Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського 29 березня — 4 квітня

Хто і як впливав на рейтинг президента Володимира Зеленського з 28 березня по 4 квітня. Інфографіка: The Page

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:

  • введення жорсткого локдауну в Києві;
  • підтримка Радою допомоги в розмірі 8 тис. грн для ФОПів; Київ запропонував свою допомогу столичному бізнесу;
  • розблокування великої приватизації в Україні;
  • прирівнювання цифрових паспортів у «Дії» до паперових.

Хто і як впливав на рейтинг президента з 28 березня до 4 квітня

Негативно
Віталій Кличко
мер Києва

Через ситуацію із захворюваністю на коронавірус, що погіршується, з 5 квітня в Києві посилили карантин. Головні обмеження стосуються закриття всіх шкіл і дитячих садочків, а також громадського транспорту (наземного й метро), який працюватиме за спеціальними перепустками, тобто тільки для перевезень працівників підприємств критичної інфраструктури.

Останнє обмеження в перший день жорсткого локдауну, тобто 5 квітня, спричинило транспортний колапс на вулицях столиці. На найважливіших транспортних артеріях міста спостерігаються 8-9 бальні затори, ситуація в годину пік (9:00) не покращилася й до 11 ранку. У зв'язку з підвищеним попитом ціни на послуги сервісів таксі Uber і Bolt зросли щонайменше втричі.

Ситуація ускладнюється тим, що до початку локдауну спеціальні перепустки отримали не всі, хто їх потребував. Так, Київська міська держадміністрація (КМДА) надрукувала приблизно 500 тис. перепусток, але їх забракло тим, кому вони необхідні. В адміністрації пообіцяли, що всі вони отримають спецперепустки 5 — 6 квітня.

Наразі жорстокий карантин ввели до 16 квітня, але, за словами заступника голови КМДА Валентина Мондрієвського, його можуть продовжити й після цієї дати, якщо ситуація із захворюваністю на COVID-19 не покращуватиметься. Влада міста також не виключає введення комендантської години, але на офіційних нарадах це питання поки що не обговорювалося.

Коментар The Page

Попри те що введення жорстоких обмежень у разі, якщо захворюваність на коронавірус суттєво зростатиме, підтримують 63% українців (за даними «Рейтингу»), після виникнення транспортного колапсу в Києві жителі столиці здебільшого почали його засуджувати. Це пов'язано передусім із заторами та підвищенням цін на послуги сервісів таксі, які іноді сягають навіть 1 тис. грн. Через це мешканці просто не можуть дістатися на роботу, що впливає на функціонування бізнесу в місті.

Ситуацію погіршило й недопрацювання КМДА, яка не забезпечила спецперепустками тих киян, які їх потребували. За даними Офісу президента, через те працівники підприємств критичної інфраструктури, зокрема й лікарі, не змогли своєчасно потрапити на роботу.

Ба більше, такі жорстокі обмеження вплинуть на роботу бізнесу, прибуток підприємств, заробіток ФОПів і їхніх працівників, а також економіку міста та країни загалом.

Позитивно
Дмитро Разумков
ексголова Верховної Ради України

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, згідно з яким ФОПи, які працюють у «червоних» зонах епідемічної небезпеки, зможуть отримати 8 тис. грн допомоги від держави.

Місцева влада виділятиме додаткову допомогу на свій розсуд. Так, наприклад, мер Києва Віталій Кличко ініціював таку допомогу:

· зменшення розміру пайової участі з 50%, який діє зараз, до 1 грн в утриманні об'єктів благоустрою для власників закладів громадського харчування, майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів і сезонних та літніх майданчиків;

· збільшення розміру фінансово-кредитної підтримки суб’єктів малого та середнього підприємництва. Компенсуватимуть відсотки не лише за кредитами, а й за «кредитними лініями»;

· зменшення плати за розміщення засобів зовнішньої реклами та реклами в комунальному транспорті до 50%;

· з 5 квітня й до завершення дії суворих обмежень, власники авто можуть не сплачувати за паркування на території Києва на майданчиках «Київтранспарксервісу».

Коментар The Page

Така допомога бізнесу та українцям позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже все більше регіонів в Україні вводять локдаун на своїх територіях через збільшення захворюваності на коронавірус. Це вплине на ВВП держави й особливо на малий і середній бізнес, а допомога дасть змогу підприємствам пережити жорсткі обмеження з найменшими для себе втратами.

Позитивно
Дмитро Сенниченко
голова Фонду держмайна

Верховна Рада ухвалила законопроєкт щодо розблокування аукціонів великої приватизації, яку зупинили через пандемію СOVID-19 майже на рік. За словами голови Фонду державного майна Дмитра Сенниченка, перші аукціони в рамках «Великої приватизації» мають пройти вже влітку 2021 року. Серед пріоритетних об'єктів — «Об'єднана гірничо-хімічна компанія», «Президент Готель» і Перший київський машинобудівний завод «Більшовик».

Коментар The Page

Проведення аукціонів із великої приватизації цього року позитивно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, оскільки дасть змогу передати великі збиткові підприємства країни приватним підприємцям, які з допомогою інвестицій відновлять їхню роботу або модернізують (тобто допоможуть залучити інвестиції в країну) і створять нові робочі місця. У 2021 році завдяки «Великій приватизації» планується залучити до державного бюджету 12 млрд грн.

Позитивно
Михайло Федоров
віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації

Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт, який прирівнює цифрові паспорти в застосунку «Дія» до паперових. Ініціаторами законопроєкту стали народні депутати Михайло Крячко, Сергій Штепа, Роман Соха («Слуга народу») та інші нардепи від цієї партії, а також від «Європейської солідарності», «Голосу» та «За майбутнє».

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, українці зможуть використовувати цифрові паспорти нарівні з паперовими, зокрема паспортом у смартфоні можна буде користуватися в ЦНАПах і держустановах для отримання державних послуг, у судах, на пошті, у банках, для підтвердження віку в супермаркетах і подорожуючи Україною. Докладніше про те, де можна їх використовувати, як це робити та інші подробиці читайте тут.

Коментар The Page

Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, тому що, по-перше, Україна стала першою країною у світі, де цифрові паспорти в смартфоні є повними юридичними аналогами звичайних документів, по-друге, майже рік їхнє використання регулювалося відповідною постановою Кабінету міністрів і багато структур їх не приймали, що спричиняло незручності для громадян. Також це суттєво спрощує використання паспорта під час отримання різних популярних послуг у країні та робить використання паспортів безпечнішим.

Читати на The Page