У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №4135. Йдеться про антикорупційну стратегію на 2020-2024 роки від Кабінету міністрів. Про це повідомили в пресслужбі Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).
Варто зазначити, що законопроєкт під назвою «Про засади державної антикорупційної політики на 2020-2024 роки», ініціатором якого є прем’єр-міністр Денис Шмигаль, розміщено на сайті без супровідних документів. Зараз його передали на розгляд керівництву ВР.
Сектори державного управління, які охоплює антикорупційна стратегія:
- судочинство;
- державне регулювання економіки;
- забезпечення економічної конкуренції;
- державний сектор економіки;
- митні та податкові органи;
- оборонний сектор;
- охорона здоров’я;
- фінансування політичних партій;
- приватний сектор.
Як працюватиме антикорупційна стратегія:
- У порівняльній таблиці до проєкту закону, яку розміщено на сайті НАЗК, йдеться про те, що проєкт антикорупційної стратегії розробляє Національне агентство відповідно до вимог цього закону наступного року після того, як закінчиться дія попередньої антикорупційної стратегії (але не пізніше 1 серпня).
- Нацагентство розробляє стратегію, ґрунтуючись на аналізі ситуації щодо корупції та результатах виконання попередньої антикорупційної стратегії.
- До повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції належатимуть розроблення проєктів антикорупційної стратегії та державної антикорупційної програми, а також здійснення координації, моніторингу та оцінювання ефективності їхньої реалізації.
- У разі неналежного виконання заходів державної антикорупційної програми Нацагентство має внести припис щодо забезпечення належного виконання таких заходів і може порушити питання про відкриття дисциплінарного провадження щодо порушника.
- Працівники сфери протидії корупції мають щорічно (до 15 лютого) подавати до НАЗК статистичну інформацію про результати своєї роботи (у перший рік після завершення дії державної антикорупційної програми вони повинні це зробити до 1 лютого). Зокрема, вони мають вказати такі дані: кількість зареєстрованих кожним працівником повідомлень про кримінальні корупційні правопорушення та кількість обвинувальних актів; кількість оперативно-розшукових справ, заведених ними; кількість осіб, щодо яких складено обвинувальні акти тощо.
- Нацагентство має підготувати національну доповідь про ефективність державної антикорупційної політики. До 1 квітня її потрібно оприлюднити й подати до Кабміну, Верховної Ради та президенту. У ній, зокрема, мають міститися: аналіз ситуації щодо корупції, звіт про стан реалізації антикорупційної стратегії та державної антикорупційної програми тощо.
Результати, які очікують отримати від антикорупційної стратегії:
- запобігання та протидія корупції;
- економія майже 200 млрд грн державних коштів щороку;
- залучення більшої кількості інвестиції в економіку країни;
- усі органи працюватимуть як одна команда.
Контекст. Раніше повідомлялося, що програма stand-by, яку погодили Україна та Міжнародний валютний фонд, буде зосереджена, зокрема, на антикорупційній політиці. Йдеться про боротьбу з корупцією на високому рівні, а саме про відновлення криміналізації незаконного збагачення; моніторинг впровадження відповідного закону; незалежну діяльність Вищого адміністративного суду; незалежність, доброчесність і спроможність Національного антикорупційного бюро.