Facebook Pixel

Європа і Південно-Східна Азія відмовилися купувати російську нафту

Нафтотрейдери вже другий тиждень поспіль не можуть продати через морські порти жодного бареля нафти сорту Urals виробництва РФ до Європи і країн Південно-Східної Азії.

Шквальне обвалення котирувань нафти до мінімумів з 2003 року та попит, що стрімко знижується, завдали удару російським нафтовикам, повідомляє finanz.ru.

Trafigura, найбільший постачальник нафти в світі, пропонував партії Urals з відвантаженням з Приморська і Усть-Луги 30 березня — 3 квітня з дисконтом $3,35 до Brent (близько $23 за барель), але не знайшов жодного покупця.

Швейцарська Glencore виставила на продаж 100 тис. тонн Urals c постачанням через балтійські порти 4 — 8 квітня, пропонуючи знижку $3,7 до Brent, але також не отримала попиту. Glencore збільшила знижку і пропонувала нафту з відвантаженням 27 — 31 березня, але покупців немає. Не вдалося знайти попит на 100 тис. тонн Urals і британської Shell, незважаючи на знижку $3,35 до Brent. Невдалою виявилася і спроба французької Total реалізувати Urals з відвантаженням 28 березня — 1 квітня за ціною Brent мінус $3,3.

Слідом за Європою складності почали виникати і на китайському напрямку. У вівторок стало відомо, що державна нафтохімічна корпорація Sinochem відмовилася від закупівель у «Роснефти» через санкції США. І хоча в списку санкцій опинилися дві трейдингові дочки найбільшої нафтової компанії РФ — Rosneft Trading і TNK Trading, в Sinochem побоюються працювати і з самою «Роснефтью», вважаючи, що санкції США можуть бути різко посилені.

Відсутність покупців призводить до зростання попиту на танкери, які використовуються як плавучі сховища. Для цих цілей Glencore орендувала найбільший у світі танкер «Європа» (Europe) місткістю 3 млн барелів на найближчі шість місяців.

Контекст. Світовий попит на нафту різко впав через скорочення авіаперевезень, зупинку підприємств і карантин. Ситуацію для російських нафтовиків погіршує ще й цінова війна з Саудівською Аравією, яка оголосила про плани в 1,5 рази збільшити експорт нафти і ввела для Європи безпрецедентну знижку — $10,25 до Brent.

Саудівська Аравія поступово вичавлює російську нафту з європейського ринку. Покупцям набагато вигідніше укладати контракти з саудитами, тому вони мінімізуватимуть обсяги Urals і максимально використовуватимуть опціони на обсяги сировини з Персидської затоки. Для Росії це означає колапс експортної виручки у березні та квітні. Аби вийти на стійкі поставки, Росії доведеться пропонувати свою нафту зі ще більшою знижкою, продаючи її по $15-16 за барель.

Подякувати 🎉