Нідерланди призупинили розслідування катастрофи MH17 через недостатність доказів та неможливість довести, хто головний винуватець, пише New York Times.
Існують «переконливі ознаки» того, що саме володимир путін наказав поставити на окуповану Донетчину ЗРК «Бук», з якої підтримувані росією сепаратисти збили літак Malaysia Airlines в липні 2014 року.
Це стверджує міжнародна слідча група під керівництвом Нідерландів.

Проте 8 лютого, в середу, команда заявила, що призупинила своє кримінальне розслідування через недостатню кількість доказів і імунітет, який унеможливив судове переслідування головного винуватця катастрофи рейсу MH17, в результаті якої загинули всі 298 пасажирів
Слідчі констатували, що наразі немає доказів, що путін наказав збити літак. До того ж він у будь-якому випадку захищений від судового переслідування, згідно з голландським законодавством, оскільки він користується імунітетом як глава держави.
«Тепер розслідування досягло своєї межі. Усі потенційні варіанти вичерпано», — заявила на прес-конференції прокурор Нідерландів Дігна ван Боцелер.
Нагадаємо, три місяці тому суд в Гаазі визнав винними людей, пов’язаних із російськими службами безпеки,. Прямі винуватці катастрофи MH17, безпосередньо причетні до трагедії — це Сергій Дубинський, Олег Пулатов, Леонід Харченко та Ігор Стрєлков-Гіркін. Суд вже постановив, що літак Boeing 777 малайзійських авіаліній дійсно був збитий із ЗРК «Бук» російською ракетою. Запуск ракети відбувся з міста Первомайське, яке в той час було окуповане (контролювалося так званою ДНР, яку підтримує рф).
Після суду міжнародна група слідчих продовжила з'ясовувати, хто відповідальний за надання зброї. 8 лютого слідчі представили нові докази, зокрема перехоплення мобільних розмов, які показали зв’язки між російськими військовими та сепаратистами, і припустили, що поставка ракетної системи була відкладена через те, що путін брав участь у вшануванні пам’яті Другої світової війни у Франції.
«Він єдиний, хто приймає рішення, ніхто інший», — йдеться в аудіоперехопленні.
Перехоплення підтвердило, що ракета «земля-повітря», якою був збитий літак, була доставлена вантажівкою з росії на прохання сепаратистів.
Дагна ван Боцелер сказала, що «була отримана інформація з інших рук про можливу причетність трьох нинішніх або колишніх офіцерів» російської армії. Але слідча група не змогла цього достовірно встановити, а також уточнити, хто віддав наказ сепаратистським силам випустити ракету.
Висновки «не дають достатньої підстави для судового переслідування, — сказала пані ван Боцелер, — оскільки зібрані докази недостатньо вагомі, щоб бути законними та переконливими».
Вона додала, що російські військовослужбовці «можуть претендувати на недоторканність учасників бойових дій», норму міжнародного права, яка забороняє судове переслідування членів збройних сил держави, за винятком військових злочинів.
Катастрофа MH17 у липні 2014 року принесла найбільші жертви серед цивільного населення в війні на Сході України. Більшість жертв були голландцями; рейс також перевозив пасажирів з Австралії, Великобританії, Малайзії та інших країн.
Багато сімей загиблих встановили прямий зв’язок між катастрофою та поточною війною, припускаючи, що неспроможність Заходу суворо покарати москву в 2014 році допомогла її повномасштабному вторгненню.
У кремлі не відразу відреагували на заяву слідчих. У листопаді МЗС росії назвало судовий процес політично мотивованим.