Facebook Pixel

Глобальна тютюнова епідемія: ВООЗ закликала жорсткіше контролювати електронні сигарети

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) наголосила на ризиках для здоров’я від електронних сигарет та закликала уряди країн посилити законодавство, яке регулює їх обіг. В Україні бездимні системи нагрівання тютюну та електронні пристрої споживання нікотину представлені брендами IQOS, glo, Vaporlax, Juul, Ego, Eleaf тощо.

«Нікотин викликає сильну залежність. Електронні системи доставки нікотину (ЕСДН) шкідливі, і їх потрібно краще регулювати», — зазначив глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебреїсус.

Він також підкреслив, що електронні пристрої «агресивно просуваються» як «безпечніші або бездимні альтернативи сигаретам» і що тютюнова промисловість та пов'язані з нею галузі використовують «ту ж стару маркетингову тактику, щоб привчити дітей до нікотину та обійти тютюнове законодавство».

У звіті ВООЗ про глобальну тютюнову епідемію 2021 року говориться, що виробники ЕСДН часто націлені на молодь, пропонуючи підліткам тисячі спокусливих смаків (близько 16 тис.) і запевняючи, що їхні вироби нешкідливі. Проте нещодавнє дослідження показало, що діти та підлітки, які їх вживають, більш ніж удвічі частіше згодом переходять на традиційні сигарети.

У ВООЗ визнали, що регулювання таких продуктів непроста справа, тому що їх асортимент дуже різноманітний і швидко збільшується.

«Відрізнити нікотиновмісні продукти від тих, що не містять нікотину, або навіть від деяких продуктів, що містять тютюн, може бути майже неможливо. Це всього лише один зі способів, яким промисловість підриває заходи з боротьби проти тютюну», — наголосив Рюдігер Крех, директор відділу зміцнення здоров'я ВООЗ.

У звіті вказано, що 32 країни заборонили продаж ЕСДН, ще 79 — вжили принаймні одну часткову міру, щоб або заборонити використання таких продуктів у громадських місцях або зупинити їх рекламу та стимулювання продажів. У 84 країнах обіг ЕСДН жодним чином не регулюється.

Низка експертів розкритикували звіт ВООЗ. Зокрема, як повідомляє Sky News, керівник програми з боротьби проти тютюну служби громадської охорони здоров'я Англії Мартін Докрелл заявив, що вейпінг «небезпечний», але «набагато менш шкідливий, ніж куріння». Дерек Яч, президент Фонду за мир, вільний від тютюнового диму, охарактеризував підхід ВООЗ до боротьби проти тютюну як «у корені помилковий». За його словами, популярність електронних сигарет «дає ВООЗ реальну можливість раз і назавжди вирішити проблему» традиційного куріння.

«Понад 100 млн колишніх курців використовують продукти зі зниженим ризиком, і ВООЗ має скористатися величезними інвестиціями в цей сектор, спонукаючи уряди створити стимулювальну нормативну базу для забезпечення більшого розширення», — повідомив він.

Контекст. У червні в Україні обмежили обіг електронних сигарет, зокрема IQOS та інших брендів.

The Page зібрало кращі світові практики, що дають змогу зменшити вживання тютюну.

Нещодавно тютюновий гігант Philip Morris International закликав уряд Великої Британії заборонити сигарети. У компанії розраховують, що споживачі перейдуть на електронні сигарети та засоби бездимного нагрівання тютюну (на кшталт того ж IQOS).

Додатково. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), куріння вбиває понад 8 млн людей на рік.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉