ЄС планує повністю відмовитися від російського газу до 2027: які наступні дії
ЄС пообіцяв повністю припинити поставки російського газу до кінця 2027 року. Зокрема, у червні Єврокомісія запропонує заборону на імпорт російського газу за новими та наявними спотовими контрактами до кінця 2025 року. Про це пише Reuters.
Чи зможе ЄС повністю відмовитись від російського газу до 2027
У червні Єврокомісія запропонує поступову відмову від імпорту усього російського газу до кінця 2027 року на правовій основі. Вперше ЄС заявив, що хоче розірвати енергетичну залежність від росії після початку повномасштабної війни.
Комісія також запропонує заборону на імпорт російського газу за новими угодами та наявними спотовими контрактами до кінця 2025 року.
«З лютого 2022 року ми фактично витратили більше грошей на купівлю викопного палива з росії в ЄС, ніж надали допомоги Україні. Очевидно, так далі не буде», – сказав комісар ЄС з питань енергетики Ден Йоргенсен.
Деякі керівники у промислових галузях ЄС підтримують ідею повернутися до російського газу, якщо рф укладе з Україною мирну угоду. Водночас Йоргенсен сказав, що навіть за мирної угоди було б нерозумно знову покладатися на російський імпорт.
Зараз близько 19% газу з рф надходить до Євросоюзу через трубопровід «Турецький потік» та через поставки зрідженого природного газу (LNG). До 2022-го ця частка була 45%.
ЄС заявляв, що може збільшити поставки американського LNG, щоб замінити російські обсяги. Президент США Дональд Трамп також закликав союз зробити це, щоб зменшити свій торговельний профіцит зі Штатами.
Євросоюз готує нові проєкти поставок LNG, зокрема, з Катару та США з 2026-го. Комісія заявила, що поступова відмова від російського газу матиме обмежений вплив на європейські ціни на енергоносії.
Союз також робить ставку на відновлювані джерела енергії, щоб скоротити використання викопного палива.
Які країни ЄС проти відмови від газу з рф
Нові законодавчі пропозиції ЄС про відмову від газу з росії мають схвалити Європарламент та більшість країн союзу. Водночас Словаччина та Угорщина, які досі отримують російські поставки трубопроводами, стверджують, що перехід на альтернативи підвищить ціни на енергоносії.
Йоргенсен заявив, що ці пропозиції будуть рівносильні «форс-мажору» – непередбачуваній події, яка може звільнити компанії від контракту на російській газ.
Водночас юристи вважають, що буде важко зробити це, не наражаючи покупців газу на штрафні санкції чи арбітраж. Європейські покупці мають контракти «бери або плати» з російським «Газпромом», які вимагають від тих, хто відмовляється від поставок, сплатити значну частину законтрактованого газу.
Нагадаємо, у квітні Євросоюз почав говорити про те, що знову імпортувати російський газ було б «гарною ідеєю». Політика Дональда Трампа погіршила відносини з Європою. Місцевий бізнес відчуває зростання небезпеки залежності від США, яку треба швидко зменшити.
Водночас пізніше минулого місяця Єврокомісія розглядала варіант заборонити компаніям у союзі підписувати нові контракти на російський газ. Комісія також працює над правовими варіантами, які дозволять європейським компаніям розривати чинні контракти на поставки газу з рф без штрафів.