Спілка українських підприємців виступила проти прийняття закону №11416-д про підвищення податків, оскільки він може призвести до закриття ФОП 1 та 2 групи, тінізації зарплат та інших негативних наслідків.
Про це йдеться у повідомлені СУП.
Підприємці переконані, що закон про підвищення податків не відповідає вимогам статті 58 Конституції України, згідно з якою закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Виняток становлять випадки, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Окрім цього, документ встановлює розміри податків в євро, нівелюючи конституційне значення гривні як грошової одиниці України.
Українські підприємці також розкритикували закон №11416-д, оскільки він:
- покладає основний податковий тягар на мікробізнес та офіційні зарплати громадян, водночас значні схеми ухилення від оподаткування залишаться поза увагою;
- призведе до закриття ФОП 1 та 2 групи, які не будуть в змозі сплачувати додатковий військовий збір у розмірі 800 гривень;
- призведе до тінізації заробітних плат на 10%. Так, згідно з розрахунками Advanter Group, рівень тіньових зарплат може збільшитись з 35% до 45%;
- передбачає подвійне оподаткування доходів ФОП 3 групи через збільшення оподаткування доходу військовим збором та зарплат його найманих працівників;
- не містять економічно проактивних норм, які б сприяли збільшенню податкових надходжень не шляхом збільшення ставок оподаткування, а за рахунок економічного зростання та детінізації економіки.
Спілка зазначила, що неодноразово зверталась до влади й наголошувала на першочерговому реформуванні податкової та митниці. Також підприємці заявляли про важливість запровадження критеріїв результативності фіскальних органів, оцінки їх роботи шляхом аналізу податкових розривів "tax gap" та реалізації ефективних антикорупційних заходів.
Вони переконані, що через неефективну роботу цих служб та корупцію держава втрачає близько 300 млрд гривень. Це значно вище за 141.1 млрд грн, які уряд очікує отримати у 2025 році через збільшення оподаткування легального бізнесу.
Що відомо про законопроєкт №11416-д про підвищення податків
Зазначимо, 18 липня 2024 року уряд ухвалив два законопроєкти, через які планують додатково залучити 500,3 млрд грн для оборонних потреб.
Перший урядовий законопроєкт пропонує Верховній Раді внести зміни до Податкового кодексу, які дозволять профінансувати додаткові військові видатки. Другий — пропонує зміни до державного бюджету для підвищення військових видатків, необхідних для оборони.
Своєю чергою депутати та бізнес розкритикували законопроєкт Кабінету Міністрів щодо збільшення податків. Особливу увагу звернули на пункти про військовий збір та податки на імпорт авто, де передбачається підвищити ставку військового збору з доходу громадян з 1,5 до 5%, а також планується оподатковувати купівлю нового авто у розмірі 15% від вартості.
26 серпня нардеп Ярослав Железняк повідомив, що Кабмін суттєво переписав законопроєкт про підвищення податків. За його словами, текст доопрацьованого урядового законопроєкту хочуть виносити скоро на розгляд податкового комітету ВР та вже у перші тижні вересня у Верховну Раду.
Згодом, 29 серпня, голова парламентського фінансового комітету Данило Гетманцев опублікував доопрацьований законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу України.
3 вересня Верховна Рада провалила голосування за законопроєкт №11416-д щодо збільшення податків на 30 млрд у першому читанні.
17 вересня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №11416-д про рекордне збільшення податків на 58 млрд грн у 2024 році та 137 млрд у 2025-му. За відповідне рішення проголосував 241 депутат.
10 жовтня Верховна Рада прийняла законопроєкт №11416-д, який вносить зміни до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану. За проголосували 247 народних депутатів.