в правах.

Брітні сама ініціювала скасування опіки, звернувшись до суду з відповідним клопотанням ще на початку літа 2021 року. Цікаво, що 29 вересня суд ухвалив рішення про тимчасове усунення Джеймса від опіки над дочкою, але саме зараз суддя винесла рішення про повне припинення опіки. Іншими словами, співачка знову набула можливості самостійно реалізовувати свої права та виконувати зобов'язання.

Попри те що на судовому засіданні попдіва не була присутня, під будівлею зібрався натовп вірних шанувальників Брітні Спірс. Рішення суду фани зустріли оплесками та тріумфуванням — як повідомляють ЗМІ, шанувальники співачки скандували «Брітні» й танцювали під пісню Stronger.

Опікунство в Україні

Історія Брітні Спірс надихнула мене розповісти трохи більше про те, що таке опікунство з погляду саме українського права, хто та як його призначає і скасовує.

В Україні, як і в більшості країн світу, опіка встановлюється над двома категоріями осіб:

  • малолітніми особами (дітьми до 14 років), позбавленими батьківського піклування;
  • фізичними особами (будь-якого віку), визнаними судом недієздатними.

Суд встановлює опіку над фізичною особою в разі визнання її недієздатною та призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю, водночас опікун мусить надати письмову згоду на призначення його опікуном. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів.

Опікуни призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, споріднених відносинах із підопічним з огляду на особисті відносини між ними та можливості особи виконувати обов'язки опікуна.

Щодо зобов'язань опікуна, то він має піклуватися про свого підопічного, про створення для нього необхідних побутових умов, забезпечувати його доглядом і необхідним лікуванням. Опікун дитини зобов'язаний піклуватися про її виховання, навчання та розвиток.

12 листопада 2021 року суд у Лос-Анджелесі офіційно припинив опіку над американською попспівачкою Брітні Спірс. Фото: Getty Images

12 листопада 2021 року суд у Лос-Анджелесі офіційно припинив опіку над американською попспівачкою Брітні Спірс. Фото: Getty Images

Опікун здійснює правочини від імені й на користь підопічного, крім того, він зобов'язаний вживати заходів щодо захисту прав та інтересів свого підопічного. Отже, законодавець бачить функцію опікуна насамперед у захисті підопічного, який через свій вік, особливості розвитку чи психічного стану просто не може самостійно реалізовувати свої права й виконувати зобов'язання перед третіми особами.

Окрім опікунства, законодавством України передбачено ще й піклування. Піклування призначається над дітьми від 14 до 18 років і над дорослими людьми, чия дієздатність була обмежена судом. Піклувальник має менше прав, як порівняти з опікуном, оскільки більшу частину своїх прав їхні підопічні можуть реалізовувати самостійно.

Скасування опіки в Україні

У контексті новини про Брітні Спірс не можу не згадати і про те, чи можна, згідно із законодавством України, скасувати призначену опіку та як це зробити? Так, законодавство України передбачає можливість скасування опіки. Цьому обов'язково передує процес відновлення цивільної дієздатності підопічного. Згідно із законом, за заявою опікуна або органу опіки та піклування суд відновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яку визнано недієздатною, та припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок одужання або значного поліпшення психічного стану в підопічного відновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними. Насправді випадки скасування опіки бувають досить часто. Нерідко процес одужання підопічного багато в чому залежить від дій його опікуна, який може як прискорити цей процес, так і зробити його практично неможливим.

Фани Брітні Спірс підтримують співачку. Фото: Getty Images

Фани Брітні Спірс підтримують співачку. Фото: Getty Images

Крім того, закон передбачає можливість позбавлення опікуна чи піклувальника його повноважень. Це може відбуватися як за ініціативою опікуна, так і за заявою органу опіки та піклування (який у цьому разі діє від імені й на користь підопічного). Відповідно до закону, суд може позбавити особу повноважень опікуна або піклувальника за заявою органу опіки та піклування в разі невиконання ним своїх обов'язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров'я або закладу соціального захисту.

Опікунство та піклування є передусім однією з форм захисту найуразливіших членів суспільства. Всупереч поширеній думці, завданням опікуна є не тотальний контроль над усіма сферами життя підопічного, а насамперед захист прав та інтересів підопічного, допомога, догляд і турбота. А щодо історії Брітні Спірс, то залишається лише сподіватися, що після звільнення від обтяжливої опіки вона знайде в собі сили знову піднятися на вершину слави й у майбутньому ми чутимемо про неї лише позитивні новини.

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

Головні події січня: втрати місяця, зірки на подіумі, найочікуваніші модні колаборації та нова Кім Кардаш'ян Мода

Головні події січня: втрати місяця, зірки на подіумі, найочікуваніші модні колаборації та нова Кім Кардаш'ян

Чому аромати викликають емоції та спогади Краса

Чому аромати викликають емоції та спогади

Як пробитися на сцену без продюсера: досвід участі у вокальному шоу Життя

Як пробитися на сцену без продюсера: досвід участі у вокальному шоу