Багато жителів окупованого росією Херсона відмовилися від евакуації силами росіян, запасаються їжею та чекають на звільнення.
Місцеві жителі описують життя в напівпорожньому місті, розграбованому адміністрацією окупантів, пише The Guardian.
Росіяни не готові до серйозної оборони Херсона?

Росіяни не підготували Херсон до серйозної оборони. Фото: Getty Images
Хоча очільник ГУР Міноборони Кирило Буданов і розповідав нещодавно, що російські військові готуються до серйозної оборони міста, мешканці цього не помітили.
«Місто виглядає дещо покинутим. Усі, хто симпатизував росії, втекли, а решта запасаються їжею», – розповідає літня жінка Анастасія, чий син евакуювався з Херсона, а вона залишилася доглядати за трьома котами та двома собаками.
Російська адміністрація окупованого Херсона розпорядилася «евакуювати» жителів у контрольовані рф райони через річку Дніпро, наказавши їм забрати «документи, гроші, цінні речі та одяг».

Багато херсонців відмовилися від окупаційної евакуації та чекають на ЗСУ. Фото: t.me/kherson_miskrada
Але багато хто, чекаючи на українську армію, а також побоюючись можливих допитів і арештів, вирішили залишитися на місці.
Вони наразі бачать мало ознак того, що місто готується до великої оборони. Ірина, одна з мешканок Херсона, помітила лише кілька укріплень із мішків із піском, споруджених біля урядових будівель для захисту міста.
Нещодавно до неї підійшли троє новомобілізованих російських військових і запитали, де можна купити сигарети та алкоголь, розповідає вона:
«Вони сказали, що не знають, що роблять у місті. Не було відчуття, що вони готові до великої битви».
Утім, в ОК «Південь» попереджають, що так звана втеча з правого берега Херсонщини — лише імітація, тому не варто вважати, що росіяни готові просто так віддати місто.
Ждуни в місті: як українці чекають на звільнення Херсона

Жителі Херсону чекають на звільнення міста від окупантів і допомагають ЗСУ. Фото: t.me/kherson_miskrada
Проросійська окупаційна «влада» тепер називає тих, хто залишився, ждунами, на честь популярного мему 2017 року.
«Я не планую нікуди їхати. Я залишаюся тут чекати, поки Україна нас нарешті звільнить, – заявляє херсонець Володимир. — Окупанти не помиляються. Я гордий Ждун, просто тут чекаю й чекаю».
За його словами, через обмеження інтернету та інших комунікаційних послуг часто важко розібратися, що саме відбувається, поки місто чекає на звільнення.
«Постійно чути обстріли, але важко зрозуміти, що це означає. Місто сповнене чуток і пліток про те, що має статися», — говорить Володимир.

Активісти жовтої стрічки продовжують працювати у Херсоні. Фото: t.me/kherson_miskrada
Російські окупанти, залишаючи місто, зазвичай забирають із собою низку товарів першої необхідності — від медикаментів до сучасних автобусів.
Двоє херсонців поскаржилися, що вже не змогли знайти в місцевих аптеках дитячі суміші та елементарні ліки.
Як росіяни вивозять із Херсона памʼятники своїх героїв
Ще однією ознакою того, що росія готується до можливого відступу, стало те, що окупанти почали вивозити з Херсона памʼятники російським героям.

Херсонці не готові здаватися окупантам і чекають на ЗСУ. Фото: t.me/kherson_miskrada
Зокрема, з міста зникли пам'ятники Федору Ушакову та Олександру Суворову — полководцям XVIII століття. Пізніше місцева влада визнала, що їх перевезли на інший берег річки.
Представники призначеної росією влади також заявили, що перевезли кістки князя Григорія Олександровича Потьомкіна, колись головного міністра та коханця Катерини II, яка не без його впливу анексувала Крим у 1783 році (щодо вивезення кісток херсонці уточнили , що це може бути фейк, адже справжні останки зникли ще під час Другої світової —
).
З відходом російських чиновників і спецслужб у Херсоні знову з’явилися ознаки незгоди з окупаційною владою.
«Є відчуття нового спокою та свободи», – ділиться Микола, що залишається в місті, аби піклуватися про своїх старих батьків.
За його словами, перед оголошенням евакуації вулиці були заповнені російською поліцією, яка навмання зупиняла та допитувала місцевих жителів, і він рідко наважувався виходити з дому:
«Кілька тижнів тому ми тільки перешіптувалися один з одним про те, що відбувається. Але частина цього страху зникла, бо багато росіян виїхали».
Без рублів і без ТрО: військові бояться давати зброю херсонцям

Окупанти побоялися давати зброю жителям Херсону. Фото: t.me/kherson_miskrada
Після від'їзду значної частини росіян деякі магазини в місті припинили приймати нав’язані окупантами рублі, розповіли троє жителів Херсона.
Так званий глава області від окупаційної влади Кирило Стремоусов пригрозив покарати «шахраїв, які користуються ситуацією, за законами воєнного часу».
Аби хоч якось посилити оборону, окупанти оголосили про формування підрозділу ТрО, закликаючи місцевих чоловіків доєднатися для «захисту міста», але потім відмовилися від цієї ідеї, адже мало хто з херсонців готовий воювати проти власної держави.

Херсонський опір продовжує працювати проти окупанта. Фото: t.me/kherson_miskrada
Навіть росіяни були вимушені визнати, що шансів на те, що цей загін повернеться проти них, набагато більше.
«Загін територіальної оборони в Херсоні — небезпечне рішення, — заявив російський військовий, який веде блог під псевдонімом «Тринадцять». — Замість того, щоб створювати загін територіальної оборони, ми можемо просто озброювати ворога».