Зустріч лідерів України та Німеччини повинна відбутися 12 липня 2021 року в Берліні. Цілком можливо, що ця зустріч стане передостанньою між Володимиром Зеленським та Ангелою Меркель в ролі канцлерки. Ще одна може відбутися на святкуванні 30-річчя Дня Незалежності України в Києві, оскільки раніше в телефонній розмові Зеленський запросив канцлерку Німеччини відвідати офіційні заходи.
Сьогодні Зеленський і Меркель обговорюватимуть різні питання. Але найголовнішою темою, яка і задає тон переговорів, стане «Північний потік-2» і обговорення загроз для України й Європи через будівництво цього газопроводу, про що заявив президент Зеленський на спільній пресконференції з президентом Литви Ґітанасом Науседою в Вільнюсі.
«З пані Меркель буде важлива зустріч з точки зору енергетичної безпеки не лише України, а й Європи. Це щастя, що Європа поки не відчуває цих загроз у зв'язку з будівництвом «Північного потоку-2». Але в цьому питанні країни Європейського Союзу розділилися. Питання «Північного потоку-2» є глобальним. Про це ми говоритимемо з пані Меркель, і розділяти питання «Північного потоку-2» і безпеки ми не будемо», — повідомив Володимир Зеленський.
За словами президента України, коли в країні йде війна, пріоритетними стають життя людей, а коли країна в безпеці — економіка. Тому для України — спочатку безпека, а потім економіка.
Незважаючи на те, що Ангела Меркель не перешкоджає «ПП-2», у Міністерстві закордонних справ Німеччини запевняють у своій зацікавленості в збереженні транзиту природного газу через Україну. Про це повідомив міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас під час візиту до Польщі.
«Найближчими роками альтернативний транзит газу через Україну забезпечений. Для нас важливо подбати про те, щоб Україна не втратила доходи, адже йдеться про збереження транзитних мит», — повідомив Маас.
Крім того, на Мюнхенській конференції з безпеки кандидати в канцлери Німеччини від Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Армін Лашет і від Соціал-демократичної партії Олаф Шольц повідомили, що якщо уряд Росії використовуватиме газопровід проти України в політичних цілях, то його можна зупинити в будь-який момент — навіть коли він буде готовий. Шольц також підкреслив, що німецька сторона розглядає «Північний потік-2» «виключно економічно».

«На ринку Європи зараз є великий дефіцит дешевих енергоносіїв, а Росія не збільшуватиме транзит газу через Україну навіть на прохання своїх західних торгово-економічних партнерів. «Північний потік-2» адмініструватиметься компаніями Німеччини та Великої Британії. Крім цього, цей проєкт дасть можливість Німеччині стати «газовим хабом Європи», про що пані Ангела Меркель мріяла не одне десятиріччя. За таких умов переконати Меркель у зупинці «Північного потоку-2» буде вкрай важко або практично нереально. Це може нам подобатися чи не подобатися, але українські проблеми мало турбують пересічного виборця ФРН.
Тим більше, Україна в грудні 2019 року підписала контракт, за яким зменшила обсяг транзиту російського газу через свою територію до 40 мільярдів кубометрів. З 90 мільярдів зменшили до 40. Тоді це було зроблено через те, що «Газпром» уже розумів, якщо «Північний потік-2» запускається близько 2022 року, то їм потужності України не знадобляться».
«Переконати Меркель у зупинці «Північного потоку-2» буде вкрай важко або практично нереально».
На порядку денному також стоїть питання війни на Донбасі та торгових відносин між Україною та Німеччиною. Під час форуму «Україна 30. Міжнародна політика» Дмитро Кулеба заявив, що, крім «ПП-2», лідери країн говоритимуть про безпеку, нормандський формат, торгівлю між двома державами, німецькі інвестиції в Україну.
Найімовірніше, на зустрічі з Меркель Володимир Зеленський спиратиметься і на позиції США. 24 червня державний секретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель закликав вжити заходів для зниження ризиків, які несе для України російський газопровід «Північний потік-2».
«Секретар Блінкен підкреслив продовження протидії США трубопроводу «Північний потік-2» і закликав Німеччину зробити конкретні кроки для зменшення ризиків, які він несе для України та європейської енергетичної безпеки», — говорилося в заяві прессекретаря Держдепу Неда Прайса.
Як писало видання Bloomberg, США та Німеччина почали готувати угоду про надання допомоги Україні на тлі завершення будівництва газопроводу «Північний потік-2». Угода повинна допомогти компенсувати транзитні збори, які Україна втратить після початку роботи трубопроводу, підтримати інфраструктуру країни, а також інвестувати в будівництво електростанцій в Україні та підтримку зеленої енергетики.
«Питання «Північного потоку-2» для Німеччини загалом уже вирішене остаточно, і зняття санкцій США з цього проєкту тільки зміцнило цю ситуацію. Тому відвідування Берліна Зеленським не зможе змінити цей порядок речей для ФРН: всередині самої Німеччини тема потоку не піддається критиці у вищих рядах еліт, за рідкісним винятком. Крім усього іншого, Київ не знайшов повноцінних важелів впливу на Берлін і стратегія з боротьби з «Північним потоком-2» повністю базувалася виключно на силі США як зовнішньополітичного гравця. Прямих точок впливу на німецький політикум, крім США, в України навіть не передбачалося.
Однак питання компенсації Україні та її форма залишається невирішеним».

Ярослав Божко
Політолог, голова Центру політичних студій «Доктрина»
Крім того, за словами експерта, для Києва вкрай важливим був би крок Німеччини з постачання озброєння в Україну, хоча б як символічний жест.