Повернутись з СЗЧ буде простіше до 30 серпня
В Україні впроваджено спрощену процедуру повернення на службу для військовослужбовців, які самовільно покинули частини або місця служби, а також для дезертирів.
Відповідний закон підписав Президент, передає АрміяINFORM.
Цей механізм передбачає можливість добровільного повернення до військової частини та заяву про готовність продовжити службу. Після цього протягом 72 годин таким військовослужбовцям поновлюється дія контракту, продовжується служба, а також відновлюються виплати, забезпечення (продовольче, речове тощо), пільги та соціальні гарантії, передбачені українським законодавством.
Військовослужбовці, які повернулися, зможуть продовжити службу за рішенням командира, навіть якщо щодо них відкрито кримінальне провадження. Спрощена процедура діятиме до 30 серпня 2025 року та стосуватиметься наступних категорій військовослужбовців:
- які самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували до 10 травня 2025 року;
- військову службу яких призупинено на момент повернення до визначених батальйонів резерву;
- які добровільно прибули не пізніше 30 серпня 2025 року до відповідних батальйонів резерву.
Як повернутися на службу з СЗЧ?
До 30 серпня 2025 року військовослужбовці можуть добровільно звернутися до органу управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України, одного з батальйонів резерву, Державного бюро розслідувань або Національної поліції України, виказавши бажання та готовність продовжити проходження військової служби.
«Звернувшись особисто до ВСП, військовому буде надано всебічний юридичний супровід, роз’яснення щодо оперативного виконання умов спрощеного механізму повернення на службу, та в результаті буде оформлено направлення або супровід до визначеного батальйону резерву», — зазначили в Головному управлінні Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Також є можливість скористатися мобільним додатком «Армія+», подаючи відповідний рапорт. Цей рапорт автоматично буде розглянутий представниками Військової служби правопорядку ЗСУ. У процесі розгляду буде перевірено персональні дані військовослужбовця, а також наявність документів, необхідних для продовження служби.
Після підтвердження в додатку «Армія+» військовослужбовцю надається 24 години для того, щоб прибути до відповідного підрозділу ВСП, отримати припис та вирушити до визначеного батальйону резерву.
Повернутися можна лише у свою військову частину?
Ні, є можливість поновлення служби в іншій військовій частині. Зокрема, в батальйоні резерву нададуть допомогу в підготовці клопотання до слідчого, прокурора або суду щодо наміру повернутися до попередньої або іншої військової частини чи місця служби.
Що буде з кримінальною відповідальністю?
Згідно з чинним законодавством, військовослужбовця можуть звільнити від кримінальної відповідальності за умови добровільного повернення на службу (якщо це перше порушення).
В батальйоні резерву можна перевірити наявність інформації про себе в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Якщо дані є, необхідно вжити таких кроків:
- отримати письмову згоду від командира військової частини на подальше проходження служби;
- подати клопотання до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися на службу.
Далі матеріали передаються до суду для ухвалення відповідного рішення. У Головному управлінні ВСП ЗСУ додають, що для зручності та оперативності в батальйонах резерву налагоджена система проведення судових засідань у режимі онлайн. Крім цього, підписаний Президентом закон має ще декілька положень:
- під час дії воєнного стану військова служба для військовослужбовців, які самовільно залишили військові частини або місця служби чи дезертирували, не призупиняється.
Якщо такі військовослужбовці не повернуться у військові частини до припинення чи скасування воєнного стану, військова служба їм буде призупинена.
- термін відсутності на службі не зараховується до вислуги років, а також упродовж цього періоду виплати, забезпечення та пільги таким військовослужбовцям не надаються;
- військовослужбовець, який під час дії воєнного стану самовільно залишив військову частину чи місце проходження військової служби або дезертирував, не користується правом на пільги, гарантії та компенсації, до моменту повернення до військової частини. На цей час члени його сім’ї також не користуються правом на пільги, гарантії та компенсації, якими вони користувалися як члени сім’ї такої особи.