ЄС введе тимчасові заходи після закінчення «митного безвізу» з Україною: які наслідки
Європейська комісія ухвалила перехідні заходи, які замінять угоду з Україною про «митний безвіз», що припинить дію 6 червня 2025-го.
Попередньо, в них йшлося, що Україна матиме змогу експортувати товари до ЄС без мит, проте досі немає інформації, як працюватимуть тимчасові заходи.
Про це пише «Європейська правда» з посиланням на слова речника Єврокомісії Балажа Уйварі.
«Дійсно, нещодавно я отримав інформацію, що відповідний імплементаційний акт прийняли у відповідному комітеті, а отже, він набуде чинності. Наразі ми очікуємо, що це станеться 6 червня», – сказав Уйварі.
Як зміниться торгівля України та ЄС з червня 2025
6 червня припиняє діяти «митний безвіз», який дозволяв Україні експортувати до союзу товари без зайвих тарифів із 2022 року. До цього Україна торгувала з ЄС за умовами угоди про вільну торгівлю.
Водночас Польща та ще кілька країн виступили проти продовження «митного безвізу» цього року, щоб захистити місцевих фермерів.
22 травня Єврокомісія ухвалила перелік перехідних заходів, які набудуть чинності замість попередніх домовленостей.
«Тепер ми не прагнемо до щорічного продовження цих заходів. Ми шукаємо довгострокове рішення. Саме тому зосереджуємося на поглибленій та всеохоплюючій угоді про вільну торгівлю, яка існує між ЄС та Україною з 2016 року. Зараз тривають переговори про її перегляд, модернізацію та актуалізацію. Це наш довгостроковий фокус», – сказав Уйварі.
Водночас він додав, що Єврокомісія має бути готовою до можливих перехідних заходів, які нещодавно затвердили у відповідному комітеті.
Напередодні дипломати зазначили, що перехідна пропозиція, яку отримали держави-члени ЄС, різко скоротить безмитні квоти на сільськогосподарську продукцію, що приносило Україні значні бюджетні надходження.
Що відомо про «митний безвіз» між Україною і ЄС
У 2022 році ЄС скасував обмеження на український імпорт, ввівши так званий митний безвіз. Минулого року безмитний режим продовжили, проте ЄС ввів обмеження на низку товарів, такі як цукор і м’ясо птиці, оскільки місцеві фермери заявляли, що надмірний імпорт заважає внутрішньому виробництву.
Деякі країни-члени ЄС не захотіли продовжувати цю ініціативу, оскільки вони занепокоєні її впливом на внутрішню економіку. Серед них Польща, Угорщина, Словаччина та Болгарія, які ввели односторонню заборону на імпорт українських круп та інших продуктів харчування два роки тому всупереч вимогам ЄС.
Україна може втратити значні кошти для фінансування армії, якщо ЄС припинить «митний безвіз» після 5 червня 2025 року, оскільки Євросоюз є її ключовим торговельним партнером, сказав міністр фінансів України Сергій Марченко Financial Times наприкінці березня.
Водночас Європарламент проголосував за продовження «митного безвізу» для деяких імпортних товарів з України, таких як залізо та сталь, до червня 2028 року. Для інших товарів мита знову запрацюють з 5 червня 2025-го.