Скульптурні композиції Бучацької ратуші та палац князів Санґушків потрапили до переліку об’єктів спадщини Європи, яким загрожує зникнення. Фото: Wikipedia
Організація Europa Nostra, що зосереджена на захисті культурної спадщини Європи, оприлюднила перелік із 12 культурних та історичних об’єктів, які можуть зникнути цього року. Їх визначають у межах програми «7 у найбільшій небезпеці» 2022 (7 Most Endangered Programme 2022). До списку потрапили і дві українських пам’ятки — скульптурні композиції Бучацької ратуші та палац князів Санґушків.
Загальний перелік об'єктів такий:
- міст Зогу (Албанія),
- монастир Реколье (Нівель, Бельгія),
- село Доель і прилеглий культурний ландшафт (Бельгія),
- місто-сад Ла-Бьютт-Руж (неподалік від Парижу, Франція),
- історичний центр міста Штольберг (ФРН),
- ванни Нептуна, купальні Геркулеса (Румунія),
- палац Орлеан-Бурбон біля Кадіса (Іспанія),
- синагога в Іхарі, церква св. Антонія (Іспанія),
- промислова зона Льовхольмена (Стокгольм, Швеція),
- форт Кревекер, (Ден Бош, Нідерланди),
- скульптурні композиції Бучацької ратуші (Україна),
- палац князів Санґушків (Україна).
Остаточний перелік 7 об’єктів європейської культурної спадщини, яким загрожує зникнення, буде оприлюднено навесні 2022 року.
Додатково. Бучацька ратуша — унікальна пам'ятка архітектури середини XVIII століття в м. Бучачі Тернопільської області. Зведена, імовірно, 1750 року, витримана в стилі рококо. Архітектор споруди — Бернард Меретин, скульптор — Йоган-Георг Пінзель, фундатор — Микола-Василь Потоцький.
Палац князів Санґушків — барокова будівля, частина архітектурного комплексу, розташованого на території Новозаславського замку (нині місто Ізяслав Хмельницької області). Збудований у 1754 — 1770 роках. Будівлю спроєктував польський архітектор Якуб Фонтана. У 1963 році об’єкт був взятий під охорону держави, однак це не зупинило його поступового руйнування.
Програма «7 у найбільшій небезпеці» здійснює європейська мережа Europa Nostra в партнерстві з Інститутом Європейського інвестиційного банку. Програма реалізується за підтримки програми ЄС Creative Europe.
Europa Nostra не займається фінансовим порятунком об’єктів. Організація лише привертає увагу до тих із них, які можуть зникнути з лиця землі найближчим часом.