Середні ставки за кредитами для малого та середнього бізнесу зросли до 20% на кінець березня із 17,7% восени 2024-го. Водночас банки розширюють співпрацю з виробниками та постачальниками основних засобів ведення бізнесу, запускаючи нові програми.
Про це повідомила Оксана Шульга, директорка департаменту малого та середнього бізнесу ГЛОБУС БАНКУ.
Які кредитні умови для малого та середнього бізнесу навесні 2025
«З огляду на збільшення облікової ставки до 15,5%, поточні кредитні ставки можна вважати об’єктивними та більш-менш прийнятними для малого та середнього бізнесу», – сказала Оксана Шульга.
На кінець березня середні ставки за кредитами для малого та середнього бізнесу зросли до 20% на кінець березня із 17,7% восени 2024-го. Водночас середні ставки за спільними кредитними програмами банків та виробників/постачальників засобів бізнесу – 17-18%.

З четвертого кварталу 2024 року комерційні банки почали поглиблювати співпрацю з виробниками та постачальниками основних засобів ведення бізнесу і розробляти спільні кредитні програми.
За даними ГЛОБУС БАНКУ, здорожчання кредитів за такими програмами очікується на рівні 1 в.п.
Найбільшим попит за цими програмами – на кредити для купівлі автотранспорту – близько 40-45% від загальної кількості таких позик для підприємців. Більшість придбаних авто – вантажні, зокрема причепи та напівпричепи, а також машини для пасажирських перевезень.
Решту кредитів зазвичай беруть у таких категоріях:
- 25-27% від усіх позик – на виробниче обладнання (верстати, невеликі станки, спеціальне обладнання для невеликих підприємств) та енергоефективне обладнання;
- близько 20% – на придбання сільгосптехніки (сівалок, навантажувачів, райдерів тощо);
- близько 15% кредитів – на купівлю різноманітного специфічного обладнання, наприклад, для масажних салонів, стоматологічне обладнання тощо.
Понад 70% виданих кредитів для малого і середнього бізнесу за спільними програмами – це невеликі за сумою кредити (від 1 млн грн до 3 млн грн терміном на 3-5 років).
Як підприємцям обрати кредит
Оксана Шульга рекомендує підприємцям звернути увагу на такі моменти при виборі кредиту:
- Варто звернутися до офіційного представника / дилера / виробника, обладнання якого підприємець планує придбати в кредит. Цілком можливо, що такі компанії вже співпрацюють з банками і готові запропонувати вигідні кредитні умови.
- Сума кредиту має бути чітко прорахованою: підприємцеві не варто брати кредит, який значно перевищує вартість необхідного обладнання.
- Позичальникам варто «обмежитися» невеликими за сумою кредитами (1-3 млн грн) терміном погашення до 3-5 років. Умови за такими кредитами будуть максимально лояльними для позичальника і менш ризиковими для банку.
Які кредити найчастіше беруть українські підприємці
За даними Центру економічних досліджень та прогнозування «Фінансовий пульс», у структурі кредитного портфеля, який банки видали малому та середньому бізнесу, переважають кредити до 1 року – 50% від усіх позик.
За терміном кредитування підприємці найчастіше беруть:
- кредити від 1 до 5 років – 37,5%;
- кредити на понад 5 років – 12,4%.
За рік кількість кредитів на термін від 1 до 5 років зросла на 17,6% (з 1 березня 2024-го). Кредити строком до 1 року зросли на 5%, а строком на понад 5 років – зменшились на 6,6%.
На 1 березня 2025 року обсяг кредитного портфеля для МСБ склав 584,7 млрд грн, що на 2% більше порівняно з початком року (+10,66 млрд грн) та на 8% більше порівняно з 1 березня 2024 року (+41,76 млрд грн). Структура портфеля виглядає так:
- 47,69% від усіх кредитів – позики середньому бізнесу;
- 24,32% – мікропідприємствам;
- 14% – підприємцям з невизначеним обсягом доходів.
- 13,96% – малому бізнесу.
Нагадаємо, Первін Дадашова, директорка Департаменту фінансової стабільності НБУ, розповіла , як змінилися умови кредитування бізнесу у 2025 році, зокрема для оборонки та бізнесу біля лінії фронту.