Президент США Дональд Трамп у неділю заявив, що оголосить тарифну ставку на імпортні напівпровідники протягом наступного тижня, додавши, що з деякими компаніями в цьому секторі буде забезпечена гнучкість. Про це повідомляє Reuters.
Обіцянка президента означає, що виключення смартфонів і комп'ютерів з його взаємних тарифів на Китай, швидше за все, буде короткочасним, оскільки Трамп прагне перезавантажити торгівлю в напівпровідниковому секторі.
«Ми хотіли спростити це для багатьох інших компаній, тому що ми хочемо виробляти наші чіпи, напівпровідники та інші речі в нашій країні. Ви повинні проявити певну гнучкість. Ніхто не повинен бути таким жорстким», — сказав Трамп журналістам на борту літака Air Force One, коли повертався до Вашингтона зі свого маєтку в Уест-Палм-Біч.
Президент США відмовився сказати, чи деякі продукти, такі як смартфони, все ж таки можуть бути звільнені від мит. Раніше в той же день він оголосив про проведення торгового розслідування в секторі напівпровідників з точки зору національної безпеки.
«Ми розглядаємо напівпровідники і весь ланцюг постачання електроніки в рамках майбутніх тарифних розслідувань з питань національної безпеки», — написав Трамп у соціальних мережах.
У п'ятницю Білий дім оголосив про винятки з різких взаємних тарифів, створивши певну надію на те, що технологічна галузь може уникнути пастки ескалації конфлікту між двома країнами і що повсякденні споживчі товари, такі як телефони та ноутбуки, залишаться доступними за ціною.
Однак міністр торгівлі США Говард Лутнік раніше в неділю дав зрозуміти, що критично важливі технологічні продукти з Китаю будуть обкладатися окремими новими митами разом з напівпровідниками протягом наступних двох місяців.
Минулого тижня суперечки Трампа щодо тарифів викликали найсильніші коливання на Волл-стріт з часів пандемії COVID у 2020 році. Базовий індекс Standard & Poor's 500 впав більш ніж на 10% з моменту вступу Трампа на посаду 20 січня.
Лутнік заявив, що Трамп введе «спеціальний цільовий тип тарифів» на смартфони, комп'ютери та інші електронні продукти через місяць-два, поряд з галузевими тарифами, спрямованими на напівпровідники і фармацевтичну продукцію. За його словами, нові мита виходитимуть за рамки так званих взаємних тарифів Трампа, згідно з якими збори на китайський імпорт зросли до 125% минулого тижня.
«Він каже, що вони звільнені від взаємних тарифів, але вони включені в тарифи на напівпровідники, які будуть введені, ймовірно, через місяць або два», — сказав Лутнік в інтерв'ю програмі ABC «На цьому тижні», прогнозуючи, що мита приведуть виробництво цієї продукції в США.
У п'ятницю у відповідь Пекін підвищив власні тарифи на американський імпорт до 125%. У неділю, ще до коментарів Лутніка, Китай заявив, що оцінює вплив винятків для технологічної продукції, запроваджених у п'ятницю пізно ввечері.
«Дзвіночок на шиї тигра може розв'язати лише той, хто його зав'язав», — заявило Міністерство торгівлі Китаю.
Інвестор-мільярдер Білл Акман, який підтримав балотування Трампа на посаду президента, але критикував тарифи, в неділю закликав його призупинити широкі і круті взаємні тарифи на Китай на три місяці, як це зробив Трамп для більшості країн минулого тижня.
Якби Трамп призупинив китайські тарифи на 90 днів і тимчасово знизив їх до 10%, «він досяг би тієї ж мети, змусивши американський бізнес перемістити свої ланцюжки поставок з Китаю без збоїв і ризику», — написав Акман на X.
Змінюється щодня
Свен Хенріх, засновник і провідний ринковий стратег NorthmanTrader, у неділю різко розкритикував те, як вирішувалося питання тарифів.
«Перевірка настроїв: Найбільший мітинг року відбудеться в день звільнення Лутніка. Я пропоную адміністрації з'ясувати, хто контролює повідомлення, яким би воно не було, оскільки воно змінюється щодня. Американський бізнес не може планувати або інвестувати в умовах постійних коливань», — написав Хенріх на X.
Сенаторка-демократка Елізабет Воррен розкритикувала останній перегляд тарифного плану Трампа, який, як попереджають економісти, може зашкодити економічному зростанню та підштовхнути інфляцію.
«Немає ніякої тарифної політики — лише хаос і корупція», — заявила Уоррен в ефірі програми «Цього тижня» на телеканалі ABC.
У повідомленні для вантажовідправників пізно ввечері в п'ятницю Митно-прикордонна служба США опублікувала список тарифних кодів, що не підлягають оподаткуванню ввізним митом. На ньому було представлено 20 товарних категорій, включаючи комп'ютери, ноутбуки, дискові накопичувачі, напівпровідникові пристрої, мікросхеми пам'яті та пласкі дисплеї.
В інтерв'ю програмі «Зустріч з пресою» на телеканалі NBC радник Білого дому з питань торгівлі Пітер Наварро заявив, що США запросили Китай до переговорів, але розкритикував зв'язок Китаю з ланцюжком постачання смертоносного фентанілу і не включив його до списку семи країн — Великої Британії, Європейського Союзу, Індії, Японії, Південної Кореї, Індонезії та Ізраїлю, — з якими, за його словами, адміністрація веде переговори.
Торговий представник США Джеймісон Грір заявив в ефірі програми «Обличчям до нації» на телеканалі CBS, що Трамп поки що не планує розмовляти з президентом Китаю Сі Цзіньпіном щодо тарифів, звинувативши Китай у створенні торговельних суперечностей шляхом запровадження власних мит у відповідь. Але він висловив сподівання на деякі некитайські угоди.
«Моя мета — укласти значущі угоди протягом 90 днів, і я думаю, що ми досягнемо цього з кількома країнами протягом наступних кількох тижнів», — сказав Грір.
Рей Даліо, мільярдер, засновник найбільшого у світі хедж-фонду, в інтерв'ю програмі «Зустріч з пресою» на телеканалі NBC сказав, що він занепокоєний тим, що Сполучені Штати можуть сповзти в рецесію, або ще гірше, в результаті запровадження тарифів.
«Зараз ми знаходимося в точці прийняття рішень і дуже близькі до рецесії. І я боюся чогось гіршого, ніж рецесія, якщо з цим не впоратися належним чином», — сказав Даліо в неділю.