Комітет Верховної Ради з питань цифрової трансформації розглянув низку побажань IT-індустрії до законопроєкту №4303. Основним питанням залишається формат роботи IT-компаній в Україні.
Серед безлічі побажань бізнесу до доопрацьованого законопроєкту 4303-д, найвиразніші — розбіжності з GIG-контрактами. В основі GIG-контрактів — переваги фрілансу при забезпеченні соцгарантій для працівників галузі.
Частина представників бізнесу вимагає прирівнювання GIG-контрактів до простих договорів. Таке рішення може призвести до відсутності соцгарантій для працівників IT-компаній.
З іншого боку, якщо GIG-контракти прирівняють до трудових договорів, то працівникам доведеться дотримуватися всіх норм трудового законодавства.
Автори законопроєкту відстоюють думку про необхідність соціального захисту працівників ІТ-компаній.
«GIG-контракти не мають цінності, якщо вони не передбачатимуть базових соціальних гарантій».
Єгор Чернєв
Депутат від фракції «Слуга народу»
Так само гостро стоїть питання використання IТ-компаніями моделі ФОП. Її суть: з метою оптимізації оподаткування компанії не наймають працівників, а використовують цілу мережу ФОП. Таким чином, IT-компанія є не працедавцем, а клієнтом.
Законопроєкт 4303-д повинен врегулювати питання взаємодії з ФОПами без втручання в дискреції суду. Тобто, побажання бізнесу, яке зводиться до того, щоб відносини з ФОПами неможливо було визнати трудовими, ймовірно, не враховуватимуть при доопрацюванні законопроєкту. Зате до бізнесу можуть дослухатися в частині введення перехідного періоду з доопрацювання та приведення у відповідність трудового законодавства.