Facebook Pixel

Атака дронів по Москві: чому ППО росії виявилася дірявою

Як США та Велика Британія відреагували на атаку дронів по Москві. Фото: rappler.com

Як США та Велика Британія відреагували на атаку дронів по Москві. Фото: rappler.com

30 травня Москва зазнала атаки безпілотників — у цифрах Міноборони рф і російські так звані медіа розходяться, називаючи від 8 до 30 дронів, що були помічені та збиті над столицею держави-терориста.

Хоча США раніше категорично заявляли, що не хочуть, аби американська військова техніка, надана Україні, використовувалася для ударів по території рф, у вівторок після нальоту БпЛА на Москву вони дещо скоригували позицію, пише The New York Times.

Як США та Велика Британія відреагували на атаку дронів по Москві

Наразі залишається невідомим, чи використовувала Україна власні безпілотники. Восени 2022 року «Укроборонпром» заявив, що близький до розроблення безпілотника, який міг би нести 75-кг боєголовку на відстань понад 1000 км. У січні концерн повідомив, що вже випробував новий БпЛА.

Офіційно Україна не заявляла про бойове використання цього безпілотника дальньої дії.

Після атаки дронів на Москву Держдепартамент США та Рада національної безпеки виступили із заявами, у яких нагадали, що Вашингтон не підтримує удари всередині росії «загалом». Водночас вони підкреслили, що 30 травня стало 17-м разом за місяць, коли рф завдала удару по Києву.

Велика Британія пішла ще далі: голова МЗС Джеймс Клеверлі заявив, що Україна має право використовувати силу за межами своїх кордонів, щоб підірвати російські атаки, і що військові цілі за межами кордонів країни «міжнародно визнаються як законні як частина самооборони нації».

Клеверлі уточнив, що не має подробиць про атаки безпілотників і говорить узагальнено.

Чому російська ППО виявилася вразливою до БпЛА

Серія нападів на територію росії за останній рік і три місяці повномасштабної війни показала вразливість російської системи ППО. Видання нагадує про атаку безпілотників на російські військові авіабази, нафтовий завод поблизу аеродрому в Курській області, а також про вибух дронів над Кремлем у травні 2023 року.

Крім того, рейд російських партизан Легіону "Свобода» і РДК у Бєлгородській області минулого тижня розтягнувся на два дні, після чого бійці вийшли з території рф і знову туди повернулися на певний час. Їх також супроводжували дрони.

Росія є вразливою для атак безпілотників частково через свої розміри (кордон з Україною становить понад 2 250 км). Крім того, її радари ППО розроблено для виявлення літаків і ракет, більших за БпЛА, говорить радник із російських досліджень у CNA (некомерційній дослідницькій організації, штат Вірджинія) Сем Бендетт.

Атаки безпілотників можуть служити також для перевірки систем ППО Москви та виявлення потенційних слабких місць, які можна використати під час інших атак, вважає він.

Раніше системи ППО фіксували будь-що менше за гелікоптер, але проблема в тому, що радар невеликого дрона може бути настільки малий, що за такого налаштування радари протиповітряної оборони зафіксують також... багато птахів, пояснює Ян Вільямс із проєкту протиракетної оборони Центру стратегічних і міжнародних досліджень вашингтонського мозкового центру.

Війна вже близько: росіянам приготуватися

Керівник ПВК «Вагнера» Євген Пригожин, який останнім часом часто критикує Міноборони рф, визнав, що атака дронів на Москву підкреслила технологічне відставання рф у війні безпілотників.

Офіційно кремлівські чиновники намагалися применшити серйозність атаки, хоча й зазначали, що столиці росії не завадить збільшити щільність системи ППО.

Хоча фізичні збитки були мінімальними, психологічний вплив може виявитися набагато більшим для громадян, від яких війну тримали подалі, резюмує NYT.

Quote«Це вперше цивільні райони російської столиці безпосередньо зачепила війна в Україні, і це сигнал про те, що її незабаром відчуватиме все більше простих росіян».
Подякувати 🎉