Facebook Pixel

Українці більше працюють попри втому та стрес — дослідження

Незважаючи на втому та напругу, що панують серед населення, спостерігається збільшення частки працевлаштованих громадян. Які ще зміни було відзначено у настроях українців? Дослідницька компанія Gradus Research у рамках проєкту «Градус суспільства під час війни» провела десяте дослідження, щоб відстежити динаміку змін від початку повномасштабного вторгнення.

Рівень зайнятості продовжує зростати

Дедалі більше українців працюють, причому як на повну, так і на часткову ставку (69% опитаних повідомляють про це зараз порівняно з 62% у грудні 2023 року). Для порівняння, найменший рівень працевлаштованості спостерігався у березні 2022 року, коли він становив лише 24% респондентів, і відтоді показник послідовно збільшується.



Доходи українців також зростають

У порівнянні з довоєнним періодом кількість респондентів, які заявили про збільшення заробітної плати, значно зросла — 56% опитаних, що перевищує показники попередніх досліджень. Наприклад, у грудні 2023 року лише 15% учасників опитування відзначали зростання доходів.



Quote«Зростання рівня зайнятості та доходів може позитивно позначитися на рішенні українців повернутися на батьківщину після роботи за кордоном. Наявність стабільної роботи — один із ключових факторів, які сприяють поверненню. Крім того, ми спостерігаємо збільшення намірів залишатися в Україні у разі погіршення ситуації: переважна більшість опитаних (62%) не планують переміщатися за таких умов. Це важливий сигнал про те, що покращення економічних показників може вплинути на ситуацію, навіть якщо ризики безпеки зберігаються», — зазначає Євгенія Близнюк, соціолог, засновник і директор дослідницької компанії Gradus Research.

Незважаючи на втому та невизначеність щодо тривалості війни, довіра до ЗСУ, як і раніше, залишається на високому рівні. З початку повномасштабної війни цей показник майже не змінився і зараз становить 59% порівняно з 63% у 2022 році.

Західна військова допомога та сила Збройних Сил України вважаються опитаними громадянами двома основними чинниками, які забезпечують перемогу України у війні з рф (61% та 58% відповідно). Водночас менша кількість респондентів вірить у згуртованість суспільства як запоруку успіху. Порівнюючи з даними досліджень перших днів повномасштабного вторгнення, спостерігається помітне зниження впевненості в ефективності посилених санкцій проти Росії та деморалізації російської армії як важливих факторів для досягнення нашої перемоги.

Топ-5 емоцій, які переважають серед настроїв українців, залишаються незмінними. Втома, як і раніше, посідає перше місце: більше половини опитаних (54%) повідомляють про такий стан. У порівнянні з попередньою хвилею дослідження рівень напруженості серед респондентів трохи знизився (41% порівняно з 43% наприкінці 2023 року), тоді як рівень розчарування збільшився (33% проти 29% у грудні 2023 року).

Що ж до рівня суб’єктивного стресу, то з квітня 2024 року він залишається стабільно високим, на рівні 87-88%.



Частка людей, які говорять українською у повсякденному житті, продовжує збільшуватися. Якщо у квітні 2022 року таких було 53%, то зараз понад дві третини опитаних, а саме 68%, використовують українську в побуті.


Подякувати 🎉