В інтерв'ю Євген Дикий, директор Антарктичного наукового центру (НАНЦ), кандидат біологічних наук, розповів, як зміни клімату вже впливають на роботу українських полярників в Антарктиді, про рекордні температури літом і зміни флори з фауною на континенті.
Попри початок повномасштабного вторгнення та максимальне скорочення бюджету, НАНЦ продовжив працювати а Антарктиді, аби збирати найважливіші наукові дані, за якими нині розраховують процеси глобальних кліматичних змін, без цих рядів даних у дослідженнях не обходяться.
Як змінився клімат на станції «Академік Вернадський» за останні десятиліття
Євген Дикий розповідає, що клімат за час роботи станції змінився неймовірно. Найхолодніша зима в Антарктиді в історії була ще в «британський період»: –46 градусів. В «український період», тобто вже в 90-х, так температури не падали: –30, –26 і тому подібне.
«Цієї зими взагалі температура жодного разу не падала нижче –10 градусів. А це Антарктида, вибачте. Літня ж температура цього року побила історичний рекорд. У нас на піку літа один день було взагалі +11. Там в принципі не має бути таких температур. Традиційно зима — це -20, -30, а літо — десь -5», – розповідає Євген.

На фото Антарктида влітку. Фото: НАНЦ

На фото Антарктида влітку. Фото: НАНЦ

На фото Антарктида влітку. Фото: НАНЦ



Він додає, що клімат на станції так різко змінився всього за два покоління. Це впливає й на роботу полярників, тому що вони залежать від льодової обстановки: коли морська акваторія відкрита, коли є окремі плавучі крижини і айсберги, а коли вона більш-менш щільно забита цими плавучими крижинами.
Як Антарктичний центр допомагає своїм «бойовим пінгвінам» – дивіться з 47 хв (відео)
Як зміна клімату впливає на екосистему Антарктиди
Дикий каже, що взагалі в Антарктиці рослинності майже немає, але по мірі потепління з'являються аж цілих два види квіткових рослин, які виживають тут.
Клімат вплинув і на пінгвінів. Наприклад, пінгвіни Аделі звиклі до більш холодного клімату, відступають на південь Антарктиди.
«Натомість приходять субантарктичні пінгвіни. Коли ми переймали станцію від британців, були поодинокі особи. Зараз 5 тис. гніздових партнерів з цього літа. Коли виходиш з дверей станції, таке враження, що ти потрапив на фабрику «Наша ряба», тільки з пінгвінами», – сміється директор НАНЦ.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також
Головна подія ресторанного бізнесу цієї весни – PRORESTO’25 в Одесі 28 квітня!