На початку кожного тижня традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- профільний комітет Верховної Ради розглянув і підтримав «ресурсний» законопроєкт № 5600 про підвищення низки податків для українців;
- зростання вартості послуг для українців до 2024 року;
- запуск загальнонаціональної програми «Здорова Україна»;
- нові правила для сервісів прокату електросамокатів у Києві.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 21 до 27 червня

Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики (голова Данило Гетманцев) розглянув і підтримав «ресурсний» законопроєкт № 5600, ініціатором якого виступив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. Документ підвищує низку податків для українців. Йдеться про такі нововведення:
· підвищення акцизів на алкогольні напої та тютюнові вироби;
· зменшення розміру земельної ділянки для ведення особистого господарства, що не оподатковується ПДФО, з 2 до 0,5 га;
· підвищення податків для операторів мобільного зв'язку;
· підвищення практично всіх екологічних податків, деякі з них зростуть утричі.
Це негативно вплине на рейтинг глави держави, адже, по-перше, українцям доведеться сплачувати більше податків, а, по-друге, положення законопроєкту були різко розкритиковані. Так, Європейська бізнес-асоціація закликала Раду відхилити документ, заявивши, що він є небезпечним для стабільності податкової системи в Україні й негативно вплине на інвестиційну привабливість країни. За словами глави відомства Ганни Дерев'янко, «створюється враження, що метою цього законопроєкту є прагнення не стимулювати розвиток економіки та бізнесу, а за будь-яку ціну перекрити дірку в бюджеті через підвищення ставок податків і зборів». Водночас в Американській торговельній палаті розкритикували більшу частину його положень, заявивши, що вони є неприйнятними для бізнес-середовища.

У прогнозі економічного та соціального розвитку України на 2021 — 2024 роки від Міністерства економіки України зазначається, що вартість послуг для населення зросте до 20%.
2021 рік:
· вартість центрального водопостачання зросте на 20%, похибка становить 5%;
· центрального водовідведення на 20%, похибка 5%;
· утримання будинків, споруд і прибудинкових територій на 10%;
· гарячої води, водопостачання на 33%, похибка 3%.
У 2022 році:
· вартість центрального водопостачання на 11%, похибка становить 5%;
· центрального водовідведення на 11%, похибка 5%;
· утримання будинків, споруд і прибудинкових територій на 10%;
· гарячої води, водопостачання на 6%, похибка 5%.
У 2023 році:
· вартість центрального водопостачання на 5%, похибка становить 5%;
· центрального водовідведення на 5%, похибка 5%;
· утримання будинків, споруд і прибудинкових територій на 5%;
· гарячої води, водопостачання на 5%, похибка 3%.
У 2024 році:
· вартість центрального водопостачання на 5%, похибка становить 5%;
· центрального водовідведення на 5%, похибка 5%;
· утримання будинків, споруд і прибудинкових територій на 5%;
· гарячої води, водопостачання на 5%, похибка 3%.
Однак, за словами голови комітету з питань житлово-комунального господарства громадської ради при КМДА Олега Попенка, прогноз Кабміну є безпідставним і зростання тарифів у середньому складе до 20% щомісяця, а жодних обґрунтувань щодо зменшення немає.
Таке зростання вартості тарифів на житлово-комунальні послуги негативно вплине на рейтинг президента, адже українцям доведеться сплачувати в рази більше, а через непідйомні для багатьох українців платіжки заборгованість населення збільшується. Ситуація ускладнюється також тим, що команда Зеленського перед обранням його президентом часто обговорювала тему зниження тарифів.

Президент Володимир Зеленський анонсував запуск загальнонаціональної програми «Здорова Україна», яка насамперед спрямовна на збільшення тривалості життя населення в країні й орієнтована на всі вікові групи.
Програма «Здорова Україна»:
· модель «Здорова школа», у рамках якої впровадять 8 компонентів для зміцнення здоров'я та імунітету учнів українських шкіл (реформа шкільного харчування, популяризація дитячого спорту, нова концепція фізичного виховання тощо);
· для українців віком старше за 55 років введуть систему повного медичного обстеження кожні два роки (інвалідам, хронічно хворим тощо — щорічне);
· електронні кабінети пацієнтів на базі програми «Дія», що дасть змогу проводити скринінгові програми (для проведення щорічного медогляду людей віком старше за 55 років сімейним лікарем). У МОЗ планують додатково мотивувати українців до проходження щорічного скринінгу, а лікарів — до його проведення. Так, пацієнти отримають абонементи до спортзалів або басейнів, а сімейним лікарям почнуть доплачувати за кожного, хто вирішить пройти скринінгову процедуру.
Таке рішення позитивно вплине на рейтинг глави держави, адже середня тривалість життя в Україні становить 72 роки (115-те місце у світі), а чисельність населення з кожним роком зменшується. Нова програма допоможе оздоровити населення й мотивувати людей проходити регулярні огляди, що позитивно вплине на їхнє здоров'я.

Київська міська державна адміністрація (КМДА) підписала меморандум про співпрацю з операторами послуг прокату електросамокатів у Києві (Bolt, Scroll, BikeNow, Kiwi, Zelectra, Vzhooh і Jet), який регулюватиме їхнє безпечне використання.
Обов'язки сервісів і КМДА:
· сервіси прокату електросамокатів мають знизити швидкість електросамокатів до 20 кілометрів на годину, а в певних пішохідних зонах (парках, вулицях) до 14 км/год;
· облаштувати стоянки для самокатів із розміткою в певних місцях;
· стежити за технічною справністю самокатів;
· щодня дезінфікувати самокати до завершення карантину;
· безоплатно поширювати елементи захисту (браслети, відбивачі);
· забезпечувати користувачів страховкою на суму від 100 тис. грн;
· проводити навчання правил користування самокатами та інформувати про правила безпеки в застосунку;
· КМДА має збільшити кількість велодоріжок і велосмуг.
Це позитивно вплине на рейтинг президента, адже зараз вулицями Києва їздять майже 4 тис. прокатних електросамокатів (до кінця року їхня кількість збільшиться до 7 тис.), а Верховна Рада й досі не ухвалила закон про статус і роботу електромобільних транспортних засобів. Крім того, на вулицях відбувається багато дорожніх пригод за участю електросамокатів, унаслідок яких страждають як їхні водії, так і пішоходи, а правила меморандуму допоможуть мінімізувати кількість ДТП.