Facebook Pixel

Військовий збір у жовтні нараховується за старою ставкою

Законопроєкт №11416-д не було прийнято, підписано та опубліковано до 1 жовтня. Отже, до офіційного опублікування Закону діє лише одна ставка ВЗ – 1,5%. Саме її необхідно використати, пише «Дебет-кредит».

У законопроєкті №11416-д, ухваленому в першому читанні, передбачено збільшення ставки військового збору до 5%. Також зазначено таке:

Quote«Доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 Податкового кодексу України, нараховані за податкові періоди до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою, що діяла до набрання чинності, незалежно від дати фактичної виплати (надання)».

У виданні пишуть, що як саме податківці інтерпретуватимуть цю норму, поки що неясно. На думку редакції, найімовірніше, законодавці мали на увазі, що, наприклад, зарплата, нарахована за вересень, має оподатковуватись військовим збором за ставкою 1,5%, незалежно від дати її виплати у жовтні. Проте є один нюанс, який у законопроєкті не було враховано.

У законопроєкті зазначено, що він набуде чинності з 1 жовтня, незалежно від дати його ухвалення у другому читанні, підписання та опублікування. Очевидно, що до 1 жовтня законодавці не встигли завершити процес. Законопроєкт доопрацьовуватиметься в Комітеті до 4 жовтня, і, швидше за все, його подадуть до Верховної Ради вже наступного тижня.

У платників податків постає питання про те, як чинити з утриманнями ВЗ за доходами фізичних осіб за жовтень, включаючи ситуації звільнення, виплату лікарняних та інших видів доходів, які будуть виплачені нині. Що робити до моменту опублікування закону? На даний момент, до офіційного опублікування нового закону діє лише одна ставка ВЗ — 1,5%. Саме її слід застосовувати, оскільки немає законних підстав щодо застосування ставки 5% з 1 жовтня.

Таким чином, якщо виплату доходу за жовтень (наприклад, розрахунок при звільненні або аванс працівникам) буде здійснено до набрання чинності новим законом, цей дохід підлягає оподаткуванню ВЗ за ставкою 1,5%. На момент виплати такий підхід буде цілком законним. Однак через підвищення ставки ВЗ задньою кількістю роботодавцю, можливо, доведеться доплатити 3,5% ВЗ. Очікуємо, що контролюючі органи нададуть роз'яснення щодо цього питання, оскільки в законопроєкті на нього немає чіткої відповіді. Сподіваємось, що фахівці зможуть швидко внести ясність.


Подякувати 🎉