Українські правоохоронці повідомили, що розкрили замах на міністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка. Хто хотів смерті чиновника та що про це думають експерти, дізналося .
Хто хотів убити міністра
Увечері, 18 листопада, міністр внутрішніх справ Денис Монастирський провів брифінг та повідомив про розкриття замаху на свого колегу в уряді.
Як відомо, вбивство міністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка замовив громадянин США, але в Україні про злочин домовлялася українка.
Крім міністра, замовники хотіли вбити ще одну людину — колектора. Правоохоронці імітували вбивство колектора та надали «докази» замовникам.
«Замовники, а саме громадянка України, яка першою контактувала з «кілером», і громадянин Сполучених Штатів, приїхали туди, щоб пересвідчитись у тому, що дійсно було виконано це замовлення», — розкрив деталі глава МВС на брифінгу.
У цей час Лещенко був у відрядженні, тому йому повідомили про замах тільки сьогодні.
«Учора ввечері відбулася зустріч замовників і, власне, того кілера, який мав реалізувати цей злочин у ресторані, і було обговорено повністю всю оперативну ситуацію цього замовлення: що і скільки... Було надано завдаток у розмірі 20 тисяч доларів до виконання цього злочину», — додав Монастирський та повідомив, що підозрюваних уже затримали та навіть довели це до відома американської сторони.
Що каже міністр Лещенко, якого хотіли вбити
За словами міністра, від початку його роботи в уряді йому та його родині надходила безліч погроз. Їх було так багато, що президент Володимир Зеленський призначив йому державну охорону.
Лещенко шокований тим, що через ситуацію, яка сталася 2018 року, замовили його вбивство. Він уточнив, що це пов’язано не з його нинішньою роботою, а з подіями, які відбулися, коли він займався бізнесом.
Міністр додав, що не має зв'язку з громадянином США, який замовив убивство. Причиною судових спорів Лещенко з американцем став насіннєвий матеріал. Американець, називаючи себе представником насіннєвої компанії США, надавав Лещенку цей матеріал, який у низці випадків був генетично модифікований та заборонений для реалізації.
«Якщо хтось вважає, що будь-які погрози, замахи, шантаж або фізичне усунення дасть можливість уникнути юридичної відповідальності, то я хочу запевнити, що у вас немає жодних перспектив у цьому питанні. Усі матеріали, усі дані про українську землю, усі резервні копії держземельного кадастру — усе це є у правоохоронних органів. І усуваючи, залякуючи, ви нічого не досягнете», — заявив міністр на брифінгу.
Що думають експерти про замах на міністра
Думки експертів розділилися: хтось гадає, що замаху не було, а влада намагається відволікти увагу від учорашнього розслідування про провал операції із затримання вагнерівців, інші з цим не погоджуються.
На думку політолога Віктора Тарана, вперше за всі роки незалежності за останні три місяці відбувається стільки замахів на перших осіб держави.
Він зазначив, що ці замахи мають дві особливості: не можуть знайти тих, хто їх вчиняє, і вони збігаються в часі з негативними інформаційними хвилями, пов'язаними із Зеленським та його командою.
Політолог зазначив, що доти, доки не буде розслідування попередніх справ та реальних доказів щодо замахів, він їм не довіряє.
Трохи іншу думку має політолог Богдан Петренко. Він вважає, що замах реально розслідували, але про нього повідомили в потрібну дату.
«З одного боку, про те, що це був справжній замах, говорить те, що один з обвинувачених — громадянин США. І американській стороні про це вже повідомили. Це свідчить про серйозність справи. А про те, що це може бути інформаційний захід, говорить те, що це відбулося після вчорашнього вагнергейту», — вважає експерт.
На його думку, відбулося поєднання цих подій:
«З одного боку, був замах на вбивство, його розслідували, але прискорили затримання та брифінг, щоб перебити увагу до розслідування операції про вагнерівців та продемонструвати активну діяльність влади».