Facebook Pixel

Transparency International визнала п’ять міст України прозорими

Transparency International визнала п’ять міст України прозорими

Transparency International визнала п’ять міст України прозорими

Програма «Transparent cities/Прозорі міста» Transparency International Ukraine оприлюднила дослідження роботи 80 міських рад під час повномасштабної війни у 2023 році. Статус «частково прозорих» отримали 23 міста, інші 52 — «непрозорі». Попри виклики війни, містам вдалося здійснити певний прогрес у 2023 році, але більшість все ще залишається непрозорою — 65%. У 2022 році цей показник становив 81,4%.

Це вже друге дослідження прозорості міської влади під час великої війни, у 2022 році програма досліджувала 70 міст. Як і за рік до того, цього разу міста замість балів отримували статус «прозоре», «частково прозоре» чи «непрозоре». У 2023 році аналітики програми додатково оцінили 10 прифронтових муніципалітетів.

Прозорість міст в умовах війни

Прозорість міст в умовах війни

Загальний рівень прозорості 80 муніципалітетів у 2023 році дещо зріс і становить 42,3%, тоді як у 2022 році серед 70 тоді досліджуваних міст він становив 37,5%. За рік 14 міст покращили свою категорію: 2 міста перейшли у «прозорі», а 12 отримали статус «частково прозорих». Загалом 30 міських рад покращили свої рівні прозорості на 5% і більше. Хоча були й ті, що регресували на 10-15%.

Міста, які змінили категорію прозорості

Міста, які змінили категорію прозорості

Приголомшливий стрибок здійснив Дрогобич, який з непрозорого у 2022 році став прозорим. Схожий прогрес показав і Івано-Франківськ, який покращив свою прозорість на 31,9%. Водночас середній рівень прозорості досліджуваних прифронтових міст несуттєво відрізнявся від загального рівня прозорості муніципалітетів (39,4% та 42,3%). Ці дані свідчать про те, що міста можуть ефективно працювати та розвиватися під час воєнних обмежень і навіть під обстрілами, а близькість до фронту не стає перешкодою для прозорості.

Quote«Бути відкритим і прозорим містом під час повномасштабної війни непросто, але можливо. Кількість викликів для міських рад лише зростає — воєнні, економічні, демографічні, психологічні… І це впливає як на органи місцевого самоврядування, так і на громадян. Є міста, яким вдалося продемонструвати суттєві результати, довести, що прогрес можливий навіть у таких обставинах. Ми закликаємо місцеву владу не здаватися і працювати з прозорістю, бо це про стійкість і наше завтра», — зазначила керівниця програми «Прозорі міста» Олеся Коваль.

Програма розробила для міст рекомендації, які допоможуть підвищити їхню прозорість в умовах війни та сприятимуть успішній євроінтеграції України:

  • транслювати або оприлюднювати протягом 24 годин записи засідань міської ради, виконавчого комітету та постійних комісій;
  • включати містян до складу консультативно-дорадчих органів (Ради з питань ВПО, комісій щодо розгляду заяв про надання компенсації за знищене майно та громадських комісій щодо житлових питань);
  • оприлюднювати переліки осіб, яких призначили на посади поза конкурсом;
  • актуалізувати переліки споруд, призначених для укриття населення;
  • забезпечувати прозорий облік та управління комунальним майном і землею, а також отриманою гуманітарною допомогою;
  • уникати обмеження доступу до наборів даних (якщо інакше не вимагається чинними нормативно-правовими актами), забезпечувати їх машиночитність.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉