Facebook Pixel

Російський авторинок повним ходом мчить до свого айсберга

Черговий пакет санкцій від США, Євросоюзу та Японії, відхід світових брендів, SWIFT-блокада, інфляція рубля та залежність російських автозаводів від імпортних комплектуючих впевнено наближають російський авторинок до колапсу

«Пацюки біжать із корабля» — російська преса намагається не відставати від пропагандистів, описуючи відтік світових виробників із ринку. Справді, такий стрімкий та згуртований вихід міжнародних концернів не пам'ятає жодного ключового ринку світу. Починаючи з 24 лютого, коли РФ напала на Україну, про своє небажання торгувати з агресором оголосили понад тисячу великих брендів.

В авангарді — автомобільна промисловість, що дещо незвично, бо на відміну від звичайних ретейлерів «вийти з мінімумом втрат не вдасться». Багато концернів встигли побудувати на території РФ повноцінні складальні заводи та розмістили виробництво вузлів та агрегатів. Але рівень токсичності російського ринку на сьогодні такий, що бренди заплющують очі не лише на мільйони недоотриманого прибутку від непроданих автомобілів, а й на можливу втрату виробничих потужностей. Влада вже оголосила про розробку алгоритмів націоналізації.

Проте щодня одразу кілька брендів оголошують хтось про припинення поставок нових автомобілів, хтось про звільнення з ринку, хтось про зупинку конвеєрів і вихід із спільних підприємств. А винахідник автомобіля Mercedes-Benz зупинив всі ці види операційної діяльності разом.

Компанії не бачать сенсу торгувати з агресором не лише через іміджеві втрати, а й з чисто меркантильних міркувань. Адже прайси так чи інакше прив'язані до світових валют — долара, євро та ієни. А не найбільші санкції (США та ЄС готують продуктивніший список) досить легко і швидко обвалили рубль, який досяг свого історичного дна. Тобто став таким же дерев'яним, як радянський рубль. І за такої інфляційної динаміки його купівельна спроможність зійде нанівець уже до 9 травня.

Рівень імпортозаміщення в РФ

Що буде потім? Постачання нових автомобілів, і так нерегулярні через дефіцит напівпровідників та інших комплектуючих, остаточно зупиняться. Так само, як зараз зупинилося підвезення машинокомплектів для збирання на території РФ. Надії на «вітчизняного виробника» також немає. З одного боку, продукція пострадянських заводів на кшталт ГАЗ, КамАЗ та УАЗ застаріла ще наприкінці минулого століття. З іншого, з її випуском також виникнуть великі складнощі. «Програма імпортозаміщення», прийнята у відповідь на запровадження перших санкційних пакетів, через жахливу корупцію виявилася потьомкінським селом. Більш ніж 50% залежними від імпортних комплектуючих виявилися навіть моделі, народжені ще за часів СРСР. Все настільки безнадійно, що зупинився навіть флагманський ВАЗ, що входить до четвертого за величиною альянсу світу Renault-Nissan-Mitsubishi. Бізнес-модель альянсу така, що спочатку він глобально закуповує комплектуючі, а потім розподіляє їх за своїми брендами. І якщо за прикладом Nissan і Mitsubishi французи так само вирішать заморозити свою діяльність у РФ, модельний ряд ВАЗу вжмется до однієї «ниви». І то тільки тому, що у сконструйованої ще в 1977 році моделі мінімум електроніки.

Рівень продаж авто в Росії

Весь минулий рік автолюбителі вили від свавілля дилерів, які підняли ціни в умовах дефіциту нових автомобілів. Навіть на тлі українського ринку те, що відбувається в РФ, нагадувало свавілля 90-х, коли ціноутворення велося «від ліхтаря». У 2020 та особливо 2021 рр. Всі продавці накручували ціни на 30-70% за рахунок нікому не потрібним «допів» — додаткових опцій, які раніше часто йшли безкоштовно. Але на тлі нинішньої картини торішня виглядає максимально толерантною та клієнто-орієнтованою.

У січні продажі на російському ринку впали на 3,7% порівняно з тим самим місяцем минулого року. У лютому вже на 4,8%: 114 тис. нових легкових і легких комерційних автомобілів проти 120 тис. роком раніше. Загалом за перші два місяці 2022 року реалізовано 206 тисяч автомобілів, тобто спад склав 4,3%. Прогнозувати березневий продаж експертам так само важко, як курс рубля.

Продаж нових легкових та легких комерційних автомобілів в Росії. Таблиця: Асоціація європейського бізнесу

Продаж нових легкових та легких комерційних автомобілів в Росії. Таблиця: Асоціація європейського бізнесу

Чим це загрожує ринку? Повний параліч. Про заморожування своєї діяльності в РФ оголосило абсолютну більшість автовиробників з Європи, Японії та США.

Рівень токсичності

Хто вже пішов, йде чи збирається йти? BMW, General Motors, Nissan, Jaguar, Honda, Mazda, Mitsubishi, Land Rover, Toyota, Lexus, Suzuki, Volvo Cars (легкові автомобілі), AB Volvo (вантажівки та автобуси) та Volkswagen. Причому це стосується всіх брендів: Volkswagen, Skoda, Audi, Porsche, Lamborghini, Bentley, MAN, Scania і т. д. І він поповнюється кожен день.

Список тих, хто «іде», такий великий, що легше назвати хто залишився. Це досить великий світовий гравець Hyundai-Kia і як мінімум два китайські бренди. Так, незважаючи на те, що Південна Корея ще 28 лютого підтримала ініційовані США санкції, чеболь знайшов юридичну лазівку. За повідомленням агентства Yonhap, міністерство торгівлі Південної Кореї погодило зі США перелік товарів, що підпадають під санкції. Насамперед це продукція стратегічного призначення (включаючи напівпровідники), у яких використані американські технології та програмне забезпечення. Безпосередньо автомобільна техніка до списку санкцій не потрапила. Як і гаджети, посудомийки та інша побутова техніка. При цьому складальне виробництво Hyundai-Kia у Росії стоїть ще з 1 березня.

Влада ж Китаю веде власну єзуїтську гру і до антиросійських санкцій не приєдналася. Тому компанії Geely та Chery навіть зробили заяви, що продовжують роботу на російському ринку. Втім, зараз купити їхні автомобілі так само важко, як і інші бренди.

Рівень цін на авто в РФ 2022

Як таких автомобілів у відкритому продажу немає — дилери видаються лише раніше сплачені екземпляри. У ряду сірих трейдерів, не обтяжених корпоративними зобов'язаннями, ціни на ходові моделі зростають не просто щодня, а з ранку до вечора. Не встиг оформити угоду за оголошеним вранці прайсом, після обіду доплачуй.

Самі імпортери та виробники Переписувати офіційні прайс-листи розпочали 28 лютого, тоді ж остаточно ціни зникли з сайтів. Причому приклад подав не якийсь там іноземний бренд, що рефлексує, а Lada, флагманська марка російського автопрому. З першого березня її лінійка подорожчала у середньому на 25%. Так і хочеться відзначити, що це підвищення виявилося найзначнішим за весь час, але хочеться вірити, що антирекорди попереду.

Lada Granta одним махом подорожчала на 14% (мінімум 685 тис. рублів), Lada Largus – на 30% (1,08 млн рублів), вже згадувана Niva Legend – на 12% (від 777 тис. рублів). У світових виробників збільшення чени на чверть і навіть на третину – у порядку речей. Так, за Toyota Corolla тепер просять мінімум 2 млн рублів, за його однокласника Mercedes A-класу — вже 3,4 млн рублів... Але особливого вибору у виборців Володимира Путіна і виходу немає — вкладати дерев'яні з кожною годиною рублі особливо нікуди.

Подякувати 🎉