Війна на сході України 2021: Росія зтягує війська. Фото: facebook.com/pressjfo.news/
Логіка цьогорічного весняного загострення на сході України, в принципі, досить проста і доступна. Градус, безумовно, піднявся.
Але, незважаючи на зростання напруги, підняття рівня WATCHCON (ситуаційна чи розвідувальна готовність) Європейським командуванням США до найвищого та стурбованість наших західних партнерів, нічого непоправного покищо не відбувається.
Черговий спалах позиційної війни
Наприкінці березня, під час чергових ротацій ВСУ, почалася інформаційна кампанія з того боку. Про те, що Україна готується атакувати Донбас, про колони силовиків із Києва та накопичення важкої зброї, техніки та живої сили в «червоній» зоні.
Все це були незграбні фейки — нічого особливого на схід не їхало, на відео миготіла зелень і трава, нічого страшнішого за кілька батальйонів по ротації на реальному контенті не було. Так, були навчання «Смерчів» під Генічеськом та миготіли пускові «Точок» на півдні, але для того, щоб вдарити по Донецьку з Луганськом — це далеко. А чим займається суверенна країна на своїй території, що відпрацьовують і куди літають «Байрактари» — на ситуацію під умовним териконом у Шумі не впливає ніяк.
Відбуваються ротації. З-під фаса Горлівки вийшла морська піхота 503-го, а смугу відповідальності зайняла 10-а гірська бригада ВСУ. 26 березня відбувається бій під Шумами, де гине четверо українських військових, включаючи командира загону 143-го центру розмінування Сергія Коваля.
Підрив на міні ПОМ-2, снайперський та мінометний вогонь, справа дійшла до великого калібру — було кілька потужних вибухів. В принципі, не перший і не останній бій у секторі — не так давно під Чигирями було вбито та виведено з ладу до 10 бійців «трійки» 1 АК ДНР.
Реакція НАТО на загострення на сході
Так як Україна з минулого літа входить до програми розширених можливостей НАТО, загострення не проходить повз Європейське командування США. Вони викручують рівень розвідки та ситуаційної обізнаності на ТВД (WATCHCON) на вищий рівень.
На практиці це означає, що більше аналітиків і персоналу розвідки займаються проблематикою регіону, в разі необхідності — більше супутникового часу, каналів зв'язку або вильотів стратегічних БПЛА з бази Сигонелла на Сицилії.
Відпрацьовано цей протокол у Південній Кореї, де диктатор, який з глузду з'їхав, із ядерним кийком, що ні-ні, та й влаштує загострення — підрив корвета; артилерійські бої з Південною Кореєю були не так давно. І WATCHCON там теж викручували на повну, щоб забезпечити союзника необхідним обсягом розвідувальних даних.
Реакція НАТО на загострення на сході. Фото: DEU AF
В Європі елементом цієї системи є Alliance Ground Surveillance — п'ять стратегічних БПЛА RQ-4 Global Hawk. Машини досягли оперативної готовності в лютому 2020 року. І саме вони раз на тиждень-два літають над Україною, збираючи інформацію на лінії бойового зіткнення та вздовж кордону з РФ. Їхні РЛС засікають активність радарів противника, можуть розпізнати ціль, розмір БМП або вантажівки з боєприпасами, відсіяти боєприпаси на грунті або запаси палива, засікти батареї ППО та артилерії.
Зтягування російських військ до кордону з Україною
Порівнюючи знімки з супутника, зарубки РЛС, агентурну інформацію, активність засобів зв'язку та багато іншого, аналітики Альянсу можуть з досить високою точністю попередити про концентрацію сил противника на ТВД. Поки писалася ця стаття, один з апаратів з 40-метровим розмахом крил з бортовим номером 11-2047 працював над лінією фронту. Прямо зараз.
Россия стягивает войска к границе с Украиной. Скриншот
Паралельно росіяни перекидають до Феодосії 56 бригаду з Камишина — вона дислокуватиметься там на постійній основі. Виглядає це як численні поїзди з важким озброєнням, автомобілями та САУ. Крім того, з'являється спеціальна інженерна техніка в Ростовській області — наприклад, понтони та плавучі мости всього в 30 км від кордону України. Так, це дорога на полігон «Бородинівська», але добре, що такі речі видно в відкритих джерелах.
ГУР і Хомчак доповідають про 28 БТГ і ще потенційно 25, які можна розгорнути протягом 48 годин — в основному десантні війська та спеціальні частини. До півсотні батальйонно-тактичних груп — тисяч 30-35 бійців.
Чимало, але і недостатньо для активних дій. Все ж перекидання поки що не виходить за рамки серії навчань або передислокацій — тобто в наявності ІПСОА, весь цей галас у мережі для їхніх внутрішніх цілей. Політичного тиску або відповіді на найбільші навчання НАТО в Східній Європі — буде видно зовсім скоро.
Вторгнення російських військ 2021
Вторгнення російських військ
Для вторгнення до Грузії армія РФ зосередила такі ж за чисельністю сили, як вся грузинська армія, а вважаючи маріонеток в Абхазії й Осетії, то й значно більше.
Для вторгнення до Чечні та контролю за передгір'ями знадобилося до 100 тис. персоналу та на піку ганяти ОМОН у відрядження.
СРСР окуповує Афганістан, виставляючи в регіоні 108 тис. чоловік, — для цього знадобилося відкривати нову навчальну частину та закликати резервістів до тилових підрозділів.
Для можливого вторгнення в Україну, де НГУ, ВСУ і ДПСУ — це більше 300 тис. персоналу, та чверть мільйона осіб отримали УБС, знадобиться все, що є у РФ. «Буряти» з 5-ї ОТБР, Кантемирівська дивізія, морська піхота з Північного та Тихоокеанського флоту, численний відомчий спецназ, бригади ОТРК. Це вагони до горизонту, на багато кілометрів автомобілів постачання, водовозки, обладнання для буріння свердловин для води, паливні заправники. Десятки кілометрів колон.
Таку активність неможливо приховати, коли з кожної табуретки стирчить відеореєстратор. Поки що всього цього немає — можна говорити, що росіяни укріплюють тили та нарощують кількість чергових груп високої готовності, щоб «молоді республіки» не посипалися, або поступово нарощують угруповання до того моменту, коли ситуація з водою в Криму стане нестерпною.
Воєнна підтримка США у війні з Росією. Фото: Посольство США в Києві
З авіабази Рамштайн у Бориспіль сьогодні прибув військовий транспортний літак із невідомим вантажем, а військові аташе посольств Канади, США і Британії провели низку зустрічей з МО Тараном і командувачем ООС Наєвим.
Заява США, що Україна не залишиться один на один з агресором, також прозвучала. Кроки до ескалації зроблені, перекидання військ відзначене, війна на виснаження йде своєю чергою. Найближчими тижнями буде видно, куди розвинеться ситуація. Але станом на сьогодні, що б не озвучували ЗМІ, — це більше нагнітання інформаційного фону, ніж реальна підготовка до силового вирішення питання.