Сьогодні Раду сколихнули дві новини: спочатку депутати дізналися про смерть колеги Антона Полякова, а потім обурилися коментарями депутатки від «Слуги народу» Галини Третьякової. Не встигли нардепи оголосити хвилину мовчання, як у чаті фракції розпочався скандал, про який дізналися всі, зокрема й журналісти.
Голова комітету соціальної політики Верховної Ради Третьякова, яка вже не вперше втрапила в скандал, заявила, що не шкодує про смерть Полякова й що «одним ворогом стало менше». Скриншоти її повідомлень одразу потрапили до депутатів з інших фракцій, які вони миттєво опублікували на своїх сторінках у Facebook.
Коли стало відомо про публікацію її повідомлень, Третьякова заявила, що не вибачатиметься й що в країні є свобода слова. Найбільше її обурило те, що повідомлення із чату фракції побачили інші нардепи. Виступ Третьякової перервав новий спікер парламенту Руслан Стефанчук — він просто вимкнув її мікрофон. А за слова нардепки вибачився голова фракції Давид Арахамія.
Одразу після цього багато народних депутатів обурилися через поведінку Третьякової й зажадали покарання. Для початку її хочуть відсторонити від участі в 5 пленарних засіданнях Ради та звільнити з посади голови комітету. Навіть почали ходити розмови про відкликання народної депутатки.
«Таку зухвалу поведінку не могло бути проігноровано. Ми шоковані такою поведінкою нашої колеги Третьякової. Я вважаю, що вона недостойна взагалі бути народним депутатом України», — заявив нардеп із групи «За майбутнє» Тарас Батенко.
Що відбувалося в парламенті після повідомлень Третьякової
І хоча Третьякову навряд чи позбавлять мандата через одне висловлювання, навіть її колеги не схвалюють подібні слова про смерть свого колишнього однопартійця.
За словами депутати Євгена Брагара, навіть у теорії позбавити мандата за це не можуть, але дії нардепки розбиратиме фракція.
Після повідомлень депутатки інші нардепи від «Слуги народу» почали видаляти себе із чату фракції. Першою була Ірина Верещук, потім Олександр Качура та ще принаймні 15 нардепів.
Його колега Брагар назвав ще одну причину, чому депутати почали виходити із чату: «Це було останньою краплею, бо всім не подобається, що з депутатського чату зливають інформацію. І на знак протесту депутати почали виходити із цього чату».
Подібну думку щодо виходу депутатів із чату має політолог Ігор Чаленко.
«Депутати почали видалятися із чату не через Третьякову, а тому що вони обурені тим, що інформацію із чату публікують не лише ЗМІ й що доступ до цього чату мають депутати з інших фракцій», — вважає він.
Що думають в інших фракціях
Слова Третьякової обурили багатьох депутатів. Ірина Геращенко, депутатка з «Європейської солідарності», заявила, що це просто моральна деградація.
«Це просто шок. Хочеться вибачитися перед родиною та близькими Антона Полякова, що таке взагалі можливо. Що таке відбувається в парламенті. Що тут зграя», — додала вона.
Її колега з фракції Іванна Климпуш-Цинцадзе також висловилася щодо слів депутатки від «Слуги народу».
«Пані Третьякова вже не вперше осоромилася. Щоразу це якісь дикі й неприйнятні висловлювання, які показують її аморальність. Чи може така людина очолювати «соціальний» комітет? На мою думку, ні, якщо ми будуємо цивілізовану державу для людей, а не проти людей. Відсторонення від засідань недостатньо», — зазначила вона в коментарі .
Як слова Третьякової можуть вплинути на звільнення в Кабміні
Політолог Чаленко зазначив, що Третьякову точно не позбавлять мандата, бо раніше в неї були й «жорсткіші факапи», але це ще не все. Скандал із висловлюванням Третьякової може вплинути на те, що міністр соціальної політики Марина Лазебна втримається на своїй посаді.
«Через сьогоднішні події Лазебну можуть не звільнити з посади міністра соціальної політики. У неї з Третьяковою давній конфлікт, й остання лобіювала зняття Лазебної, яке мало відбутися вже в жовтні. А зараз це питання можуть відкласти», — уточнив експерт.