Високий рівень тривожності, незадоволеність життям, низький рівень щастя, але відчуття сенсу і цінності своєї діяльності. Такі результати демонструє пілотне дослідження рівня особистого добробуту українців, проведене в третій рік повномасштабної війни.
Наскільки українці задоволені своїм життям
На низькому рівні (0-4 бали) оцінюють своє життя більшість респондентів (42%), що, на думку авторів дослідження, може свідчити про наявність соціально-економічних та психологічних труднощів.
Високий рівень задоволеності життям відчувають лише 25% опитаних, що є критично низьким порівняно з очікуваними стандартами добробуту.
Для порівняння, серед британських учасників аналогічного дослідження оцінюють задоволеність життям на низькому рівні лише 6%.
Жінки у вишиванках тримають прапор України під час «Маршу у вишиванках» з нагоди 33-ї річниці незалежності України в Ужгороді. Фото: УНІАН
Яким є рівень щастя українців
Щасливими напередодні опитування почувалися 43% українців, тоді як у Великій Британії таких було 74%.
«Більшість респондентів (56%) відчували щастя на низькому або середньому рівнях (0-6), що свідчить про наявність значних соціальних та психологічних викликів, які впливають на емоційний стан громадян», – коментують в дослідженні.
Яким є рівень тривожності в Україні
Відповідно до дослідження, з високим рівнем тривожності стикається майже кожен другий українець, тоді як у Великій Британії лише кожен четвертий.
Отже, високий рівень тривоги (6-10 балів) відчували 43% українських респондентів, що може вказувати на значну нестабільність емоційного стану.
Дитячий візок та прапор України на тлі знищеної російської військової техніки в Києві. Фото: УНІАН
Скільки українців знаходять сенс у своєму житті
Попри низькі показники рівня щастя і задоволеності життям, 62% респондентів вважають свою діяльність сенсовною на високому або дуже високому рівнях (7-10). На думку авторів дослідження, це свідчить про певний оптимізм у відношенні до життєвих зусиль.
«Результати показують цікаву особливість: хоча 75% опитаних українців незадоволені своїм життям, а 65% відчувають високий рівень тривоги, 62% усе ж знаходять значний сенс у тому, чим займаються. Це свідчить, що відчуття сенсу допомагає українцям частково справлятися зі стресом і труднощами. Можливо, це пов’язано з важливістю для нас культурних, історичних та патріотичних цінностей. Варто дослідити це глибше, адже відчуття сенсу може стати основою для програм, які підтримують активність, згуртованість і психологічне відновлення», – коментує Олена Літвінова, партнерка агенції Ruban Litvinova Social Impact Advisory та співавторка проєкту.
Дослідження реалізовано Агенцією з розробки імпакт стратегій Ruban Litvinova Social Impact Advisory та Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) за сприяння спільноти Social Value Ukraine у червні 2024 року. Опитування охопило 2008 респондентів з територій, підконтрольних уряду України.