Збройні сили України відзначили 30-річчя від дня створення, а різні армійські бригади, морпіхи й авіація отримали з рук президента Володимира Зеленського нове озброєння.
Коли українська армія справді народилася
Є дві полярні думки щодо Збройних сил України, які вчора святкували свою річницю.
Перше класичне — ЗСУ за календарем 30 років, і вони пройшли важкий період деградації, форми «дубок», черевиків «десять тисяч кроків», розпилу стратегічних бомбардувальників та заливання пускових шахт бетоном. І лише потім, зіткнувшись із кризою, відштовхнулися від дна та почали зростати.
Друге романтичне — ЗСУ 8 років, вони народилися у пеклі літа / зими 2014 — 2015 років і загартувалися місяцями позиційного конфлікту. Не прийняли бій у тому стані, в який привели помилки політиків і виборців, а буквально народилися заново. Все що було до — перехідна пострадянська армія, яка не має відношення до «Чорних запорожців» і «Лицарів зимового походу» формату 2021 року.

Бойова техніка для ЗСУ (фото: ВП)
Нудна реальність, як завжди, десь посередині. Звичайно, всі ті, хто піднімав перші прапори України на зламі СРСР і тягнув службу в нарядах у їдальні в 169 НЦ «Десна»; як і ті, хто зараз вчиться керувати турецькими ударними дронами й французькими системами РЕБ — всі вклали свою невелику цеглину в побудову ЗСУ.
Щоправда, армія, яку ми знаємо, справді переплавилася зі шкільних автобусів, бійців добровольчих батальйонів, що легалізувалися, і спішно набраних моторизованих і «гірських» частин. Стала народною — у ній служив народ, її постачав і оснащував народ, народ віддавав свої життя і втрачав здоров'я на фронті.
Далеко не весь, але набагато більше, ніж зовсім нещодавно, коли Компартія мала стабільні місця в Раді, а половина країни обрала Януковича президентом.
І вчора, окрім гучних слів, привітань і нагороджень, цей самий народ передавав ЗСУ нову техніку. Там, щоправда, помітили президента України Володимира Зеленського, але раніше він заявляв, що вся техніка має бути на Сході, а не на парадах, а його виборці жорстко критикували «показуху» на передачах. Тож можна вважати, що це також народ поклав на нього цю важку ношу.

Новий вертоліт для ЗСУ (фото: Армія інформ)
Що отримали наші збройні сили, та в якому напрямку йде військове будівництво
В Одесі в дію стали два патрульні «Айленди», які прибули нещодавно до Одеси в межах технічної допомоги від США — ВМСУ приймає «Суми» і «Фастів». Незабаром буде готовий перший дивізіон із п'яти 169-тонних 34-метрових патрульних катерів. Три з них будуть озброєні американськими 25-мм установками Bushmaster Mk 38, два поки що пострадянськими знаряддями, але рано чи пізно розум має перемогти, а уніфікація візьме гору над залишками на складах.
Формування дивізіону дасть нам змогу перекинути усі «Гюрзи-М» на Азовське море, а патрульні катери в Причорномор'ї можна зробити носіями ракетного озброєння (американські «Грифони» або британські «Брімстоуни») або сурогатними мінними загороджувачами. Спільно з майбутніми катерами Морської охорони та двома британськими протимінними кораблями у нас у Чорному морі буде угруповання патрульних суден, здатне як демонструвати прапор, бути «очима» ВКР «Нептун», так і сурогатними мінними загороджувачами — набагато менші «Гюрзи-М» вже багаторазово відпрацьовували постановку морських мін. Мінна війна недорога, вона смертоносна проти набагато більших судів і її можна швидко освоїти.

Нове озброєння для морських сил України (фото: МО)
В Озерному ВПС отримали модернізований Су-27 1М, навчально-бойову «ельку» (№ бортовий 17), гелікоптер Мі-8 та «відкапіталений» транспортний АН-26. «Сушка» не з трави — це модернізований літак 831 бригади. Там покращена РЛС, авіоніка, навігація, а сам перехоплювач може засікати цілі на більшій відстані та працювати за будь-якої погоди. Вертоліт класичний Мі-8-МТВ-1, нещодавно в тій самій ніші машини (МІ-8МСВ-В) отримала авіація ВМСУ (довівши їх число до 4). Робоча конячка — сурогатний ударник, постачальник мін, транспорт, санітарна евакуація. Навчальний літак цього року передали лише 1, новий МО Резніков казав, що через затримку з ГОЗ.

Армія отримала нове озброєння на 30-річчя (фото: Армія інформ)
Небагато техніки дісталося 92-ій бригаді — Харків давно намагаються посилювати у зв'язку з постійними «покатушками» росіян до кордону та назад. Передано ротний комплект БТР-4Е та добили до штату роту Т-64 БМ2, частина з яких засвітилася ще на параді влітку. Із запізненням, звичайно, оскільки Муженко писав, що дві бригади на БТР-4 планували посадити ще до 2018 року. Але УОП, корпуси та скандали з приймання, все це добре пам'ятають. Харківський гарнізон необхідно нарощувати (чи приведенням двох оперативних бригад НГУ до загальновійськового бою, посиленням танкового інституту фактично до бази зберігання або збільшенням територіальної бригади), але дев'яносто друга однозначно буде його основою.
У Краматорську батальйон 81-ої аеромобільної отримав два десятки «Козаків-2М1» — у варіанті з носійним кузовом і незалежною підвіскою. Щось середнє між легким МРАП і бронетранспортером. Не БМП з його безпосередньою вогневою підтримкою на полі бою, а машина, яка зможе працювати в тактичному тилу під уламками снарядів, не боячись підривів на саморобних фугасах і більшості мін, крім протитанкових. Підвести підкріплення та боєприпаси, розгорнути на другій лінії ПТРК або підскочити до мінометників із шеститонним причепом — свою ніша машина має.

Зеленський передав ЗСУ нові бойові машини (фото: ВП)
Тепер 81-а має зовсім різні батальйони – умовно легкий на МРАП, посилений на БТР та «мотолигах», а також важкий на БТР та БМП-2. І посилення в зоні ООС, і пожежна команда, якщо потрібно, буде швидке нарощування сил на кордоні на північ від лінії фронту. Ще 10 машин дісталося «ластоногим» із 73 морського центру — вірогідніше, не для загонів бойових плавців, а для розвідки.
Ну і ССО, так. В Одесі, Києві та Львові чотири десятки броньованих «Хамві» розібрали 3 полк, 8 полк та 140 навчальний центр. Добивають штатний розклад у Силах спеціальних операцій, даючи їм можливість виконувати роботу не лише розвідників і диверсантів, а й легкої піхоти для посилення загальновійськових підрозділів.
Загалом триває курс на гнучкі та максимально багатоцільові збройні сили — якщо ми не в змозі здати 50 — 70 БТР-4 на рік, то доводиться використовувати бронемашини, МРАП і військово-технічну допомогу від союзників. Але так, щоб і аеромобільні підрозділи, і спеціальні частини, і піхота могли тримати лінію бойового дотику, вести роботу в міських умовах, виконувати роботу у «війні патрулів» у сірій зоні.
HMMWV, можливо, зі свіжої передачі — чи прийшли попутним вантажем з «Айлендами», чи залишилися після низки навчань. Оскільки останнє офіційне доставляння їх було в січні та березні, тобто вже мали б за пів року опинитися у військах.
Радянські запаси на зберіганні закінчуються і, крім корпусів танків і штучних літаків, сотень одиниць «з трави» не передбачається. Десь попереду заміна ВПС, сотень БМП і вироблених стволів артилерії, тому УОП має подвоїти зусилля щодо реформ, а МО чітко визначитися з тим, що ми не зможемо зробити, тож закупити це в межах імпорту. 30 років або лише 8, але армія нашої країни єдине, що стоїть між «Ізоляцією», підвалами чи МДБ у маріонеткових російських республіках.